Badanie terenu

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Badanie terenu

Post autor: domino »

Przepraszam, jeśli piszę podobny post, ale bardzo zależy mi na tym, aby odnaleźć w swojej okolicy choćby niewielki fragment boru, gdzie rosłaby łochynia czy żurawina. Kto , do licha mógłby mi udzielić aż tak precyzyjnej informacji, może leśniczy, może ktoś inny kto sporo czasu spędził w lesie. Koniecznie chcę się tego dowiedzieć. Ja mimo dość dokładnej znajomości lasów w okolicy nie mogę na takie miejsce trafić, a strasznie mi zależy, żeby coś takiego odkryć. Wciąż wierzę, że takie miejsce jest chociaż małe. To miejsce to byłby rarytas w tej okolicy. Pytałem już wiele osób, nikt jednak podobnego miejsca nie widział... Wszyscy znają tylko jagody i co najwyżej borówki czerwone. :-?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Badanie terenu

Post autor: Marek Hołowiński »

Załączam fragment mapy turystycznej "Pojezierze Łęczyńsko - Włodawskie (Lublin 2002)". Te poziome niebieskie kreski na ciemnozielonym tle to tereny podmokłe (bagna o różnym charakterze) w lasach, a te na jaśniejszym zielonym to bagna i moczary pośród łąk i zarośli. Fragment tej mapki to obszar ok 5 na 3km. Znam w swoim rejonie wszystkie takie miejsca na terenie 50 na 30 km. Interesujących, wartościowych torfowisk jest tu zaledwie kilkanaście, ale żeby je poznać trzeba było wejść na każde i trochę po nim pochodzić. Dobry czas to mroźna zima z niewielką warstwą śniegu, ale można prowadzić rozpoznanie o każdej porze roku.
Oczywiście leśnicy mogą Ci podpowiedzieć, ale czy zechcą to już tylko od nich zależy.
Załączniki
CCF20140621_00000a.jpg
CCF20140621_00000a.jpg (132.98 KiB) Przejrzano 4184 razy
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Badanie terenu

Post autor: domino »

To mam pytanie Panie Marku, z tego obszaru o którym Pan pisał 50 na 30 km, z ilu stanowisk wykazał Pan gatunki takie jak: Colias palaeno, Euphydryas aurinia i Limenitis populi? Bo ja tych gatunków u siebie nie mam.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Badanie terenu

Post autor: Marek Hołowiński »

Colias paleno obserwowałem 1 samca w latach 90-tych, natomiast pozostałe występują tu na wielu stanowiskach.
rysiaty
Posty: 2017
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Badanie terenu

Post autor: rysiaty »

Żurawina rośnie w rezerwacie "Torfowisko nad Jeziorem Świętym" w Przemęckim Parku Krajobrazowym, koło Olejnicy - jakieś 40 km od Leszna, nie wiem czy to się zalicza do twoich okolic :mysl:
Warto poczytać opisy użytków ekologicznych - duża szansa, że jeśli są jakieś drobne torfowiska z żurawiną to będą one użytkami ekologicznymi
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”