Nowy gatunek Cucujus z Europy

Sprawy związane z zasadami tworzenia i nazywania taksonów, z genetyką itd.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: L. Borowiec »

Właśnie opisano nowy gatunek Cucujus z Europy. Duża niespodzianka. Fajna praca z kluczem także do larw:
http://www.pensoft.net/journals/zookeys ... liae-sp-n-
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Fajna sprawa. Jedyną uwagą (jeśli w ogóle jestem uprawnony do tego typu uwag) jaką bym tu dał jest pewne nierostropne użycie słowa "endemic": w tytule "endemic" a w tekście "is probably endemic to Calabria". Z tytułu usunąłbym to słowo jako potencjalnie mylące. Przy w sumie dość znikomej (i stosunkowo młodej) ilości materiału typowego użycie tego słowa jest w mojej ocenie nieuzasadnione.

Oczywiście nie umniejsza to wagi znaleziska i wartości samego opracowania.

Przy okazji chciałbym zapytać o ilość autorów opisu - tu cztery nazwiska. Nie spotkałem się z aż tak licznym gronem opisujących. Jak to wygląda formalnie ?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wydaje mi się jednak, że opinia autorów jest tu BARDZO WAŻNA, tym bardziej że jest to praca zbiorowa i musiała być sprawdzona duża partia materiału. Z naszej perspektywy tamten region nie wydaje nam się niczym niezwykłym, ale nic o tym terenie nie wiemy, natomiast autorzy, jak można się domyslać, mają bardzo dobre rozeznanie w temacie. Dlatego jak dla mnie, idea autora jest rzeczą świętą.

Co nazwy:

Cucujus tulliae Bonacci et al., 2012

do CPC trafi z dopiskiem numeru pierwszej strony opisu:
Cucujus tulliae Bonacci et al., 2012:63

Zobacz rekomendację 51C Chapter 11 w ICZN: http://www.nhm.ac.uk/hosted-sites/iczn/ ... =51&nfv=#2
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No tak ale jeśli w tytule piszesz "endemiczny" a w tekście że "być może endemiczny" to jest to sprzeczność - niezależna od zadania autorów. I tylko to miałem na myśli. Tytuł w takim przypadku może być bardzo mylący bo jest to sentencja tekstu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jest dobrze! W tytule jest:

Cucujus tulliae sp. n. – an endemic Mediterranean saproxylic beetle from genus Cucujus Fabricius, 1775 (Coleoptera, Cucujidae), and keys for identification of adults and larvae native to Europe.

a w tekście jest przypuszczenie, że może występować tylko w górach Calabrii:
(...) We present here the description of this new Cucujus species, that is probably endemic to the Calabrian mountains. (...)
(...) There is little doubt that this new taxon may be an endemic saproxylic beetle of central and southern Calabria, with larval populations depending on the availability of high amounts of dead wood, especially of Calabrian pine, Pinus laricio var. calabrica. (...).
A jak się wczytać, to wychodzą nowe fakty, jak np to, że jest związany z sosną kalbryjską i to nawet nie jest przypuszczenie tylko twierdzenie (There is little doubt- nie ma wątpliwości).
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze:do CPC trafi z dopiskiem numeru pierwszej strony opisu:
Cucujus tulliae Bonacci et al., 2012:63
2012: 66, a nie 2012: 63, bowiem opis jest na stronie 66.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Racja! Sam opis gatunku jest nieco później, w wersji online tego nawet nie widać. Nawet nie sciągałem tego artykułu w wersji pdf, bo numer strony jest tutaj szczegółem całkowicie nie istotnym w tym wątku. Dobrze, że jednak ktoś to czyta i kontroluje, bo się mały dialog zrobił. :ok:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Nowy gatunek Cucujus z Europy

Post autor: L. Borowiec »

Opisywanie nowych gatunków przez grupę autorów rodzi pewne problemy techniczne z cytowaniem nazwy. W zasadzie w katalogach powinni być cytowani za nazwą wszyscy autorzy, w takiej kolejności jak w tytule pracy chyba, że na stronie z opisem za nazwą jest inna kolejność. Teraz coraz częściej pojawiają się artykuły wieloautorskie i od redaktorów czasopism zależy, czy nie ograniczać długości ogona. Mieliśmy już takie przypadki w Genus przy autorach azjatyckich, że do opisu jednego gatunku było 4-6 autorów. Redakcja postawiła warunek, że praca zostanie opublikowana przez wszystkich autorów, ale przy opisie gatunku nie może być ich więcej niż trzech. Wiadomo, że w tamtej kulturze współautorami prac są często szefowie jednostek naukowych (i to paru wg hierarchii) i sponsorzy badań terenowych i im zwykle nie zależy, aby być autorami nazwy, a tylko współautorami artykułów. Przy obecnej polityce naukowej w Polsce spodziewam również u nas wzrostu liczby prac alfa-taksonomicznych z wieloma autorami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Taksonomia, systematyka, genetyka”