Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: Jarosław Buszko »

Jedn z ładniejszych gatunków omacnicowatych także łatwiej jest znaleźć jako gąsienicę niż złowić na światło. Gąsienica żyje w łodygach kilku gatunków z rodziny astrowatych (Asteraceae), a mianowicie na łopianie (Arctium), oście (Carduus) i ostrożeniu (Cirsium). Najlepiej jest rozcinać łodygi by znaleźć żerowisko. Gdy wiadomo już, że gatunek jest obecny, można szukać po otworach wylotowych. Gatunek ten występuje lokalnie, ale tam, gdzie jest mogą być zasiedlone wszystkie dostępne łodygi. Poszukując gatunku w ten sposób będzie łatwiej nanieść na mapę obszary jego występowania w Polsce.
Załączniki
Myelois circumvoluta gąsienice.JPG
Myelois circumvoluta gąsienice.JPG (107.2 KiB) Przejrzano 3298 razy
Myelois circumvoluta imago.jpg
Myelois circumvoluta imago.jpg (46.15 KiB) Przejrzano 3298 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: brat »

W okolicach Krakowa gatunek ten występuje nielicznie. Spotkałem go w miejscach otwartych (łąka, skraj lasu) na dwóch lokalnych stanowiskach - w Pychowicach i na Podgórkach Tynieckich (Rez. Skołczanka).
Dzisaj byłem na wycieczce w Pychowicach i myślałem, że spróbuję poszukać jego żerowisk. A tu wielka niespodzianka i wielka katastrofa... jedno wielkie pogorzelisko. Słyszałem o pożarze łąk za kampusem UJ na Ruczaju pod koniec marca (nawet ktoś pisał o tym na forum), ale nie przypuszczałem, że ogień objął też Pychowice i dotarł dalej aż do Kostrza. To nie jest kilkaset metrów łąk, to są całe kilometry łąk na niewyobrażalnie dużym obszarze. Wypalilo się wszystko i wszędzie, nawet na pobliskich pagórkach oraz na odsłoniętym, południowym zboczu Górki Pychowickiej (miejsce wystepowania M. circumvoluta).
A na miejscowej tablicy informacyjnej o walorach tego terenu przeczytałem, iż łąki te należą do chronionego obszaru Natura 2000. To nie był normalny pożar.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: Jarosław Buszko »

Najłatwiej szuka się żerowisk na łopianie (nie ma kolców) i to w nie środowiskach naturowych, ale takich, gdzie szanujący się motylarz z reguły nie zagląda - tereny ruderalne, przydroża, a nawet wysypiska śmieci. Jadąc przedwczoraj na Mazury, żerowiska spotykałem praktycznie wszędzie, gdzie się zatrzymałem. Dlatego ciekaw jestem jak sprawa wygląda w innych rejonach Polski.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: Jarosław Bury »

Tegoroczne poszukiwania na razie bezowocne - w zbiorze kilka egzemplarzy z ok. Krasnobrodu...
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: Marek Hołowiński »

w tym roku jeszcze go nie szukałem. Z lat ubiegłych mam motyle łowione do światła prawie ze wszystkich okolicznych kwadratów UTM
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: brat »

Tegoroczne poszukiwania gąsienic M. circumvoluta przyniosły efekt.
Znalazłem żerowiska w dwóch różnych miejscach za miastem. Pierwsze w sąsiedztwie wilgotnych łąk na łopianie, drugie w środowisku ruderalnym na ostrożeniu lancetowatym. Na ostrożeniach było więcej larw. Trochę się pokłułem, ale zabrałem kilka gąsienic do hodowli. :wink:
Załączniki
otwór wylotowy
otwór wylotowy
zdjecia 048.jpg (59.48 KiB) Przejrzano 2964 razy
gąsienica
gąsienica
zdjecia 049.jpg (46.15 KiB) Przejrzano 2964 razy
hodowla
hodowla
zdjecia 050.jpg (82.24 KiB) Przejrzano 2964 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Myelois circumvoluta (Phycitinae)

Post autor: brat »

Z hodowli wyszedł pierwszy motylek.
Załączniki
Myelois circumvoluta
Myelois circumvoluta
zdjecia 016.jpg (43.07 KiB) Przejrzano 2866 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pyralidae i Crambidae”