Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: Dark »

Nie samym topowym sprzętem człowiek żyje ;) Przez długi czas miałem okazję pracować ze sprzętem Delty i mam sporo związanych z nim miłych wspomnień. Jednym z modeli, który najbardziej mi się spodobał i który moim zdaniem spokojnie może mierzyć się z wieloma markowymi modelami jest tytułowy SZ-630. Mikroskop dostępny jest w dwóch wersjach - T (jak TRINO) z dodatkowym torem optycznym na aparat / kamerę i B (jak BINO), tylko z dwoma okularami. Wzmiankowałem już kilkakrotnie na forum, że w różnych tanich mikroskopach preferuję raczej wersje binokularowe tych urządzeń. Niestety, często trzeci tor, choć jest przeznaczony do dokumentacji, bywa najsłabiej skorygowany. Obecność dodatkowych pryzmatów i luster potrafi wprowadzić dodatkowe aberracje, nieostrości lub odblaski. Pomijam, że światło jest rozdzielane na trzy tory, więc gdzieś bywa słabsze (choć czasem mikroskop ma możliwość regulacji jego przepływu - optymalny układ to dla mnie "100/0 i 0/100"). Niestety, SZ-630 tej funkcji nie ma.

W konfiguracji standardowej mikroskop oferuje powiększenia w zakresie 0.8x-5.0x (8x-50x). Optyka w układzie Greenough, a więc ma swoje wady i zalety (o tym w subiektywnej ocenie). Współczynnik powiększenia to 6,25:1. Okulary 10x mają pole widzenia 22 mm, największe z mikroskopów tego producenta. Odległość robocza to 115 mm, a więc sporo. Mikroskop można doposażyć w opcjonalne, dokręcane soczewki 0,5x (zwiększającą pole widzenia i odległość roboczą kosztem powiększenia) i 2x (zwiększającą powiększenie, kosztem odległości roboczej). Pole widzenia w standardowej konfiguracji to 28mm (przy 8x) do 4,2mm (przy 50x). Więcej można przeczytać na stronie producenta:
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stere ... al-sz-630b

Teraz tradycyjna, subiektywna ocena.
Co mi się nie podoba w tym mikroskopie:
- Tradycyjnie, wolę powiększenia zaczynające się od ok. 3-4x. Soczewka 0,5x na szczęście załatwia ten problem.
- Korekcja trzeciego toru. Widzę różnicę w tym co wyciskam kamerami na trzecim torze i przez tubusy okularowe. Głównie leci kontrast i lekko ostrość, aberracje chromatyczne są też wyraźniejsze. Na pewne usprawiedliwienie dodam, że jakość znacząco się poprawiła na przestrzeni lat i różnice nie są tak wyraźne jak kilka lat temu.
- Standardowy statyw ma tylko pokrętło makro. Przy manualnym stackowaniu aż prosi się o precyzyjniejszy ruch pokrętła, zwłaszcza przy maksymalnych powiększeniach.
- Przy powiększeniach powyżej 35x zaczyna czuć się delikatne pogorszenie obrazu w stosunku do mniejszych powiększeń. Przede wszystkim spada kontrast. Jakąkolwiek aberrację widać w zasadzie dopiero przy maksymalnym powiększeniu i przy bardzo kontrastujących obszarach. I tu znów jako pewne usprawiedliwienie. Po pracy z topowymi urządzeniami Leica mój poziom akceptacji jakości obrazu (czytaj "zboczenie obrazowe") troszkę się podniósł :mrgreen: ;) W normalnej pracy z okularami raczej mało kto zobaczy te wady.
- Praca w świetle przechodzącym. Jeśli ma się oglądać klasyczne preparaty na szkiełkach, tu traci się sporo kontrastu przy świetle idącym prosto w soczewki. Do tego wolę klasyczne mikroskopy transmisyjne. Przy takim oświetleniu najlepiej widać ewentualne aberracje chromatyczne.
- Temperatura barwowa standardowego oświetlenia. Dla mnie jest trochę zbyt zimne, wolałbym jakiś "ciepły LED", który mniej będzie męczył oczy.
- Optyka w układzie Greenough powoduje, że obiekt do stacków trzeba ustawiać albo pod specyficznym kątem względem stolika (prostopadle do osi optycznej tubusu), albo pogodzić się z przesunięciami do korekcji w procesie składania stacków.

