Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Witam,

niestety nie mogę oznaczyć tego okazy. Schwytany w Wielkopolsce, w lesie sosnowym, 20.08.2014 r.
Długość ciała 21 mm.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (94.56 KiB) Przejrzano 6166 razy
2.jpg
2.jpg (141.79 KiB) Przejrzano 6166 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Rafał Celadyn »

Radek W. pisze:Długość ciała 21 mm.
...jesteś pewien?Toż to jakiś gigant :? ....Melanotusa takiego wypasionego ciężko znaleźć...
:papa:
Rafał
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Jestem pewien. Właśnie rozmiar mnie dziwi. Nie jest to odosobniony przypadek, mam kilka okazów.
Jakieś pomysły?
Załączniki
3.jpg
3.jpg (136.79 KiB) Przejrzano 6121 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Rafał Celadyn »

..ten ciemny wzór to efekt zniszczenia włosków przy preparowaniu ,czy wszystkie tak mają?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Wszystkie mają w ten sposób ułożone włoski. Jak na razie wyszedł mi Stenagostus rhombeus (Olivier, 1790).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Rafał Celadyn »

...i tego bym sie trzymał ;-) .
:papa:
Rafał
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Radek W. »

Ok. Dzięki za dyskusję :)

Pozdrawiam,
R.W.
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Piątek Wojciech »

Radek W. pisze: Jak na razie wyszedł mi Stenagostus rhombeus (Olivier, 1790).
czy to ten gatunek? P.Kozienicka z wczorajszej nocy
Załączniki
IMG_2214.JPG
IMG_2214.JPG (79.76 KiB) Przejrzano 5624 razy
ampedus
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 09:15
UTM: DB94
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: ampedus »

Witam Kolegów!
i spieszę z pomocą w oznaczeniu. Rzeczywiście, ten z Puszczy Kozienickiej to na 100% Stenagostus rhombeus, ten z wielkopolski chyba (na 99%) także, choć miejsce stwierdzenia (las sosnowy) nie jest zbyt typowe dla tego gatunku i bardziej wskazywałoby na Stenagostus rufus (typuję na 1% ten właśnie gatunek), którego niektóre formy są dość podobne do S. rhombeus (ale nigdy nie występuje u S. rufus charakterystyczny rysunek z włosków na pokrywach i pokrój ciała oraz jego barwa są nieco inne. Musiałbym zobaczyć okaz by uzyskać 100% pewność. Drapieżna (bardzo) larwa S. rhombeus rozwija się pod korą martwych, najczęściej powalonych, grubych drzew liściastych (wg moich obserwacji wyłącznie liściastych) o raczej grubszej korze (np. dęby dobrze spełniają ten warunek i w nich najczęściej można larwę tego gatunku spotkać, ale w bukach, które mają korę dość cienką też znajdowałem). Ze względu na silną drapieżność i przypuszczalnie związany z tym kanibalizm, larwy w środowisku ich rozwoju spotyka się najczęściej pojedynczo. I w ogóle jest to gatunek dość rzadki, choć przypuszczalnie może występować na całym obszarze Polski, ale raczej w regionach o łagodniejszym (np. atlantyckim) klimacie (jest to gatunek o centrum występowania w bardziej południowych regionach Europy) - nie jest u nas znany z NE części kraju i z wyższych położeń górskich (ale w Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu Występuje). W kluczu 34b znaleźć można dodatkowe dane o jego zachowaniach :), ale dane o rozmieszczeniu dotyczą tylko informacji opublikowanych (muszę opublikować moje dane faunistyczne o tym Senagostusie, bo młodsi Koledzy mnie ubiegną :gl: ! ). Jako stary Poznaniak jestem szczególnie ciekawy, gdzie (dokładnie) w Wielkopolsce był obserwowany (proszę o e-mail z tą informacją) - ja nie miałem tego szczęścia gdy działałem w okolicach Poznania. Jeśli chodzi o Puszczę Kozienicką, znalezisko nie dziwi, ale jak jak już wspomniałem jest godne odnotowania. Znalazcom gratuluję ! :okok:
Serdecznie Pozdrawiam !
Lechu B.
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o pomoc w oznaczeniu - sprężyk

Post autor: Piątek Wojciech »

cieszę się z ciekawego znaleziska i dziękuję za odpowiedź i gratulacje, sprężyka tego spotykam sporadycznie podczas nocnych świeceń-to drugi egzemplarz obserwowany przeze mnie w tym roku, niestety ten pierwszy(09.08.2015.) miał uszkodzoną pokrywę, więc go zignorowałem, po obejrzeniu odzyskał wolność :mrgreen:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Elateridae”