Spulerina simploniella, na Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej

Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Spulerina simploniella, na Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej

Post autor: adam k. »

Spulerina simploniella, 11.07.2006, Częstochowa-Kręciwilk. Od tamtego czasu nie odnalazłem ponownie tego gatunku, a minęło już 16 lat . Wydaje się być motylem lokalnym w kraju, opierając się między innymi na Lepidoptera Mundi.
Ciekawy jestem, jak z jego pojawami i liczebnością wygląda w innych dzielnicach?
Załączniki
DSC_6695-min.JPG
DSC_6695-min.JPG (279.89 KiB) Przejrzano 995 razy
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Spulerina simploniella, na Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej

Post autor: Jarosław Buszko »

Kilkakrotnie hodowałem ten gatunek z gąsienic lub poczwarek znajdowanych na obrzeżach Torunia. Gąsienica żyje w długich minach pod epidermą młodych odrośli dębowych. Mina kilkukrotnie owija gałązkę. Do hodowli należy ściąć ok. 30 centymetrowy odcinek gałązki i dolny koniec wstawić do pojemnika z wilgotnym piaskiem. Inaczej gałązka wyschnie i gąsienica zginie. Dorosła gąsienica rozrywa minę i przepoczwarcza się pod odstającym brzegiem epidermy. Efekt hodowli w załączeniu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia nie spotkałem tego gatunku, ale specjalnie go nie poszukiwałem.
Załączniki
Spulerina simploniella.jpg
Spulerina simploniella.jpg (118.42 KiB) Przejrzano 850 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Spulerina simploniella, na Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej

Post autor: adam k. »

Znalazłem w literaturze kilka ciekawych danych do gatunków w rodzaju. W połowie ubiegłego wieku stwierdzono w Niemczech gąsienice również na brzozie.
Do złudzenia podobny gatunek - Spulerina corticicola Kumata, 1964, odnotowano w Japonii, a ponadto w Chinach i Rosji, podobnie drąży chodniki w korze innych gatunków drzew:
Abies sachalinensis (Mas.), Pinus strobus (L.), Pinus parviflora (S. et Zucc.) var. pentaphylla (H.), Larix leptolepis (G.) (Pinaceae).

Rodzaj Spulerina np. w Chinach jest reprezentowany przez gatunki opisane jako nowe, a mianowicie: S. bifaria , S. elegans , S. quadrata ,S. virgulata, S. corticicola. W regionie południowo-wschodniej Azji są jeszcze: S. astaurota, S. castaneae, S. dissotoma.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Spulerina simploniella, na Wyż. Krakowsko-Wieluńskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ja znalazłem w Skierniewicach, kilka lat temu, na starym poligonie miny ale były już stare, niezasiedlone. Od tamtej pory nowych min nie znalazłem. Co roku sprawdzam czy coś się nie pojawiło ale na razie bez efektu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gracillariidae”