Układ motyli

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Układ motyli

Post autor: domino »

Proszę o pomoc w rozplanowaniu motyli dziennych krajowych. Jaki powinien być układ w gablotce, aby wyglądało to prawidłowo entomologicznie, a nie amatorsko. Czy od góry modraszki, a największe na dole. Pogrupować rodzinami czy bardziej kolorystycznie? Prosżę o jakieś cenne wskazówki.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Układ motyli

Post autor: Aneta »

Systematycznie oczywiście, zbioru normalnie zaetykietowanego, ze wszystkimi danymi nikt poważny nie będzie układać kolorkami. A reszta wedle uznania, czy jakaś rodzina będzie na górze, czy na dole, nie ma większego znaczenia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Układ motyli

Post autor: Jacek Kurzawa »

Poczytaj Forum :no: :no: :no:
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Układ motyli

Post autor: domino »

Mam jeszcze wątpliwość, czy skompletować zbiór w gablotce zamykanej na stałe wykonanej przez stolarza czy w profesjonalnej otwieranej gablocie entomologicznej, która byłaby trochę droższa? Część motyli mam na kosteczce styropianu + szpilka i klej, część na samej szpilce, część tylko na kosteczce styropianu + klej no i jeszcze część luzem po prostu spreparowanych w pudełku. Proszę o jakieś rady, co zrobiliby inni w mojej sytuacji. :-?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Układ motyli

Post autor: Antek Kwiczala † »

W pierwszym poście piszesz, że organizujesz zbiór motyli dziennych. Chyba już od kilkuset lat przyjął sie pewien standard w ich preparacji - motyl jest nabity na szpilkę entomologiczną i tak preparowany. Zrezygnuj z nowatorskich kombinacji (kostka styropianu + klej + szpilka), a już nie wyobrażam sobie motyli preparowanych luzem (bez szpilki??). Motyle można przepreparować po uprzednim odwilżeniu. Wypreparuj je jednakowo i na szpilce. Gablota powinna być szczelna, ale wykonana profesjonalnie (otwierana) - nie zalecam gablot zamykanych na stałe.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Układ motyli

Post autor: domino »

dziękuję za porady, problem jednak w tym, że dużo mam motyli spreparowanych bez szpilki, dużo również takich podklejonych ze szpilką na kostce styropianu, no i część z obciętą szpilką przygotowane do podklejenia. Motyli na szpilce mam niewiele. Teraz to już chyba za późno na profesjonalizm. Raczej wykonam to swoim prywatnym, domowym sposobem, zamykane na stałe, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy w tej sytuacji. Postaram się, by wyszło to ładnie.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Układ motyli

Post autor: domino »

Jednak dałem radę rozwiązać problemy i wszystkie motyle będą na szpilce i w otwieranej gablocie entomologicznej. ;)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Układ motyli

Post autor: krzysztof570630 »

Kiedy się z tym uporasz, wrzuć fotkę zbioru. Jestem bardzo ciekawy tego efektu i tak trzymaj :okok:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Układ motyli

Post autor: Wujek Adam [†] »

Czasami ludzie młodzi (niekoniecznie wiekiem, ale np. doświadczeniem) robią coś "na czuja" nie wiedząc, że istnieją ogólnie przyjęte standardy.
Spotkałem się ze zbiorami - konkretnie: ze zbiorami chrząszczy - w których kartoniki, na których były naklejone okazy, były przebijane szpilkami NAD okazem, a nie pod nim, oraz takimi, gdzie kózkowate były preparowane z czułkami ułożonymi do przodu, a nie wzdłuż ciała.
I o ile rozumiałem, że ktoś to sam sobie wykoncypował, kierując się np. własną estetyką, o tyle ci zbieracze z czasem się przekonali, że ich zbiór odstaje od zasad i standardów którym hołdują inni, przez co ich kolekcje stają się w pewnym sensie izolowane.
I w sumie nic w tym złego - o ile dany zbiór pozostaje na poziomie amatorskim, a jego zawartość plasuje się gdzieś na pograniczu entomologii i kolekcjonerstwa z pozaprzyrodniczych powodów. Jeśli jednak zaczynamy swą przygodę z entomologią i chcemy, aby nasze owady służyły bardziej poważnym i profesjonalnym celom, to powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się o sposobach preparacji, przechowywania i układania zbioru, a następnie stosować się do ogólnych zasad, które w tych względach obowiązują.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Układ motyli

Post autor: domino »

Proszę o podpowiedź, czym mógłbym zabezpieczyć motyle przed np. jakimiś molami itp. które mogłyby podgryzać zbiór. Jakie są sposoby domowe bez kupowania jakichś specjalistycznych preparatów? Chodzi o to, by żaden szkodnik się w mojej kolekcji nie zalęgł.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Układ motyli

Post autor: Antek Kwiczala † »

Poszukaj na forum. Co kilkanaście dni pojawia się podobny temat. Identyczny rozpoczęto wczoraj: viewtopic.php?f=30&t=26468
BTW - gdyby istniały domowe produkty zabezpieczające zbiory - to firmy produkujace insektycydy pewnie by zbankrutowały.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”