Strona 1 z 1

TACKI "ENTOMO" - SKLEP.entomo.pl

: niedziela, 19 grudnia 2004, 03:59
autor: Jacek Kurzawa
SKLEP.entomo.pl

Wpis z 19 gru 2004, 2004 04:59

Nad tackami pracowałem kilka miesięcy (właściwie kilka lat przyglądałem się temu). Ilość owadów zmusiła mnie do przejścia na tacki. Od stycznia 2004 praktycznie przestałem preparować kózki, gdyż po prostu nie mieszczą mi się do tych gablot "zaaranżowanych" parę lat temu, a na WIELKIE PRZEKłADANIE okaz po okazie po prostu nie mam czasu, siły ani ochoty. I nie widzę większego sensu, po tym jak miałem okazję układać skomasowane kózki z paru wypraw do Turcji w Muzeum w Bytomiu, co zajęło mi tylko kilka godzin.

Problem z tackami polegał tylko na tym, że wszystkie tacki, jakie znałem były po prostu za drogie - dla mnie akurat był to właściwie najważniejszy czynnik.

Pojeździłem po różnych drukarniach, hurtowniach i udało mi się wyprodukować tacki, które są tanie: 50 gr (*). za sztukę (pianka to koszt ok. 60-80 gr. tak więc komplet tacka+pianka wychodzi około 1,20 zł.

Tacki wykonane są z tektury kredowanej jednostronnie, estetyczne, proste i łatwe w montażu. Składa się je z szablonu (kształtki) praktycznie w 30 sekund, bez udziału dodatkowych spoiw, kleju, taśmy klejącej czy spinaczy. Tacki cieszą oko i zebrały już same jak na razie pozytywne opinie.

Cena tacek (50 gr.) skalkulowana jest z niewielkim zyskiem i myślę, że przy takiej cenie warta jest rozpropagowania wśród entomologów - pożytek jest oczywisty, gdyż przy niewielkich nakładach nie opłaca się tego robić. Tektura dobrana jest doświadczalnie, linie są nabite maszynowo (wytłaczane) a całość naprawdę estetycznie wykonana.

Wymiary tacki: 9 x 11,5 cm
układ: 16 tacek w gablocie w układzie 4 x4 (leżą "podłużnie" w gablocie)
Koszt tacek do jednej gabloty to 8 zł.

Układam kózki i jestem szczęśliwy! Wszystko jest takie proste, przełożenie połowy gabloty Clytini (już na tackach) zajęło mi niecałą minutę - to po prostu osiem tacek! Nareszcie porządek, czuję się jakbym się na nowo narodził. Wielka ulga, kamień spadł mi z serca no i wziąłem się za preparowanie zaległości :-)) Teraz zbiór może się bez przeszkód rozrastać.

Więcej informacji i kilka zdjęć jest na stronie:
https://entomo.pl/tacki/index.php


(*) - cena obecna jest nieco wyższa.

: niedziela, 19 grudnia 2004, 10:55
autor: Grzegorz Banasiak
Kupiłem tacki i potwierdzam, że są rewelacyjne. Standard pracy ze zbiorem jest na najwyższym poziomie. Polecam wszystkim, naprawdę warto !!! Zresztą przy większej ilości okazów nie ma od tego ucieczki.

: niedziela, 19 grudnia 2004, 19:24
autor: Roman Królik
Tacek używam od ponad 5 lat i nie wyobrażam sobie już powrotu do tradycyjnej metody wyściełania gablot (choć mam parę historycznych wyścielanych torfitem). Używam dwóch rozmiarów: 8 i 4 tacki na gablotę. Dlatego jestem niezmiernie ciekaw tych od Jacka. :D
Już widzę, że tacki made by Jacek będą miały lekko sprężynujące ścianki i dzięki temu nie będą "grzechotać" złowieszczo w gabocie a nawzajem amortyzować i lekko dadzą się wyjmować.
Mam pewien pomysł racjonalizatorski w związku z długim użytkowaniem moich tacek. Dobrze by było, by te tacki miały (a myślę, że mają) wysokość minimalnie wyższą od szpilki np. 35 mm. Niekiedy potrzebowałem kilka dni popracować nad okazami z danej tacki ale musiałem ją w obawie przed kurzem, szkodnikami, nieszczęśliwym upadkiem ściereczki do kurzu (z rąk teściowej oczywiście) każdorazowo chować. Niekiedy chciałem całą zawartość tacki wysłać do specjalisty i tu bez pracochłonnego przepinania się nie obyło. I tu pomysł racjonalizatorski. Dorobić by można kilka przykrywek do tych tacek (metoda doraźna) lub wykonać "mikrogablotę transportowo-podręczną" z przykrywką na 1-2 tacki.
Roman

Tacki - już kiedyś było

: niedziela, 19 grudnia 2004, 20:54
autor: Jacek Kalisiak
Używam tacek od ponad 10 lat. W rozwiniętych systemach tackowych dostępne są tacki będące swoimi wielokrotnościami (jak u Romka). Jednak w zbiorach amatorskich (średnich i małych) tacki jednej wielkości zupełnie wystarczają. Sam używam tacek 3 po 3 na gablotę z dosyć grubej, kredowanej tektury i już z tego systemu nie zrezygnuję. Gdyby 10 lat temu można było kupować tacki po 1zł :lol:
Do tacek mam zawsze pod ręką kilka przykrywek takich jak tacka, tylko ok.2mm większych. Jednak na co dzień używam pudeł kartonowych na 2 po 2-ie tacki, łatwych do przenoszenia, przewożenia i dość poręcznych. Jak już kiedyś pisałem używam Cupeksu do smarowania pianki przeciw różnym takim, więc nieszczelność kartonów nie stanowi większego problemu.
Namawiał bym do tacek wyraźnie wyższych od szpilki (przykrywanie i nie zaczepia się rękawem o łebki szpilek), ich wysokość powinna pozwalać na ich objęcie wiekiem gabloty podczas zamykania, co może być pomocne, jeżeli tacki szczelnie wypełniają gablotę. A jeżeli są luźno, to boki gabloty można wykleić paskiem gąbki, utrzymującym je ciasno i z dala od brzegów (nie grzechoczą złowieszczo :wink: ).
Mnie mały kłopot sprawił zakup nowych gablot. Same gabloty bardzo dobre, ale miały grubsze ścianki i miałem mały kłopot - tackom było trochę ciasno!

