Mymaridae

FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Mymaridae

Post autor: FilipP »

Witam.
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej o Mymaridae. Czy zajmował się ktoś tą rodziną albo zna jakieś prace, doniesienia o występowaniu w PL?
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Mymaridae

Post autor: FilipP »

Po dłuższej chwili zastanowienia postanowiłem uaktywnić się nieco w tym wątku. Jako że rodzina Mymaridae jest, jeśli chodzi o dane z Polski nieco pomijana i stosukowo mało wiadomo na jej temat, postaram się publikować tutaj swoje spostrzeżenia. Moje doświadczenie z tymi owadami, jak i entomologią w ogóle nie jest duże, ale już na tym etapie mogę powiedzieć, że niemało ciekawostek można odkryć w naszym kraju. Przy okazji chciałbym zachęcić innych do zainteresowania się tą rodziną, ponieważ uważam, że warto. Jeśli są tutaj osoby, które mają w swoich zbiorach odłowione przy okazji z innym materiałem okazy Mymaridae, proszę o kontakt.

Na początku trzy gatunki z rodzaju Mymar: M. pulchellum, M. regale, M. taprobanicum. Odławiałem osobniki z tego rodzaju z Ostrowiny XS78, Boguszyc XS67 i Lasu Strachocińskiego we Wrocławiu XS56, zawsze we wrześniu i październiku. Co do oznaczenia, wyjątkowo zarówno samce jak i samice można bez problemu oznaczyć. W przypadku europejskich gatunków (oprócz przedstawionych jest jeszcze jeden – M. ramym) najłatwiej to zrobić po kształcie drugiej pary skrzydeł.
Załączniki
XS78, 28.09.2019
XS78, 28.09.2019
Mymar pulchellum.jpg (226.07 KiB) Przejrzano 1803 razy
XS78, 11.09.2019
XS78, 11.09.2019
Mymar regale.jpg (155.55 KiB) Przejrzano 1803 razy
XS78, 28.09.2019
XS78, 28.09.2019
Mymar taprobanicum.jpg (281.94 KiB) Przejrzano 1803 razy
M. taprobanicum female.jpg
M. taprobanicum female.jpg (389.99 KiB) Przejrzano 1803 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mymaridae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jakiej wielkości są te obiekty? Jaki sprzęt optyczny używasz, że uzyskujesz tak dobry i czysty obraz? To obraz z mikroskopu czy binokular? (tu byłby chyba jakiś obiektyw PLANAPO).
:okok: :brawo:
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Mymaridae

Post autor: FilipP »

Dziękuje za opinię. Jeśli chodzi o tego typu zdjęcia to temat u mnie raczkuje. To są akurat jedne z większych z tej rodziny, długość ciała, pomijając skrzydła i czułki to jakieś 1,5mm. Sprzęt to mikroskop Bresser Science Infinity, obiektywy planachromatyczne, wykorzystany trzeci tor optyczny i aparat Canon 600D. Stos z około 25-30 zdjęć złożony w Helicon Focus i jakieś poprawki w Helicon Filter. Generalnie wszystko robię "na czuja". :D
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mymaridae

Post autor: Brachytron »

Rodzina jest jak najbardziej, tylko słabo publikowana. Na pewno mam okaz w zbiorach, będę pamiętał o wątku, jak mi wpadnie w ręce to wrzucę info na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BLESKOTKOWE (Chalcidoidea)”