Niesprzyjająca pogoda

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Czaras
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:52
UTM: CD05
Lokalizacja: Piechcin

Niesprzyjająca pogoda

Post autor: Czaras »

Witam!

W świecie entomologii siedzę dopiero od około roku, a swoje "łowy" zacząłem od kwietnia. I stąd moje pytanie, gdzie i jak szukać owadów kiedy pogoda jest zwyczajnie brzydka. Prognoza na maj nie zapowiada się zbyt ciekawie i zastanawiam się czy mimo tego będę mógł wychodzić z domu na poszukiwania bez poczucia straconego czasu.
Planowałem właśnie podróż w trochę dalsze miejsce (torfowisko) niż okolice mojego domu i zastanawiam się czy jest sens :?

Z góry dziękuję za wszelkie porady od bardziej doświadczonych osób ;)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niesprzyjająca pogoda

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Wszystko ma sens.
Owady są aktywne, mimo iż my możemy oceniać pogodę jako niesprzyjającą. One nie mają czasu na stracenie. Ja mimo chłodu znajduję cały czas fajne gatunki.
Dla przykładu: jak wiele lat temu znajdowałem piękną kózkę tycza cieślę tylko na przełomie kwietnia i maja i tylko jak było powyżej 25 stopni C, to teraz znalazłem je jak było stopni 17 i akurat zaczynał padać deszcz.
Tak więc śmało ruszaj w teren. Skuteczność połowów może być nieco mniejsza niż w dni dużo cieplejsze ale z pustym nie wrócisz, powodzenia :tak:
Czaras
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:52
UTM: CD05
Lokalizacja: Piechcin

Re: Niesprzyjająca pogoda

Post autor: Czaras »

Dzięki za rozwianie wątpliwości :D
W takim razie będę jeździł w teren bez obaw, że po całym dniu wrócę z pustymi rękami. A na potwierdzenie Twoich słów wczoraj zauważyłem na drodze dorodnego chrabąszcza majowego więc zostałem zachęcony nawet podwójnie ;)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niesprzyjająca pogoda

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dziś, po deszczu, przy 14 stopniach - w lesie i na pobrzeżach bardzo dużo gatunków z różnych rodzin chrząszczy. Są nieco ospałe, siedzą tysiącami na kwiatach, pod kwiatami, na łodygach, liściach, różnych badylach. W swoim tempie konsumują życie. Mega ciekawy okres, mało ludzi w lasach, nikt ciekawski nie przeszkadza obserwować, fotografować. Polecam nawet przy tak smętnej pogodzie jak dziś w Szczecinie :laugh:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”