Nazywanie gatunkow niepoprawną gramatycznie nazwą

Sprawy związane z zasadami tworzenia i nazywania taksonów, z genetyką itd.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Nazywanie gatunkow niepoprawną gramatycznie nazwą

Post autor: Kamil Mazur »

Jezeli dany gatunek zostal opisany i nazwany nazwa ktora jest niepoprawna w sensie gramatyki lacinskiej, np. zle odmienionym nazwiskiem, to mozna ta nazwe zmienic na poprawnie odmieniona, czy obowiazujaca jest ta ktora nadal autor nawet jak jest nieprawidlowa w sensie gramatycznym? Moim zdaniem obowiazujaca jest ta ktora nadal autor niewazne ze niepoprawnie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: nazywanie gatunkow niepoprawną gramatycznie nazwą

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ciekawe.
Art 32 (c) Niepoprawna pisownia pierwotna mówi:

- Pisownia pierwotna, nie czyniąca zadość postanowieniom art 26-31, lub (...), stanowi <<niepoprawną pisownię pierwotną>> i należy ją wszędzie, gdzie się trafia, poprawiać.

Tak więc muszą być spełnione wymagania art. 26-31, bo jesli nie, to patrzymy wyżej .. i poprawiamy.
Idziemy do art.26-31. :read: :mysl: :zg: :idea: :ap:

W tym konkretnym przypadku, który podajesz, błąd wynika z nieprawidlowości odmiany czyjegoś nazwiska w jez.łacińskim. Artykuły 26-31 nic nie mówią o poprawności odmiany w języku łacińskim. Spodziewam się zatem, że taka niepoprawna odmiana nazwiska nie podlega poprawkom z artykulu 32c i powinna zostać zachowana w oryginale. Jest to zbieżne z Twoim poglądem i tyle udało mi się dociec samemu (w oparciu o polskie wydanie ICZN 1963) bo to nowsze trudniej mi się czyta ze zrozumieniem (polskie się wcale nie czyta latwo)...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nazywanie gatunkow niepoprawną gramatycznie nazwą

Post autor: Kamil Mazur »

Dzięki, pytam bo jak się dowiedziałem z niemieckiego forum jeden gatunek koszówki zmienił nazwę na pierwotną którą nadał autor gatunku (dotarłem do oryginału z 18.. roku). Dotychczas stosowana nazwa (choć prawidłowa gramatycznie) jest określana jako lapsus calami. Pojawiają się przebłyski powrotu do nazwy pierwotnej, lecz szereg "publikacji" włączając FaunaEur oraz Karsholt&Razowski stosuje nadal nazwę prawidłowo odmienioną więc inną niż w oryginale.
Stąd moje pytanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Taksonomia, systematyka, genetyka”