Jacek

: niedziela, 19 grudnia 2004, 21:02
autor: Grzegorz Banasiak
Tacki od Jacka są niższe od szpilki, podobne tacki robi p. Majkowski. Chociaż trudniej się je chowa przed teściową :-) to wygodnie wyciąga/wbija się szpilki wbite przy ściankach. Zamiast wieczek na tacki - przynajmniej mnie się tak wydaje - lepsze byłoby pudło na 2x2 albo 2x3 tacki z przykryciem, cos takiego jak pudła entomologiczne made in MrButterfly.
Ze standardowej gabloty tacki łatwo się wyjmuje (mają lekki luz) i delikatnie spężynują.

: środa, 22 grudnia 2004, 19:31
autor: ptica
Gdyby istniał ZSRR to z pewnością Jacek zostałby przedstawiony do Orderu Lenina II klasy za wdrożenie tacek. A tak na poważnie tacki są the best
P.S. Co Wy tak z tymi teściowymi? - przecież to najlepszy przyjaciel człowieka.

: czwartek, 23 grudnia 2004, 16:54
autor: Radek P.
Jacku tacki od Ciebie - REWELACJA!!!!!! :D
Podpisuje się stanowczo za nadaniem Jackowi Orderu Lenina II, którego zaproponował Ptica!!!!! :wink:

szacunek
rp

: czwartek, 23 grudnia 2004, 19:58
autor: Stefan Kraśnicki
Wprawdzie ZSRR nie istnieje ale order się znajdzie jakiś....

Głosów za - wraz moim trzy,
kto jest przeciw - nie widzę
kto się wstrzymał - nie widzę
W uznaniu zasług w budowie systemu tacek order Jackowi nadano....

: czwartek, 23 grudnia 2004, 20:06
autor: Grzegorz Banasiak
Oczywiście, że Teściowe nie są złe, ale dowcipy są dla nich nieubłagane. Zresztą wśród teściowych znajdą się i te dobre i te nie do zniesienia. Moja bardzo nam pomogła - zwłaszcza z dzieckiem - było gdzie zostawić, odbierało się nakarmione i przebrane, często też samemu się obiad zjadło. Ale dobre czasy się skończyły...

Gratuluję Jackowi orderu, otrzymał go zasłużenie, pewnie jeszcze nic o nim nie wie, bo żardnego "ku chwale ojczyzny..." nie odpisał... :-)

: czwartek, 23 grudnia 2004, 23:38
autor: Adam Larysz
Rzeczywiście tacki od Jacka są bardzo dobre, dzisiaj właśnie je dostałem i pierwszą złożyłem intuicyjnie, w jakieś 2 minuty, bez instrukcji, bez żadnego kleju, zszywek, itp.
Rewealacyjne, polecam !!!

: piątek, 24 grudnia 2004, 09:19
autor: Grzegorz Banasiak
Ja już robię tackę z włożeniem pianki przez 30 sek. Po złożeniu kilkudziesięciu dochodzi się do wprawy :-)

: piątek, 24 grudnia 2004, 12:28
autor: Radek P.
Wiem, że już o tym było, ale nie mogę jakoś znaleźć na forum, więc zapytam raz jeszcze: jaka jest cena pianki (za 1 m2 czy bieżący, nie wiem jak ją sprzedają...) i gdzie ją można dostać?? Bo zacząłem się pytać po różnego rodzaju sklepach i muszę powiedzieć, że po pierwsze sprzedawcy to prawie w ogóle nie wiedzą o co chodzi (tylko nieliczni są zorientowani), a po drugie, jak wynika z pierwszego :) , to w moich okolicach tej pianki po prostu nie ma :( . Zostaje mi tylko wybrać się do większego miasta, ale i to niektórzy sprzedawcy mówili mi, że nie ma szans na jej dostanie....
rp

: piątek, 24 grudnia 2004, 21:28
autor: Roman Królik
Dostałem wczoraj od Jacka przesyłkę ale dziś dopiero pobawiłem się tacakmi. Są, krótko mówiąc genialne. Ich prostota konstrukcji a jednocześnie trafnie dobrany materiał to wielka zaleta (a do tego proponowana cena). Odwołuję jednocześnie zarzuty, że są odrobinę za niskie - są akurat do moich gablot (wyższe mogłyby niebezpiecznie zahaczać o przykrywę gabloty podczas zamykania.
Mam jeden minus, który być moze dotyczy tylko moich gablot. Gdyby tacki były troche dłuższe (o 3mm), to wtedy 16 tacek idealnie wypełniłoby gablotę. Tymczasem po włożeniu 16 tacek mam około 12-14 mm luzu przy krótszym boku gabloty. Ciekaw jestem czy u innych osób występuje to zjawisko. Może dałoby się tacki lekko wydłużyć z wymiaru 9.3 x 11.5 do 9.3 x 11.8 (pomiar tacki po złożeniu)
Oczywiście mam świadomość, że próbuję podważyc jakiś standard ale jestem ciekaw opinii innych.