Co mi się podoba?
- Cena. Jak za te możliwości wydaje się dość atrakcyjna.
- Świetna jakość obrazu w okularach, zwłaszcza na małych powiększeniach. W tej kategorii 630tka nie ma się czego wstydzić nawet w zestawieniu ze znacznie droższym sprzętem różnych producentów. Zrobiłem kiedyś dogłębne porównanie obrazu w różnych kombinacjach powiększeń i w różnych konfiguracjach wszystkich zoomów Delty i ten model wygrał w zdecydowanej większości kategorii. Nawet po podłączeniu dodatkowych soczewek. To był mój ulubiony model.
- W odróżnieniu od większości mikroskopów Delty, przy zmianie powiększeń wyczuwa się wyraźne kliknięcie na wyskalowanych nastawach (np. 1x, 2x itp.). Mała rzecz, ale czasem przydatna.
- Minimalny poziom dystorsji. Porównywałem ten parametr z różnymi mikroskopami innych producentów i np. w wielu droższych modelach Leica (np. M60) można ją było określić przy tym co pokazuje SZ-630 jako monstrualną.
- Duża odległość robocza pozwala na wygodne manipulowanie pod mikroskopem.
- Spore pole widzenia i duży zakres powiększeń czynią SZ-630 bardzo uniwersalnym mikroskopem do rutynowych obserwacji.
- Możliwość montowania różnych, opcjonalnych akcesoriów (oświetlacze, obiektywy, moduły do statywów itp.) zwiększa dodatkowo możliwości mikroskopu.

Podsumowując. Jeśli budżet nie pozwala na wymarzoną "Wielką Czwórkę" - Leica, Nikon, Olympus, Zeiss, kupno tzw. "Chińczyka" wcale nie musi być kiepskim pomysłem. Wśród tańszych modeli, których jest całkiem sporo na rynku, można znaleźć te odznaczające się całkiem niezłymi możliwościami. Dla zilustrowania. Troszkę obrazków poczynionych modelem SZ-630B "pożenionym" z kamerkami Leica - DMC6200 i Flexacam C1. Przypuszczam, że z modelami o lepszych parametrach matryc i przy sposobie łączenia na c-mount, bez pośrednictwa adapterów optycznych (tu musiałem takie zastosować) można wycisnąć z obrazu jeszcze więcej. Zdjęcia są niestety bardzo mocno kompresowane (nawet na poziomie 40-50% wyjściowego obrazu) aby dać się wgrać na forum. To również wpływa na ostateczną jakość zdjęć. Większość zdjęć robiona w zakresie nastaw 1x-2x, chyba że zaznaczono wyraźnie inaczej.
Załączniki
SZ-630 widok ogólny ze strony Delta Optical
SZ-630 widok ogólny ze strony Delta Optical
28d415dd1d300d381b42e144abefcc03.jpg (90.45 KiB) Przejrzano 2875 razy
Pole widzenia i poziom dystorsji widoczny na papierze milimetrowym. Nastawa powiększenia 0.8x. Nieostrości na brzegu to "zasługa" zastosowanego adaptera.
Pole widzenia i poziom dystorsji widoczny na papierze milimetrowym. Nastawa powiększenia 0.8x. Nieostrości na brzegu to "zasługa" zastosowanego adaptera.
0,8x.jpg (381.54 KiB) Przejrzano 2875 razy
Pole widzenia i poziom dystorsji widoczny na papierze milimetrowym. Nastawa powiększenia 5x. owym. Nastawa powiększenia 0.8x. Nieostrości na brzegu to "zasługa" zastosowanego adaptera.
Pole widzenia i poziom dystorsji widoczny na papierze milimetrowym. Nastawa powiększenia 5x. owym. Nastawa powiększenia 0.8x. Nieostrości na brzegu to "zasługa" zastosowanego adaptera.
5x.jpg (391.75 KiB) Przejrzano 2875 razy
Cicindela campestris
Cicindela campestris
2020-09-30-18-07-47-(B,Radius8,Smoothing4)-15pic.jpg (387.6 KiB) Przejrzano 2875 razy
Atta cephalotes
Atta cephalotes
2020-09-30-18-08-12-(B,Radius8,Smoothing4)-11pic.jpg (327.21 KiB) Przejrzano 2875 razy
Prionus coriarius
Prionus coriarius
2020-09-30-18-09-47-(B,Radius8,Smoothing4)-26pic.jpg (382.93 KiB) Przejrzano 2875 razy
Chrysididae
Chrysididae
2020-09-30-18-08-41-(B,Radius8,Smoothing4)-14pic.jpg (385.86 KiB) Przejrzano 2875 razy
Spondylis buprestoides
Spondylis buprestoides
2020-09-30-18-10-35-(C,Smoothing4)-13pic.jpg (393.41 KiB) Przejrzano 2875 razy
Nieoznaczony ryjkowiec
Nieoznaczony ryjkowiec
2020-09-30-18-07-31-(B,Radius8,Smoothing4)-13pic.jpg (337.6 KiB) Przejrzano 2875 razy
Jajo Prionus coriarius
Jajo Prionus coriarius
2020-09-30-18-09-35-(C,Smoothing4)-14pic.jpg (332.18 KiB) Przejrzano 2875 razy
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: Dark »

