Występowanie Hipparchia alcyone

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Występowanie Hipparchia alcyone

Post autor: domino »

Moje pytanie dotyczy biotopu dla tego motyla, ponoć zasiedla tylko duże kompleksy leśne w których zacienienie jest poniżej 60%. Czy to oznacza, że mogę go spotkać w zwykłym rzadszym trochę niż inne borze sosnowym? Bo lasów sosnowych u mnie dużo... Czy są też inne czynniki potrzebne do jego występowania? Bo z rośliną żywicielską to raczej nie ma problemu... Są to różne trawy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Występowanie Hipparchia alcyone

Post autor: Dispar »

To doskonały czas, żeby wykazać na swoim terenie np. N. xanthomelas, bo przy tej ekspansji jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz go u siebie. Podobna okazja może się nie powtórzyć przez następnych kilkadziesiąt lat. Trzeba tylko pochodzić trochę po biotopach, zastosować również przynęty. Ty jednak wolisz zajmować się pierdołami typu 60% zacienienia, czy gatunkami lipcowymi, których w tej chwili nie spotkasz. Jak nie ruszysz d... w teren, to tylko muchy na ekranie komputera spotkasz :( .
Widzę, że stworzył się nowy rodzaj entomologa - entomolog komputerowy :laugh: Główne pozytywy to: nogi nie bolą od chodzenia, na butach się zaoszczędza, mamusia z kuchni doniesie kakao i ciastko na czas :hp: . Ta młodzież to się umie dziś ustawić :hp: .
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Występowanie Hipparchia alcyone

Post autor: Brachytron »

Jaka młodzież!? 3 dychy minimum.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Występowanie Hipparchia alcyone

Post autor: Jacek Kurzawa »

Panowie, to jest dział dla początkujących. Pytanie jest bardzo sensowne i nie ma nic złego w tym, żeby się tym interesować w tym okresie. Proszę o trzymanie się tematu dyskusji. Albo piszemy o H.alcyone albo idziemy w teren ...

Domino, akurat u mnie latał ten motyl na dwóch stanowiskach, ale już sie skończył. Lasy w ktorych wystepowal zostały przeksztalcone czyli wycięte. W obydwu przypadkach były to starodrzewia sosnowe na piaskach, rzeczywiscie - jak piszesz - bardzo widne i sloneczne. Trzyma się macierzanek, brzegu zadrzewień, pagorków, stoków, nasypów, ucieka w krzaki. Siada na ziemi i pniach drzew, nisko, na około 1 m. Lata szybko i spłoszony ucieka na 10-20m. Wystepuje pod koniec lata, jeszcze w sierpniu. Nie da się go nie zauważyć - to duży czarny motyl z dwiema przepaskami. Pierwsze spotkanie z nim pamiętam dokładnie: przeleciał mi zupelnie z zaskoczenia i myślałem, że to ... czarny paź królowej. Ale tez mialem wtedy pare lat i nie znałem zbyt wiele innych gatunków ... :laugh:

Bajeczka. Idź w teren, tak jak radzą Ci starsi Koledzy, szlifuj warsztat, to kiedys spotkasz alcyone i wiele innych gatunków. Pogoda ma być dobra!.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”