: piątek, 24 grudnia 2004, 21:35
autor: Grzegorz Banasiak
W moim przypadku tacki idealnie "wchodzą" do gabloty. Różnice grubości ścianek gabloty, albo wręcz odstępstwa od tzw. standardu 40x50cm powodują takie niedogodności. Powstałą przestrzeń można wypełnić paskiem pianki, albo gąbki, albo może jeszcze jakiś inny patent... ??? W każdym razie ja również jestem na etapie zachwytu, zwłaszcza, że od wielu miesięcy chciałem uporządkować zbiór i zastosować tacki.
Cóż AVE Jacek :-) !!
Teraz w ramach świątecznego relaksu - z pełnym żołądkiem - wycinam etykietki gatunkowe do tacek i wpinam je, wkrótce czas na przepinanie okazów. Pozdrawiam świątecznie.

: niedziela, 26 grudnia 2004, 17:53
autor: Jacek Kurzawa
Ku Chwale Ojczyzny!
Jestem zaszczycony i jest mi niezmiernie miło, że tacki znalazły uznanie wśród Kolegów i mam nadzieję, że pomogą nam zapanować nad zbiorami.

PS. Planuję też zrobić dwukrotnie większe (1/8 gabloty) i zastanawiam się tylko nad tymi milimetrami wzdłuż i wysokość... No i jeszcze propozycja Grześka: zrobić 2 razy mniejsze (1/32).

: niedziela, 26 grudnia 2004, 18:10
autor: Grzegorz Banasiak
Nad tymi dwa razy mniejszymi jeszcze się trzeba zastanowić, bo można w końcu wpinać dwa gatunki do jednej tacki. Natomiast dwa razy większe na pewno wśród motylarzy przyjęte zostaną z zadowoleniem.

: niedziela, 26 grudnia 2004, 18:51
autor: Adam Larysz
Na mikrę są idealne, ale na większe motyle lepsze będą chyba 1/8, choć pewnie dla wielu chrząszczarzy 1/16 będą za duże.

Wysokość

: niedziela, 26 grudnia 2004, 19:05
autor: Jacek Kalisiak
Nie wiem Jacku jakie są jeszcze możliwości zmian :?: Tacki poszły w świat i jak widać zyskały uznanie.
Ja kiedyś projektując swoje wzorowałem się po części na tackach z łomnej. Zakładałem, że tacka musi być wyższa niż szpilka. Ale jak się okazało zrobiłem je i tak ciut za niskie, miałem kłopot z zamykaniem wieka. Wysokość była akurat taka, że wystają ponad dolną część gabloty, ale poniżej pióra i miałem kłopot z zamykaniem (tacki dość dokładnie wypełniały gablotę, pianki były lekko za duże i tacki się trochę beczkowały).
Teraz dokładniej docinam piankę, tacki mają mały luz i jak znajdę czas to boki gablot wykleję taśmą z gąbki, aby tacki nie grzechotały :lol: (to od Romka, bardzo mi się podoba).
Tak więc niższe tacki to mniej kłopotu z zamykaniem gablot (co potwierdza Romek), a czy wystająca szpilka to kłopot musicie zdecydować sami.

Co do standardu, to odstępstwa wynikają jak sądzę z grubości ścian gabloty, bo zewnętrzne 40x50 musi być uznawane!

Jeżeli chodzi o ilość wpinanych gatunków, to w wypadku chrąszczy, ja w niektórych wypadkach mam w tacce 18 gatunków w zbiorze porównawczym. Jedna tacka na gatunek to chyba motyle :D , albo muzeum. Oczywiście są jeszcze materiały z naszej wiodącej grupy! Ale większe tacki mogą się przydać, mogą jednak być np. dwa razy wyższe na jeden, lub półtora na półtora, ale to tylko luźna uwaga.

Jacek

: niedziela, 26 grudnia 2004, 20:07
autor: Grzegorz Banasiak
Ilość gatunków w tacce to kwestia wielkości zbioru i ilości okazów z danego gatunku. Ja zrobiłem (przy mikrusach) tak. Założyłem 4 gatunki na tackę. Powpinałem okazy i gdy okazało się, że jakiś gatunek ma sporo okazów, dodawałem tackę i dzieliłem gatunki na dwie części - po dwa na tackę. Gdyby i to (w przyszłości) nie wystarczyło, wepnę jeden gatunek do jednej tacki itd. Taki rozkład pozwala z jedenej strony na oszczędne gospodarowanie miejscem w gablotach, których jak sądzę nikt z nas nie ma w nadmiarze, z drugiej strony pozwala łatwo i szybko przeorganizować zmieniającą się liczbę okazów w poszczególnych gatunkach.
Dodatkowo w ostatniej dla rodziny gablocie mam - w zależności od wolnego miejsca i ilości okazów - jedną, albo kilka tacek - z okazami do oznaczenia. I to wszystko, wydaje mi się, że to dobry sposób, ale chętnie poznam meody i sposoby innych forumowiczów.

Tacki

: niedziela, 26 grudnia 2004, 21:24
autor: Jacek Kalisiak
I o to chodzi. Taka jest idea tacek. Racjonalne gospodarowanie przestrzenią i elastyczność. Z twojego Grzegorzu poprzedniego postu i postu Adama ktoś mógłby wywnioskować, że trzeba mieć jedną tackę na jeden gatunek. Tak postępuje się w muzeach, w mniejszych kolekcjach takiej zasady nie ma powodu respektować. Ja mam tacki 1/9 i standardowo 15 pól na gatunki (małe chrząszcze) w kolekcji porównawczej, ale jak trzeba to może być i jeden gatunek w tacce. Jednak w kolekcji porównawczej staram się mieć małą liczbę okazów, materiały z badań trzymam osobno. Tacki 1/16 to dobry rozmiar, można włożyć pod binokular bez problemu. 1/32 to mnie się wydaje ciut mało. Ja używam etykiet legislacyjnych i determinacyjnych 8mm/16mm i sprawdzałbym czy dobrze się "układają" w tacce.

