Chrysodeixis chalcites

Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Chrysodeixis chalcites

Post autor: Lukaszm »

Ponieważ o nocnych "motylach większych" ostatnio na forum nie pisze się zbyt obficie, to postanowiłem podzielić się moim niedawnym spotkaniem z tym gatunkiem w naturze.

Jak to bywa z migrantami, choć połów był celowy, to jego obecność, całkiem niespodziewana i przypadkowa.

https://www.researchgate.net/publicatio ... _in_Poland
Załączniki
IMG_6196_m_entomo.jpg
IMG_6196_m_entomo.jpg (202.33 KiB) Przejrzano 2340 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz, wielkie gratulacje. Jakby to powiedzieć, to jest to pierwsze stwierdzenie tego gatunku w naturze w Polsce. Te lubelskie raczej były zawleczone. Super.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przez pewien czas byłem przekonany, że mam tą sówkę w kolekcji. Aktualne dane faunistyczne pokazały, że to jednak inny gatunek. Był bowiem złapany przeze mnie na Teneryfie, a tam lata bardzo podobny gatunek afrykański Chrysodeixis acuta.
Fotka w załączniku.
Załączniki
Chrysodeixis acuta motyl.jpg
Chrysodeixis acuta motyl.jpg (173.59 KiB) Przejrzano 2602 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: adam k. »

Gratuluję znaleziska i pracy!
Miałem okazję odłowić ten gatunek w południowej Bułgarii. Jednorazowo do światła, jednej nocy pojawiły się trzy sztuki. Tak jak pisze Antek - na miejscu (przy ekranie), nie można być pewnym oznaczenia. W kraju mamy podobnie, ale jest to dobra wiadomość.
Załączniki
DSC_0760.JPG
DSC_0760.JPG (368.64 KiB) Przejrzano 2529 razy
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: Lukaszm »

Bardzo Wam dziękuję, za miłe komentarze.
Może tytułem wyjaśnień . Okaz z Jeleniej Góry nie jest typowy.
Najlepiej wygląd tego gatunku charakteryzuje jego angielska nazwa : Golden Twin-spot Moth. Złotawo połyskujące tło skrzydeł oraz najczęściej, dwie oddzielone plamki srebrzyste.
Ten jeleniogórski jest ciemniejszy, prawie brunatno-brązowy, a plamki , które zazwyczaj są odzielnie (twin-spot) , są u niego połączone.
Jak wyjaśnił mi p. Laszlo Ronkay, takie okazy się zdarzają, choć dużo rzadziej . Podobnie jak mój, wyglądał motyl z hodowli w Lublinie , którego miałem okazję obejrzeć.
Załączam zdjęcie chalcitesa z Kaukazu - piękny okaz typowy.
Antku , nie byłbym pewien , czy Twoja pierwsza determinacja tego motyla nie była poprawna. Jeśli nie ma większych przekłamań kolorystycznych na zdjęciu, to wzorem i kolorem pasuje właśnie do Ch. chalcites. Geograficznie, nawet jeśli Ch. chalcites nie był do tej pory wykazany z Teneryfy, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby mógł się tam znaleźć... Jest liczny na całym Półwyspie Iberyjskim oraz w na północy Afryki, a przy jego możliwościach migracyjnych...
Załączniki
_MG_8132Nentomo.jpg
_MG_8132Nentomo.jpg (166.54 KiB) Przejrzano 2454 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przeanalizowałem dokładnie opis wyglądu obu gatunków w pracy Lerauta „Moths of Europe /Noctuids I”
Wg autora Ch.acuta jest ciemniejszy, oliwkowo-brązowy, gdy Ch. chalcites miodowo-żółto brązowy.
Mój okaz jest dosyć jasny, wyglądem zbliżony do Ch. chalcites, ale ma już ponad 20 lat, więc mógł nieco wyblaknąć. Bardziej stabilną cechą jest rozpiętość skrzydeł. Ch. chalcites jest nieco mniejszy (31-33 mm), a Ch. acuta ma 33-38 mm. Mój okaz ma rozp. skrzydeł 36 mm, bardziej więc pasuje do Ch. acuta. Nie musi to jednak być cecha determinująca.
Jak wielkie są Wasze okazy?
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: adam k. »

Moje wszystkie są zbieżne wyglądem (zdjęcie), a wymiarowo - 34,5; 35; 36mm.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zerknąłem na stronę lepidoptera .eu, i tam wymiary obu gatunków są podobne. Również na niemieckiej stronie lepiforum.de rozpiętość skrzydeł mieści się w podobnym przedziale dla obu gatunków. Wygląd spodu skrzydeł jest jednak nieco inny, i ten mój motyl faktycznie bardziej jest podobny do Ch. chalcites.
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Chrysodeixis chalcites

Post autor: Lukaszm »

Dla uzupełnienia: okaz z Polski ma 35mm, ten z Kaukazu 35,5mm. Jak widać, wszystkie prawie jak z szablonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”