Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Mikroskop do fotografii preparatów genitalnych i innych na szkiełkach
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=845&t=22780
Strona 1 z 1

Autor:  Grzegorz Banasiak [ niedziela, 1 lipca 2012, 13:49 ]
Tytuł:  Mikroskop do fotografii preparatów genitalnych i innych na szkiełkach

Dużo pisano na forum o binokularach (klasyczny stereoskop) a bardzo mało o "zwykłych" mikroskopach. Jeśli ktoś używa takich do fotografowania np. apratów genitalnych podzielcie się proszę uwagami, wadami i zaletami takowych mikroskopów. Może jakaś rada co kupić w rozsądnej - z punktu widzenia samodzielnie finansującego - cenie (ok. 1500-2500zł.)
Może jakieś techniki/tricki/sztuczki przy fotografowaniu...

Autor:  Miłosz Mazur [ poniedziałek, 2 lipca 2012, 07:01 ]
Tytuł:  Re: Mikroskop do fotografii preparatów genitalnych i innych na szkiełkach

Ja niedawno zakupiłem sobie do pracy ten
http://www.e-mikroskopy.pl/mikroskopy-b ... d-220.html
Naprawdę świetna jakość obrazu i niewelkie rozmiary i waga do tego. Pewnie można dokupić do tego jakąś kamerkę lub przystawkę do okularu do robienia zdjęć. Cena tego mikroskopu wyniosła 2700,- więc nie mało, ale ceny bardzo wahają się zaleznie od kursu euro.

Osobiście polecam, choć kwota dość znaczna jak na "domową " kieszeń.

Autor:  Tomasz Rynarzewski [ poniedziałek, 2 lipca 2012, 10:15 ]
Tytuł:  Re: Mikroskop do fotografii preparatów genitalnych i innych na szkiełkach

Mikroskop do obserwacji w świetle przechodzącym (laboratoryjny lub szkolny) jest dużo lepszy od binokularu do oglądania preparatów narządów genitalnych. Związane jest to nie tylko z większym powiększeniem. Dużo ważniejsza jest wyższa rozdzielczość pozwalająca na obserwacje nawet najdrobniejszych szczegółów. Również zdjęcia uzyskiwane za pomocą tego mikroskopu są lepszej jakości. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że niekoniecznie kamerki mikroskopowe są lepsze. Z reguły mają ok.3.0 Megapikseli na matrycy. Dobrą alternatywą jest podłączenie zwykłej lustrzanki cyfrowej- bo temają z reguły ponad 10 M Pikseli. Przeważnie firmy oferujące mikroskopy oferują również odpowiednie przejściówki do podłączenia lustrzanki. Ja mam mikroskop Motic, ale kosztował prawie 4 tys, drugie 4 tys kosztowała kamera. Ale nie jestem z niej zadowolony. Zamierzam dokupić przejściówkę do załączenia zwykłego aparatu cyfrowego która kosztuje ok .1 tys w tej firmie. Z innych firm mogę polecić Eduko
Inną sprawą jest przygotowanie preparatu mikroskopowego. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest fotografowanie preparatów w glicerynie. Najlepsze do robienia zdjęć są zawsze preparaty w euparalu. Wynika to w dużej mierze z parametrów optycznych tej żywicy (lepszy współczynnik refrakcji). Również odpowiednie barwienie zwiększa kontrastowość preparatu. Struktury zesklerotyzowane dobrze wybarwiają się w oranżu G, a błoniaste- chitynowe w czerni chlorazolowej. Barwienie ratuje nas także gdy za bardzo wygotujemy preparat.

Autor:  Grzegorz Banasiak [ poniedziałek, 2 lipca 2012, 22:20 ]
Tytuł:  Re: Mikroskop do fotografii preparatów genitalnych i innych na szkiełkach

Co myślici o tym modelu ?

http://allegro.pl/mikroskop-bresser-res ... 73925.html

Autor:  Andrzej 54 [ poniedziałek, 2 lipca 2012, 22:36 ]
Tytuł:  Re: Mikroskop do fotografii preparatów genitalnych i innych na szkiełkach

Grzegorz gratuluję, wiedziałem że tak będzie. Ja mam mikroskop polskiej produkcji, jeszcze PZO. Uważam że ten model jest: cena do jakości bardzo dobry. Pozdrawiam

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/