Jacek

: niedziela, 26 grudnia 2004, 21:42
autor: Grzegorz Banasiak
Dobrze więc się stało, że napisałem te parę słów. Mam nadzieję, że dyskusja o tackach na forum pozwoli niezdecydowanym podjąć właściwą decyzję :-)

Tacki

: niedziela, 26 grudnia 2004, 21:49
autor: Jacek Kalisiak
Jasne, że dobrze. Może też Jackowi pomoże w rozwijaniu serii tacek :wink: .

Jacek

: poniedziałek, 27 grudnia 2004, 10:07
autor: Roman Królik
Ja stosuję "taktykę" podobną jak Grzesiek. Do tej pory miałem tacki po 4 i po 8 w gablocie. W tacce mniejszej 2-4 gatunki, większej proporcjonalnie więcej. Mniejsze tacki stosuję do małych chrząszczy, naklejanych na kartoniki, które są zwykle mniejsze od etykiet podpiętych pod spodem. Większe okazy, w tym te na szpilach w tackach większych. Na końcu ostatniej galbloty dla danej rodziny są tacki z okazami oczekującymi na oznaczenie (oj przyrasta tu niepokojąco liczebność).
Tacki Jacka 1/16 pozwolą mi:
1. lepiej gospodarować miejscem w gablotach (mniej niewykorzystanego miejsca)
2. ogladać okazy pod binokularem bez wypinania z tacki (dotychczas nawet te 1/8 nie byłem w stanie obejrzeć "do środka".
Dla mnie chrząszczarza mniejsze tacki niż 1/16 już są nieprzydatne, choć stosuję dość mały rozmiar etykiet 7x15 mm. Poza faktem, że wzrasta bardzo znacznie ilość przegródek (mniej miejsca na okazy) to w jeszcze mniejszej tacce będzie trudniej właściwie oświetlić okazy pod binokularem i będę musiał je wyjmować.
Nadal nie daje mi spokoju wymiar tacek. Moje gabloty oczywiście mają zewnętrzny wymiar 40x50cm. ścianki mają 1 cm. Teoretycznie do moich gablot pasowałyby tacki 1/16 o wymiarach 12x9.5. Zakładając, że bywają gabloty o grubszych ściankach - 1.5 cm to pasowałyby tacki o wymiarach 11.75 x9.25. Tacki Jacka po złożeniu (przeze mnie) mają wymiar 11.5x9.3. Wnioskując z powyższego nie widzę przeciwwskazań, by dłuższy bok wydłużyć o 2.5 mm skoro krótszy bok i tak już jest "na styk". Widać to zresztą w mojej gablocie, że jeden wymiar jest idealny a drugiemu "brakuje".

Pozdrawiam (niestety z pracy)
Roman

P.S. A temat zaopatrzenia w piankę pozostał nieruszony. Ja kiedyś kupowałem piankę w jakiejś firmie (nie mogę znaleźć namiarów). Pamiętam jedynie, że była to polska hurtownia i nie chciała mi sprzedać (osoba fizyczna). Kupiłem na Nadleśnictwo większą ilość ale pianka już mi "wyszła" (jak powiedziała by dawniej sklepowa). Jeżeli ktoś ma aktualne namiary na sprzedawcę/importera dobrej pianki to dołączam się do prośby Radka.

Pianka

: poniedziałek, 27 grudnia 2004, 13:42
autor: Jacek Kurzawa

: poniedziałek, 27 grudnia 2004, 19:51
autor: Pawel Jaloszynski
Dodaję swoją pozytywną opinię na temat tacek Jacka i czekam z niecierpliwością na te dwa razy większe. Roman ma rację co do funkcjonalności dyskutowanych rozmiarów - tacki dwa razy mniejsze od tych obecnych "szesnastek" dają zbyt duży stosunek powierzchni martwej do roboczej i oglądanie w nich okazów pod binokularem jest utrudnione. Tym niemniej taki mały rozmiar mógłby zrobić karierę jako tanie pudełka transportowe, gdyby tylko robić do nich od razu pokrywki. Dla mnie optymalny układ to cztery "ósemki" + osiem "szesnastek". Co do luzu w gablocie - problem polega na tym, że producenci nie podają wymiarów wewnętrznych, a są one bardzo różne. Na razie te testowe tacki, które dostałem od Jacka, wpakowałem w gablote z Butterfly'a (swoją drogą niemożebnie badziewną, tak samo jak kartoniki z tego samego źródła) i w poziomie luz jest minimalny, w pionie jest tyle, ze gdyby dodać po milimetr na tackę to byłoby idealnie (ale i tak jest OK, nic nie lata). Zapewnie niektórzy z nas mają też jakieś nietypowe gabloty (sam mam ok. 30 mniejszych, bo mi akurat takie dobrze pasowały do półek) i jeśli Jacek pójdzie w kierunku dopasowania wymiarów tacek do potrzeb klienta to wróżę duży sukces na rynku.
Paweł

: poniedziałek, 27 grudnia 2004, 22:10
autor: ptica
Zgadzam się w pełni z Pawłem o potrzebie zrobienia też tacek do innych wymiarowo gablot niż 40x50.
Przecież masowo na śląsku Tadek Bziuk robi gabloty:20x30, 20x25, 25x30, 30x40 które to posiada cała masa entomologów. Sam mam ich sporo zwłaszcza 40x30. Chętnie bym zamówił tacki do tych nietypowców a może typowców o ile Jacek coś pomyśli.

