Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Witam,

niestety nie mogę oznaczyć tego okazy. Schwytany w Wielkopolsce, w lesie sosnowym, 20.08.2014 r.
Długość ciała 21 mm.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.56 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.79 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Rafał Celadyn »

Radek W. pisze:Długość ciała 21 mm.
...jesteś pewien?Toż to jakiś gigant :? ....Melanotusa takiego wypasionego ciężko znaleźć...
:papa:
Rafał
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Jestem pewien. Właśnie rozmiar mnie dziwi. Nie jest to odosobniony przypadek, mam kilka okazów.
Jakieś pomysły?
Załączniki
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.79 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Rafał Celadyn »

..ten ciemny wzór to efekt zniszczenia włosków przy preparowaniu ,czy wszystkie tak mają?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Wszystkie mają w ten sposób ułożone włoski. Jak na razie wyszedł mi Stenagostus rhombeus (Olivier, 1790).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Rafał Celadyn »

...i tego bym sie trzymał ;-) .
:papa:
Rafał
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Ok. Dzięki za dyskusję :)

Pozdrawiam,
R.W.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Piątek Wojciech »

Radek W. pisze: Jak na razie wyszedł mi Stenagostus rhombeus (Olivier, 1790).
czy to ten gatunek? P.Kozienicka z wczorajszej nocy
Załączniki
IMG_2214.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.76 KiB)
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: ampedus »

Witam Kolegów!
i spieszę z pomocą w oznaczeniu. Rzeczywiście, ten z Puszczy Kozienickiej to na 100% Stenagostus rhombeus, ten z wielkopolski chyba (na 99%) także, choć miejsce stwierdzenia (las sosnowy) nie jest zbyt typowe dla tego gatunku i bardziej wskazywałoby na Stenagostus rufus (typuję na 1% ten właśnie gatunek), którego niektóre formy są dość podobne do S. rhombeus (ale nigdy nie występuje u S. rufus charakterystyczny rysunek z włosków na pokrywach i pokrój ciała oraz jego barwa są nieco inne. Musiałbym zobaczyć okaz by uzyskać 100% pewność. Drapieżna (bardzo) larwa S. rhombeus rozwija się pod korą martwych, najczęściej powalonych, grubych drzew liściastych (wg moich obserwacji wyłącznie liściastych) o raczej grubszej korze (np. dęby dobrze spełniają ten warunek i w nich najczęściej można larwę tego gatunku spotkać, ale w bukach, które mają korę dość cienką też znajdowałem). Ze względu na silną drapieżność i przypuszczalnie związany z tym kanibalizm, larwy w środowisku ich rozwoju spotyka się najczęściej pojedynczo. I w ogóle jest to gatunek dość rzadki, choć przypuszczalnie może występować na całym obszarze Polski, ale raczej w regionach o łagodniejszym (np. atlantyckim) klimacie (jest to gatunek o centrum występowania w bardziej południowych regionach Europy) - nie jest u nas znany z NE części kraju i z wyższych położeń górskich (ale w Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu Występuje). W kluczu 34b znaleźć można dodatkowe dane o jego zachowaniach :), ale dane o rozmieszczeniu dotyczą tylko informacji opublikowanych (muszę opublikować moje dane faunistyczne o tym Senagostusie, bo młodsi Koledzy mnie ubiegną :gl: ! ). Jako stary Poznaniak jestem szczególnie ciekawy, gdzie (dokładnie) w Wielkopolsce był obserwowany (proszę o e-mail z tą informacją) - ja nie miałem tego szczęścia gdy działałem w okolicach Poznania. Jeśli chodzi o Puszczę Kozienicką, znalezisko nie dziwi, ale jak jak już wspomniałem jest godne odnotowania. Znalazcom gratuluję ! :okok:
Serdecznie Pozdrawiam !
Lechu B.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Piątek Wojciech »

cieszę się z ciekawego znaleziska i dziękuję za odpowiedź i gratulacje, sprężyka tego spotykam sporadycznie podczas nocnych świeceń-to drugi egzemplarz obserwowany przeze mnie w tym roku, niestety ten pierwszy(09.08.2015.) miał uszkodzoną pokrywę, więc go zignorowałem, po obejrzeniu odzyskał wolność :mrgreen:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Elateridae”