I jeszcze kilka zdjęć przykładowych...
Załączniki
Heteropteryx dilatata
Heteropteryx dilatata
2020-09-30-18-09-19-(B,Radius8,Smoothing4)-12pic.jpg (347.04 KiB) Przejrzano 2870 razy
Prionus coriarius - 0.8x
Prionus coriarius - 0.8x
2020-09-30-18-09-59-(C,Smoothing4)-24pic.jpg (389.06 KiB) Przejrzano 2870 razy
Prionus coriarius - 1.5x
Prionus coriarius - 1.5x
2020-09-30-18-10-12-(C,Smoothing4)-14pic.jpg (390.09 KiB) Przejrzano 2870 razy
Prionus coriarius - 4x
Prionus coriarius - 4x
2020-09-30-18-10-26-(C,Smoothing4)-12pic.jpg (398.22 KiB) Przejrzano 2870 razy
Atta cephalotes
Atta cephalotes
2020-09-30-18-08-30-(B,Radius8,Smoothing4)-11pic.jpg (394.98 KiB) Przejrzano 2870 razy
Daphnia sp. - klasyczny preparat na szkiełku
Daphnia sp. - klasyczny preparat na szkiełku
Project_Image011_ch00.jpg (292.04 KiB) Przejrzano 2870 razy
Pchła - klasyczny preparat na szkiełku
Pchła - klasyczny preparat na szkiełku
Project_Image012_ch00.jpg (187.22 KiB) Przejrzano 2870 razy
Sposób oświetlania i rozpraszania światła.
Sposób oświetlania i rozpraszania światła.
IMG_20200930_142348.jpg (131.79 KiB) Przejrzano 2870 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: M. Stachowiak »

Kamery, które wymieniłeś, są obecnie topowymi w ofercie Leici ;-). Zrób zdjęcia inną kamerą, najlepiej „no name”, jeżeli masz do takiej dostęp.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: Dark »

M. Stachowiak pisze:Kamery, które wymieniłeś, są obecnie topowymi w ofercie Leici ;-). Zrób zdjęcia inną kamerą, najlepiej „no name”, jeżeli masz do takiej dostęp.
Ale co ma piernik do wiatraka? ;) Przede wszystkim liczy się optyka, a kamera raczej w drugim rzędzie. W wątku o mikroskopie Leica S8Apo użyłem właśnie głównie kamer "no name" (jak traktuje wielu produkty Delty) i efekty widać.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=43290

W przypadku kamer DMC6200 i Flexacam C1, te same kamery Delty z sensorami Sony Exmor (6,3MP, 12MP i 20MP) wciągnęłyby je nosem :mrgreen: Miałem bezpośrednie porównanie i generalnie pracowały szybciej, miały lepszą czułość (przynajmniej ta 20MP), lepszą dynamikę i lepiej odwzorowały kolory. Pomijam, że Flexacam co innego pokazuje w kadrze w trybie Live, a co innego na końcowym zdjęciu w wyższej rozdzielczości, co jest strasznie upierdliwe. Nawet w bezpośrednim porównaniu modeli Leica 5400 i DLT-Cam 20MP lepiej pracowało mi się na szybciej działającej Delcie, choć obie miały dokładnie ten sam sensor. Kamery Leica wygrywają w tym, że mogą być zintegrowane ze zautomatyzowanymi systemami no i w specjalistycznych zastosowaniach, jak fluorescencja i konfokale.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: M. Stachowiak »

To prawda co napisałeś, ale weź pod uwagę odbiór przekazywanej informacji przez tych, którzy o kamerach mikroskopowych wiedzą niewiele. Przeczytają podany przez Ciebie symbol i zechcą taką nabyć, a tu zong — cena takiej kamery kilkukrotnie przewyższa cenę zakupu polecanego mikroskopu (a kamera, jak słusznie napisałeś, wcale nie jest najlepsza) ;-).
Prawdą też jest to, że wskazany przez Ciebie mikroskop doskonale zda egzamin w niewymagających zastosowaniach. Gorzej już będzie (ale niekoniecznie źle), gdy trzeba sięgnąć do górnych powiększeń, szczególnie z optyką dodatkową (wymienną). Zakup tego sprzętu powinien być świadomym wyborem popartym wiedzą o niedostatkach i zgodą na nie. Na to zwracam tu uwagę.
kubu01
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 12 września 2010, 14:32

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: kubu01 »

Dorzucę swoje "3 grosze" do tematu.