: poniedziałek, 27 grudnia 2004, 22:43
autor: Jacek Kurzawa
Wypiszcie proszę rozmiary gablot używanych przez Was (wymiary i liczby gablot) dla okreslenia skali zjawiska. Potem pomyślimy nad tym wspólnie i mam nadzieję, że doprowadzi to do wyprodukowania również innych potrzebnych rozmiarów tacek.

: wtorek, 28 grudnia 2004, 09:49
autor: Grzegorz Banasiak
Może to co napiszę nie będzie popularne, ale wydaje mi się, że robienie kilku rodzajów tacek różniących się wymiarem o milimetr czy dwa to droga donikąd. I tak zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał jeszcze inny wymiar i tacki będą albo za małe, albo za duże. Przy obecnym rozmiarze jeszcze się nie zdarzyło, żeby tacki do gabloty się nie mieściły, problemem jest mniejszy lub większy luz i tu trzeba się zastanowić jak go "wypełnić". Większym problemem niż niewielki luz są niestandardowe wymiary gablot i tu potrzeba głębszych przemyśleń. Jeśli ma się takich gablot kilka - nie ma problemu - można je zagospodarować. ale gdy mamy ich kilkanaście lub kilkadziesiąt - to już spory problem.
Robienie wielu matryc jest kosztowne i cena niestandardowych tacek może nie być tak zachęcająca, to też trzeba brać pod uwagę.

: wtorek, 28 grudnia 2004, 11:01
autor: Roman Królik
Popieram mojego przedmówcę w całej rozciągłości. Nie ma sensu mnożenia typów tacek o różnych wymiarach ze wzgl. na nietypowe wymiary gablot. Tego wątku już bym nie kontynuował na forum tylko w drodze indywidualnych negocjacji ustalił ilość i koszt z wytwórcą.
Mój wcześniejszy post traktował jednak o proporcjach obecnie testowanego wymiaru tacki. Moje uwagi aby trochę wydłużyć tackę wynikały z czysto matematycznych założeń wynikających z proprcji ścianek gabloty 40x50. Nikt chyba nie powie, że jego gabloty mają krótsze ścianki grubsze a dłuższe ścianki cieńsze? :lol: Dlatego też prosiłbym, zanim ruszy produkcja masowa, aby zweryfikować moją propozycję czy nikomu z testujących nie przeszkadzałoby wydłużenie tacki o te 2-3 mm. To prawie rządek chrząszczy w mojej gablocie! Oczywiście słowo końcowe ma Jacek, gdyż np. być może już dość zainwestował w matrycę.
Roman

: wtorek, 28 grudnia 2004, 12:06
autor: Grzegorz Banasiak
W takim razie proponuję, żeby uczestnicy tego forum przesłali na mój e-mail (bangr@ld.onet.pl) wewnętrzne wymiary posiadanych gablot, a ja - zaprzęgając stosowne oprogramowanie - postaram się skalkulować jakie wymiary będą najbardziej optymalne i wtedy przedyskutujemy jeszcze tę sprawę. Być może uda się znaleźć jakiś konsensus :-)

: wtorek, 28 grudnia 2004, 12:10
autor: aesacus
Przeliczyłem wszystko
Moje gabloty mają wymiar wewnetrzny 47,7x37,7cm
Tak więc wymiar tacek Jacka 9,3x 11,5 jeśli chodzi o wymiar krótszego boku jest idealny, a długość dłuzszego boku powinna wynosić najwyże 11,8cm. Wtedy z obydwu stron luz wynosi 0,5 cm. Wieksze wymiary powodowałyby trudności z wyjmowaniem tacek.

W którą stronę zakładki?

: wtorek, 28 grudnia 2004, 12:18
autor: Jacek Kurzawa
Jest jedna dość ważna rzecz, o której zapomniałem dotąd napisać.
Ważne jest, jak się składa tackę - chodzi o te zakładki - pod który bok je podkładamy. Jeśli złożymy wg zdjęcia (post pierwszy) to po postawienu ścianek dłuższych zakładki musimy podkładać pod krótsze boki tacki. Niby szczegół, ale tacka zmienia lekko wymiar podłużny o 4 grubości zagiętej tektury, a to trzeba jeszcze przemnożyć przez 4 tacki. Efekt jest taki, że tacki są nieco dłuższe. Jeśli natomiast złożymy tacki odwrotnie, musimy wziąć poprawkę, że będą nieco szersze. Ten drobny szczegół ma znaczenie - wg moich testów, a mam w domu ok. 10 typów gablot 40x50, przy niektórych to podstawa , gdyż złożone odwrotnie-wszerz, wchodzą zbyt ciasno w poprzek gabloty a wzdłuż pozostaje duża przerwa.

Natomiast jeśli chodzi o inne wymiary tacek - dwa razy większe zrobię na pewno ( 1/8 ). Pytanie o inne wymiary wydaje mi się wcale nie pozbawione sensu, głównie w odniesieniu do popularnego wymiaru gablot 30x40. Tylko pytanie jest takie - ile tego naprawdę byłoby potrzebne?

Minimalna zmiana rozmiarów tacki.. - nad tym jeszcze "podumam". W końcu osiągnięcie ideału byłoby najprzyjemniejszą sprawą w tym wszystkim. Jak widać mam do tego podejście ideologiczne.

: wtorek, 28 grudnia 2004, 18:05
autor: Grzegorz Banasiak
Dokonałem testu tacek w gablocie 30x40. Okazało się, że wchodzą 3x3 i na krótszych bokach zostaje po ok. 1cm z każdej strony. Od biedy można to wypełnić paskiem pianki. Tacki dobrze się wyjmują. Jest OK. Innych niestanardowych wymiarów nie mam więc można tylko teoretyzować na kartce papieru.

