Bardzo drobne motyle

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Bardzo drobne motyle

Post autor: Jarosław Buszko »

Wielkość motyli stanowi istotną przeszkodę przy ich preparowaniu, zwłaszcza tych najmniejszych. Wreszcie nadarzyła sie okazja, by zaprezentować jak wyglądają najmniejsze motyle. Wczoraj korzystałem z gościny Mietka Stachowiaka i miałem możlwość poznać zalety fotografii wielowarstwowej. Dla dokumentacji wizerunku najdrobniejszych motyli jest to metoda wręcz doskonała.
Kilka lat temu byłem w Brazylii, gdzie zbierałem Gracillariidae minujące liście rozmaitych roslin. Rozeznanie we florze neotropikalnej jest bez porównania bardziej skomplikowane niż np. w Iranie. Tam botanik chodzi w teren nie z siatką do suszenia roślin, tylko z maczetą.
Na roślinie z rodzaju Desmodium (podobna do naszej fasoli) znalazłem miny, być może nieznanego gatunku, z rodzaju Porphyrosella (Gracillariidae). Gąsienice żyły gregaryjnie, czyli po kilka-kilkanaście sztuk w jednej minie. Miało to zasadniczy wpływ na ich wielkość, gdyż jeden liść musiał wyżywić wiele osobników. Stąd znaczne zróżnicowanie w wiekości. Zakres rozpiętości skrzydeł zawierał się w granicach 2-4 mm. Być może niektóre Nepticulidae mogą być równie małe, ale z takimi nie miałem do czynienia.
Na zdjęciach przedstawione są formy skrajne jeśli chodzi wielkość. Mozna to ocenic po dodanej skali. Musze przyznać, że nawet przy dużej wprawie preparowanie 2 mm motylka nie jest łatwe.
Załączniki
Porphyrosella sp.jpg
Porphyrosella sp.jpg (17.78 KiB) Przejrzano 1220 razy
Porphyrosella sp. micro.jpg
Porphyrosella sp. micro.jpg (44.51 KiB) Przejrzano 1227 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Preparowanie to dopiero początek, jeśli rzeczywiście motylek należy do nowego gatunku trzeba będzie wypreparować kopulator.

To będzie dopiero wyzwanie :-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Gracillariidae”