Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Hatteria »

Witam. Mam kilka pytań związanych z etykietowaniem, ponieważ dopiero zaczynam przygodę z entomologią i nie wszystko jest jeszcze dla mnie jasne.

1. Mam mały problem z etykietowaniem okazów pająków pochodzących z hodowli (wiem, że forum dotyczy owadów, ale tylko tutaj mam szansę dowiedzieć się czegoś na ten temat). Padły mi ostatnio 2 młode ptaszniki i postanowiłam je spreparować. Wiem jak mają wyglądać etykietki u hodowlanych owadów, tzn. e.o., e.l., e.p. Nie jestem pewna jak jest w przypadku pająków. Myślę, że jeśli hodowałam go od młodego osobnika, a nie od jaja, to powinnam napisać e.l.

2. Od razu chcę się zapytać o drugą etykietę, ponieważ w przypadku pająka nie mogę podać rośliny żywicielskiej, jest to drapieżnik i zakupiłam go na giełdzie (więc powinnam wpisać datę zakupu?).

3. W przypadku łowionych owadów, gdy chcę podać współrzędne, to wystarczy jak podam współrzędne np. wioski oddalonej o 0,5 km? Czy lepiej podać orientacyjne współrzędne danej łąki? Korzystając z map internetowych oczywiście, ponieważ nie mam takiego sprzętu, żeby sprawdzać na bieżąco. I jeśli prowadzi się połowy na dość dużym otwartym obszarze, np. polu o powierzchni kilku ha, to czy wystarczy podać współrzędne centrum tego miejsca?

Trochę dużo pytań, ale proszę o odpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam, Angela:)
Krzyżyński
Posty: 56
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 22:06
Lokalizacja: Toruń/Kuchnia

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Krzyżyński »

Czołem!
Jeżeli chodzi o Twoje trzecie pytanie, to tutaj możesz sobie poczytać, co nasz admin napisał o UTM: viewtopic.php?f=121&t=18221.

W innych miejscach na forum również pewnie coś o UTM znajdziesz.
Ogólnie rzecz ujmując - jest to system, którego używamy zamiennie do współrzędnych geograficznych i nam z tym dobrze :)

Etykieta taka mogłaby wyglądać tak:

Polska XX00
Najbliższa Wioska
03 VI 2011
leg. nazwisko Hatterii

Czasem dobrze jest dodać jeszcze wysokość nad poziomem morza (jeśli na przykład owad łowiony był w górach).

/o tej porze koszmarnie idzie mi myślenie/
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Voltrax »

Etykietowanie ptaszników hodowlanych, bo o takich tu mowa nie ma żadnego sensu. Większość ptaszników dostępnych na rynku, są hodowlane a więc 10 pokoleń wstecz nie widziały swego naturalnego biotopu. Lepiej będzie jak ładnie je spreparujesz(gdzieś nawet czytałem jak) i do małych gablotek. Nota bene jakie gatunki.? Sam hoduję od jakiegoś czasu ptaszniki.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Hatteria »

Dziękuję za odpowiedzi:)
laath pisze:Czołem!
Jeżeli chodzi o Twoje trzecie pytanie, to tutaj możesz sobie poczytać, co nasz admin napisał o UTM: viewtopic.php?f=121&t=18221.
W innych miejscach na forum również pewnie coś o UTM znajdziesz.
Ogólnie rzecz ujmując - jest to system, którego używamy zamiennie do współrzędnych geograficznych i nam z tym dobrze :)
Czytałam już o UTM, ale niektórzy oprócz tego, podają też współrzędne na etykietach. Dlatego myślałam, że takie dokładniejsze opisanie miejsca znalezienia okazu jest lepsze, ale skoro wystarczy tylko UTM i nazwa miejscowości, to w porządku:)

A co do ptaszników, to ok, nie będę tego komplikować:)
Mam 27 gatunków, mogę wymienić kilka: H.incei, C.elegans, A.geroldi, H.maculata, P.striata, T.violaceus, P.murinus, Brachypelmy, Psalmopeusy, H.gigas, L.parahybana, C.darlingi, A.geniculata. A jakie Ty posiadasz?:D
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Antek Kwiczala † »

skoro wystarczy tylko UTM i nazwa miejscowości, to w porządku
U nas w Polsce jest to faktycznie nieomal stadard. Coraz częściej jednak spotyka się na metryczkach współrzędne geograficzne odczytane z GPS-u. Dotyczy to w szczególności regionów słabo zaludnionych, gdy najbliższa miejscowość jest oddalona o wiele kilometrów, gdy nie znamy siatki UTM, a mamy ze sobą GPS (np. góry środkowej Azji, Ameryka Płd. i t.p.), a nawet gdy nazwa miejscowości jest dla nas zagadką (niektóre mapy mają nazwy w miejscowym języku - choćby Tajlandia, a nawet niektóre kraje arabskie, i ich odczytanie przekracza możliwości przeciętnego turysty :) )
Mam nadzieję, że gdy większość telefonów komórkowych zostanie wyposażonych w GPS, takie metryczki z danymi geograficznymi będą powszechne.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Hatteria »

Jeszcze mam jedno pytanie. Niedawno łapałam motyle na Wojnowie we Wrocławiu i nie wiem jak mam wpisać to na etykietę? W ten sposób z nazwą gatunkową?:

Nazwa gatunkowa
Polska, XS56
Wrocław - Wojnów
27 V 2011r.
leg. Angelika D... (czy lepiej najpierw nazwisko, a potem leg.?)

Czy lepiej nazwę gatunkową dołączyć osobno albo tylko w gablocie?
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy lepiej nazwę gatunkową dołączyć osobno albo tylko w gablocie?
Nazwy rodzajowe czy gatunkowe czasem się zmieniają, więc lepiej nie łączyć je z metryczką podającą lokalizację. Etykietę determinacyjną, z nazwą rodzaju, gatunku czy nawet podgatunku, oraz nazwiskiem oznaczającego (poprzedzonym skrótem det.) dołączamy jako kolejną, na szpilkę z okazem.
PS. Za nazwą gatunku (podgatunku) wpisujemy także autora tej nazwy (czasem w skrócie), np: Papilio machaon L.
Hatteria
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 2 czerwca 2011, 14:07
Gender: women
UTM: XS41

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Hatteria »

Czyli to ma wyglądać mniej więcej tak:

Polska, XS56
Wrocław - Wojnów
27 V 2011r.
Leg. imię nazwisko

Nazwa gatunkowa
05 VI 2011r. (gdzieś znalazłam, że można wpisać też datę oznaczenia)
Det. imię nazwisko

Myślę, że wiem narazie wszystko i nie będę miała już problemów z pisaniem etykiet.
Dziękuję za odpowiedzi:)
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Kilka nurtujących mnie pytań dotyczących etykietowania

Post autor: Marcin Szewczyk »

Na etykiecie determinacyjnej (tej z nazwą) wystarczy wpisać rok, w którym okaz został oznaczony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”