30 x 40 cm

: wtorek, 28 grudnia 2004, 22:02
autor: Jacek Kurzawa
Dzięki!
"Znalazłem" u siebie 2 gabloty o wym. 30x40 cm. Wcześniej "nie zaskoczyłem", że one po tyle mają i nie próbowałem nawet ich z tackami. Przyłożyłem tacki do ścianek i efekt jest bardzo dobry, gdyż na jeden bok pasują idealnie:
3 x 9 = 27 więc odchodzi na ścianki po 1,5 cm i tak też jest.
W drugą stronę zostaje 3 x 11,5 = 34,5 cm czyli po odjęciu 1,5 x 2 ścianki zostaje
40 - 34,5 - 3 = 2,5 cm. W rzeczywistości to nie jest 2,5cm lecz 1,8 po zmierzeniu i jest do przyjęcia.

Przy takim układzie wymiarów robić innego wymiaru na gabloty 30x40cm nie widzę większego sensu.
Załączam skan "wymiaru pasującego" - krótszy bok

: czwartek, 30 grudnia 2004, 20:33
autor: Michal Z.
Witam! Dziś i ja otrzymałem swoją porcję tacek. Są fantastyczne - pięknie wykonane, łatwe w złożeniu, budują niesamowity ład w zbiorach. Jedyny problem to wolne miejsce z boku i u dołu gabloty (wymiar standardowy, 50x40), na grubość pianki. Co prawda da się to bez problemu wypełnić, jednak wydaje mi się, że zbiór wyglądał by trochę lepiej bez tych dodatków.
pozdrawiam - Michał


PS: Co do wymiarów tacek, namawiałbym Jacka na wersje 8x8. Obecne są po prostu za małe na większe chrząszcze i motyle. Jak tylko się pojawią na pewno przynajmniej 1 pakiet wezmę :)
pozdrawiam

: wtorek, 4 stycznia 2005, 04:23
autor: Jacek Kurzawa
Jacek Kalisiak napisał:
Wysokość była akurat taka, że wystają ponad dolną część gabloty, ale poniżej pióra i miałem kłopot z zamykaniem (tacki dość dokładnie wypełniały gablotę, pianki były lekko za duże i tacki się trochę beczkowały).
Teraz dokładniej docinam piankę, tacki mają mały luz
Jacek napisał bardzo ważną rzecz, która wychodzi dopiero w praktyce. Tacki lekko się beczkują i jeśli są za wysokie i wypełniają szczelnie gablotę od ścianki do ścianki to gabloty-górnej pokrywy nie daje się zamknąć! Ciągle zawadza któraś z wystających tacek. Wyjściem jest tu ciąć tak piankę, żeby nie rozpychała ścianek tacki (czyli minimalizować ten efekt beczkowania) i jednak mieć trochę luzu do ścianek gabloty. Z dwojga złego wolę mieć piankę za jednej ściance jako uzupełnienie wolnej przestrzeni niż barować się z wieczkiem przy zamykaniu gabloty, co któregoś dnia może doprowadzić do katastrofy. To taka porcja kolejnych przemysleń, właściwie to Jacka doświadczenie a mnie zaczęło się dziać czasami podobnie.

beczkowanie

: wtorek, 4 stycznia 2005, 09:08
autor: Jacek Kalisiak
Kłopot z zamykaniem wynika z beczkowania tacek lub szczelnego wypełnienia gabloty wzdłuż którejś ze ścianek. Ja staram się unikać beczkowania tacek i wtedy mam mały luz (można wkleić mały pasek gąbki wzdłuż ścianek). To takie drobiazgi, ale na co dzień mogą uprzykrzyć życie.

Można też na to spojrzeć inaczej. W gablotach Romka tacki są poniżej krawędzi i nie przeszkadzają w zamykaniu. Gdyby wystawały ponad pióro to można by je objąć górną pokrywą gabloty i też nie byłoby kłopotu z zamykaniem.
Trzeba by mieć rozeznanie jakie są typy gablot w użyciu, żeby coś więcej powiedzieć.

Ale jak słyszę od kolegów tacki Jacka to i tak strzał w dziesiątkę!!!


Jacek

Re: beczkowanie

: wtorek, 4 stycznia 2005, 16:44
autor: Radek P.
Jacek Kalisiak pisze:. W gablotach Romka tacki są poniżej krawędzi i nie przeszkadzają w zamykaniu.
...ja mam dokładnie taką samą sytuację jak powyżej.... I nie muszę się martwić, że coś uszkodzę przy zamykaniu (jest to zawsze zapas).....

Tacki 1/8 gabloty

: poniedziałek, 21 marca 2005, 11:46
autor: Jacek Kurzawa
Są już dostępne tacki 1/8 gabloty:
(wym. 115mm x 184 mm) po 1 zł/szt.

Montaż i opis https://entomo.pl/tacki/index.php
Załączam fotkę z motylami.

: poniedziałek, 21 marca 2005, 13:20
autor: Przemek Zięba
Dodam tylko ze tacki 1/8 gabloty sa rownie super jak 1/16 juz je mam w posiadaniu !! POLECAM!!!!

: piątek, 13 kwietnia 2007, 00:13
autor: Jacek Kurzawa
Tacki przywiozę na IV OWE do Łodzi (już pojutrze). Będzie można się w nie zaopatrzyć i wziąć np. dla znajomego (odchodzi wysylka).

: piątek, 13 kwietnia 2007, 00:23
autor: Grzegorz Banasiak
Jacek Kurzawa pisze:Tacki przywiozę na IV OWE do Łodzi (już pojutrze). Będzie można się w nie zaopatrzyć i wziąć np. dla znajomego (odchodzi wysylka).
A może piankę masz w nadmiarze ? :-)

: piątek, 13 kwietnia 2007, 11:21
autor: Jacek Kurzawa
Niestety, pianki w nadmiarze nie posiadam.