Mam ten model w wersji podstawowej, tzn. z okularami 10x, bez dodatkowych soczewek, ale dokupiłem zewnętrzne oświetlenie pierścieniowe, z możliwością sterowania natężenia mocy świecenia i sam pierścień podzielony jest na 4 oddzielne sekcje, które można włączać/wyłączać. Dopiero z dodatkowym oświetleniem sprzęt pokazuje swoje możliwości. Fabryczne oświetlenie jest po prostu marne, przy powiększeniach od 20x coraz ciemniej a przy maksymalnej 50x nic nie można zobaczyć.
Zgadzam się że brak śruby mikro strasznie potrafi irytować w szczególności przy małych obiektach.

Mikroskopu używam tylko do oznaczania i sortowania materiału z pułapek. Znaleźć najdrobniejsze obiekty (ptiliidae) w próbce z pułapki, nie jest problemem przy najmniejszym powiększeniu 8x, nawet gdy próba jest zanieczyszczonej piachem czy ziarnami próchna. Jeżeli chodzi o same oznaczanie bez problemu idą mi najmniejsze korniki. Innych drobiazgów pokroju wspomnianych ptiliidae czy latridiidae nie ruszam więc tu nie pomogę.

ocena ogólna: mikroskop dla początkującego entomologa o trochę większych wymaganiach bardzo dobry ale tylko z dodatkowym oświetleniem. Szczególnie współczynnik cena do jakości jest bardzo dobra.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: Dark »

M. Stachowiak pisze:To prawda co napisałeś, ale weź pod uwagę odbiór przekazywanej informacji przez tych, którzy o kamerach mikroskopowych wiedzą niewiele.(...)
Fakt. Tym razem nie miałem niestety dostępu do kamer Delty, a tylko do tych dwóch modeli Leica. Najchętniej, w trybie manualnym, działałbym na modelu DLT-Cam 20MP, który wydaje się stworzony do aplikacji z mniejszą ilością światła, a więc stereoskopii.
kubu01 pisze:Fabryczne oświetlenie jest po prostu marne, przy powiększeniach od 20x coraz ciemniej a przy maksymalnej 50x nic nie można zobaczyć.
Zgadza się, choć mam wrażenie, że nawet w takiej konfiguracji podstawowej jest lepiej niż w MBSach :laugh: Osobiście wolę gęsie szyje, bo pozwalają kierować oświetleniem w bardzo szerokim zakresie, a dodatkowo pierścieniowe daje zbyt "płaskie" światło. Można lekko nadać mu kierunek przełączając sekcje, ale nadal to nie to. No i przy pierścieniowym pojawia się problem przy bardzo dużym powiększeniu, zwłaszcza z soczewką 2x, gdy nie daje się prawidłowo oświetlić obiektu.
Do pracy z kamerami dodatkowe oświetlenie to podstawa. Zwłaszcza bardzo tanie modele, przy małej ilości światła, będą musiały pracować na długich czasach (ważna jest wtedy stabilizacja zestawu) i ew. na wyższych czułościach (wzrost szumu). Zdjęcie dyląża na nastawie 4x (czyli 40x w okularach) robiłem na ekspozycji 1s i do tego chyba podbijałem delikatnie czułość. Tak więc było już na granicy osiągów Flexacam'a. C1
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: adam k. »

Moje pytanie dotyczy zdjęcia IMG_20200930_142348.jpg. Na nim widać Twoje oświetlenie dodatkowe (cztery gęsie szyje) za stereoskopem. Przypuszczam, że jest to oświetlacz o mocy 12W, czy może ma większą moc?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: Dark »

adam k. pisze:Moje pytanie dotyczy zdjęcia IMG_20200930_142348.jpg. Na nim widać Twoje oświetlenie dodatkowe (cztery gęsie szyje) za stereoskopem. Przypuszczam, że jest to oświetlacz o mocy 12W, czy może ma większą moc?
To dwa "aliexpresowe" oświetlacze, każdy po dwie diody LED 3W, więc w sumie wychodzi te 12W.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1476
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Mikroskop stereoskopowy Delta Optical SZ-630

Post autor: adam k. »

Chciałem się tylko upewnić. Mam na ukończeniu oświetlacz dwuramienny na diodach LED "BRIDGELUX" (2x 21,7W, 5000K, 95% CRI, 31°). Pokażę go w innym wątku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”