: czwartek, 15 października 2009, 18:49
autor: G.Antoni
Gdzie można kupić takie tacki?


----------------
https://entomo.pl/sklep/

: czwartek, 15 października 2009, 19:17
autor: Tawulec
w sklepach entomologicznych......

: czwartek, 15 października 2009, 20:11
autor: G.Antoni
Dzięki

: czwartek, 15 października 2009, 21:02
autor: Jacek Kurzawa
W sklepie entomon.pl ktory posiada obecnie wyłączność na ten produkt :-)
http://www.entomon.pl/products.php?cati ... ent=-1&b=0

: piątek, 16 października 2009, 11:30
autor: Bartek Pacuk
Jacek Kurzawa pisze:W sklepie entomon.pl ktory posiada wyłączność na ten produkt :-)
Nie tylko, tacki można też zamówić u pana Majkowskiego :wink:

: piątek, 16 października 2009, 12:16
autor: Jacek Kurzawa
Te tacki (mojej produkcji) wysylam tylko dla entomon.pl Oczywiście tacki robią również inni, ale to są inne tacki, inaczej robione i te linki podane w postach wyżej dotycza tylko tych.

: piątek, 16 października 2009, 13:34
autor: Bartek Pacuk
Zgadza się Jacku, rozumiem, że miałeś na myśli swoje tacki, ale nie wiem, czy dla autora pytania też byłoby to jasne. Użyte przez Ciebie sformułowanie można też rozumieć w ten sposób, że tylko entomon.pl ma w ofercie tacki jako takie, a nie tylko, że entomon.pl jako jedyny ma właśnie Twoje tacki :wink:
Nie żebym coś miał przeciw Twoim tackom, bo takie też mam i nie mogę im nic zarzucić, chodzi mi tylko o to, żeby G.Antoni miał jasność, o co nam chodzi :cool:

Ps. Tacki można też kupić w Paradoxie :mrgreen: (ale tych akurat nie mam)

: piątek, 16 października 2009, 13:43
autor: Pawel Jaloszynski
Skoro już ten temat został odkopany, to może ktoś wie czy da się zdobyć tacki (rozmiaru 1/9 gabloty) do małych gablot robionych niegdyś przez Bziuka, tj. o wewnętrznych wymiarach 37,5 x 27,5 (plus minus 2 mm)?

Paweł

: piątek, 16 października 2009, 14:35
autor: Przemek Zięba
Tacki Jacka sa najlepsze, to fakt, natomiast nie najlepszym rozwiązaniem była zgoda na wyłączność dla entomon.pl, jedyny sklep on line który sprawia problemy (to opinia nie tylko moja jak widać po wpisach na forum)

TACKI "ENTOMO" [prod. entomo.pl]

: poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:39
autor: Jacek Kurzawa
Tacki są dostępne !

Po kilkuletniej przerwie i braku tacek mam przyjemność ogłosić, że uruchomiłem świeżą produkcję tacek ©ENTOMO, które są do nabycia w niższej niż dotychczasowej cenie i zarazem zdecydowanie najniższą na rynku:
1/16 - 60 gr (do gabloty o wym. 40 x 50 cm wchodzi 16 tacek)
1/8 - 1,20 zł (do gabloty o wym. 40 x 50 cm wchodzi 8 tacek)

Więcej zdjęć i informacji o tackach jest na stronie https://entomo.pl/tacki/index.php

Ponieważ na rynku obecnie znajdują się tacki różnego pochodzenia, aby odróżnić te od innych postanowiłem nadać im nazwę tacki ©ENTOMO, albo jak niektórzy wolą "tacki od Jacka". Ważne, żeby było wiadomo, o które chodzi i o to, że są.


Zamówienia najlepiej kierować na e-mail, PW lub sms (podać dane do wysyłki, ilość, za pobraniem lub podam nr konta).


Poprzedni wątek o tackach: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=859&t=585

Re: TACKI "ENTOMO"    [prod. entomo.pl]

: poniedziałek, 27 listopada 2017, 18:26
autor: Konto_usuniete
Jacku jak rozumiem tacki (cena) bez pianki? czy z pianką?

Re: TACKI "ENTOMO"    [prod. entomo.pl]

: poniedziałek, 27 listopada 2017, 19:19
autor: Jacek Kurzawa
Wszystkie ceny są podawane za samą tackę bez pianki.

Re: TACKI "ENTOMO"    [prod. entomo.pl]

: wtorek, 28 listopada 2017, 11:08
autor: Jacek Kurzawa
Pokrycie gabloty tackami to koszt taki sam dla obydwu rozmiarów:

0,6 * 16 = 9.60 zł
1,2 * 8 = 9.60 zł

Koszt pianki to około 12-14 zł w różnych sklepach entomologicznych.

Re: TACKI "ENTOMO"    [prod. entomo.pl]

: poniedziałek, 7 stycznia 2019, 15:26
autor: Jacek Kurzawa
Tacki są już dostępne w dowolnych ilościach. :jupi:

Wyprodukowałem duże ilości i w każdej chwili mogę ich wyprodukować ile tylko będzie trzeba. Cena nie ulega zmianie 60gr za małe i 1,2zł za duże, koszt pokrycia gabloty 40x50 cm wynosi 9,60 zł.

Krótki czas realizacji zamówień, wysyłka w 1-2 dni. Wkrótce sprzedaż tacek zostanie uruchomiona również za pomocą sklepu internetowego, który już jest w przygotowaniu.

Zamówienia można składać emailowo lub telefonicznie https://entomo.pl/tacki/index.php
Na życzenie faktura (zw z VAT).

W bliskiej przyszłości pojawi się również możliwość nabycia pianki.

Re: TACKI "ENTOMO"

: wtorek, 5 listopada 2019, 20:51
autor: Jacek Kurzawa
Jest dostępna pianka do tacek, tak więc można nabyć tacki razem z pianką. Dla ułatwienia składania zamówień uruchomiony został sklep, w którym z czasem może pojawić się więcej produktów.

https://sklep.entomo.pl

Zapraszam do korzystania. Jest możliwość również realizowania większych zamówień.

Re: TACKI "ENTOMO" - w sklepie store.entomo.pl

: piątek, 20 marca 2020, 18:18
autor: Jacek Kurzawa
SKLEP działa, zapraszam do zakupów tacek, tacek z pianką lub samej pianki.

W sklepie w przyszłości mogą pojawić się kolejne artykuły, może chemia, może nawet .. owady... A może przekształcimy go w ANTYKWARIAT sprzętu Entomologicznego?

Jakieś sugestie? Czy to dobry pomysł?

https://sklep.entomo.pl

Re: TACKI "ENTOMO" - w nowym sklepie entomologicznym store.entomo.pl

: piątek, 20 marca 2020, 20:13
autor: Przemek Zięba
Pomysł niezły :ok:
W dziale ogłoszeń pojawiały się przecież różne oferty i sprzętu i literatury a i owadów. czemu nie chemii, szpilek, gablot, etc..

Re: TACKI "ENTOMO" - w nowym sklepie entomologicznym store.entomo.pl

: niedziela, 22 marca 2020, 10:28
autor: Jacek Kurzawa
Sklepy internetowe pracują w Polsce właściwie pełną parą, poczta również. Obecnie przesyłki można realizować poprzez paczkomaty https://inpost.pl/znajdz-paczkomat gdzie paczkę wkładam do paczkomatu poprzez skanowanie kodu kreskowego a więc BEZDOTYKOWO i odbiorca otwiera paczkomat również BEZDOTYKOWO poprzez aplikację w telefonie.
Do paczkomatu mam 300 m więc przesyłki będą realizowane w trybie natychmiastowym od ręki. Jeśli zatem ktoś chciałby w kwarantannie popracować nad zbiorem i potrzebowałby tacek lub tacek z pianką zapraszam do składania zamówień, póki jeszcze poczta działa i nie jesteście na przymusowej 14-dniowej kwarantannie.

Zamówienia będę starał się realizować w ciągu max 8 godzin od złożenia zamówienia.

Re: TACKI "ENTOMO" - w nowym sklepie entomologicznym store.entomo.pl

: piątek, 24 kwietnia 2020, 14:20
autor: Jacek Kurzawa
Po miesiącu zmieniłem kilka rzeczy:

- Grafika sklepu - jest bardziej nowoczesna i bardziej przejrzysta.
- Tacki są sprzedawane w kompletach (8 i 16 szt. na gablotę 40x50), co ułatwia proces zamawiania i doliczania się ilości tacek.
- Jest promocja cenowa. Tacki są taniej.
- Przy zamówieniach powyżej 300 zł wysyłka jest darmowa.
- na stronach produktów umieszczone są nowe zdjęcia, odpowiadające tym produktom (jeśli jest tacka mała bez pianki, to na zdjęciach jest tacka mała bez pianki)

Tymczasowo pianki luzem brak, ale są szanse że wkrótce się znów pojawi.

Do sklepu można wejść klikając baner na górze strony Forum.

Zapraszam do skorzystania z oferty i korzystania z tacek entomologicznych.

Re: TACKI "ENTOMO" - w nowym sklepie entomologicznym SKLEP.entomo.pl

: czwartek, 2 września 2021, 02:58
autor: Jacek Kurzawa
Sklep z tackami ma nową szatę graficzną i nowy silnik i to już pozostanie na stałe.
Przy okazji warto przypomnieć, że tacki są w ciągłej sprzedaży.
Czas wysyłki do 24 godzin.

Przy wysyłce InPost paczkomaty jest możliwość wyboru paczkomatu w momencie składania zamówienia.
InPost to obecnie chyba najsprawniejszy sposób wysyłki.
Mapa paczkomatów https://inpost.pl/znajdz-paczkomat

SKLEP.entomo.pl

Re: TACKI "ENTOMO"  - SKLEP.entomo.pl

: środa, 23 lutego 2022, 15:52
autor: Jacek Kurzawa
Napisałem właśnie krótką instrukcję wyklejania tacek pianką. Osobom, które będą to robiły może się to przydać. Opisuję poniżej jak ja to robię.
Okres na porządkowanie zbiorów w pełni, wkrótce sezon. Zapraszam do korzystania ze sklepu.

Instrukcja wyklejania tacek pianką.
Pianka po wycięciu (denko) powinna wejść ciasno ale nie powodując wybrzuszenia. Luzów z boku ścianek też nie powinno być.
I teraz ważna rzecz - przyklejamy denko. Gdy w przyszłości będziemy wyciągać szpilkę i ona "przyłapie", może dojść do podnoszenia denka, jeśli jest ono nieprzyklejone. I to dotyczy zarówno centrum jak i brzegów tacki.
Używam kleju wodnego i pędzelka, dość szerokiego ok 4 cm, łatwo się nakłada klej. Klej nakładam na dno tacki, nie na denko (piankę).
Po włożeniu wyciętej pianki tacki układam w gablocie, ustawiam w każdej coś (np słoik) i dociskam całość szybą, aby pianka (denko) przykleiła się do dna tacki.
Po wyschnięciu, 24h, tacki będą gotowe.