Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Regulamin forum
Koniecznie wstaw zdjęcie - zwiększysz tym samym szansę na trafną odpowiedź.
panam
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 14 września 2021, 11:24
Gender: women
UTM: Warszawa

Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: panam »

Witam Państwa,

w ub. weekend podczas spaceru w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie taki oto owad dostał mi się pod ubranie.
Podczas próby wytrzepania go, otrzymałam bardzo bolący strzał w plecy.
Myślałam, że to tradycyjnie osa ale wyleciało coś takiego, czego przyznam, nigdy w życiu nie widziałam.

Opis w skrócie - ok. 2 cm długości ciała, pasiaste skrzydła 4 sztuki, paski także na ciele, na końcu odwłoka kolec jak u skorpiona, aparat gębowy jak u komara ale w sumie to jakby na stałe umieszczona słomka, duże czarne oczyska.

Proszę o informację ekspertów co to mogło być i czy to groźne?
Czy to rodzimy gatunek?

Pozdrawiam,
Anna
Załączniki
Owad2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.7 KiB)
Owad3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.64 KiB)
Owad4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (340.83 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Aneta »

To jest wojsiłka (Panorpa sp. - i zdaje się, że trafił Ci się najrzadszy gatunek z rodzaju, P. cognata; niech mnie zweryfikują spece). To nie komar ani inna mucha, to zupełnie odrębna, stara ewolucyjnie grupa. Są jak najbardziej rodzime i zupełnie niegroźne - bardzo zaskoczyło mnie podejrzewanie jej o ukąszenie człowieka, bo wojsiłki w zasadzie nie mają warunków, żeby to zrobić. Ich aparat gębowy jest przystosowany do żerowania na martwych owadach, pyłku i nektarze, a nie do polowania, a to, co bierzesz za "kolec skorpiona", to samcze genitalia. Obstawiałabym, że ukąsiło Cię coś zupełnie innego, a wojsiłka znalazła się na "miejscu zbrodni" przy okazji, bo potrafi je zwabić ludzki pot.
panam
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 14 września 2021, 11:24
Gender: women
UTM: Warszawa

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: panam »

Niestety, to raczej to, mam świadków że nic innego na mnie nie żerowało. Mogłam go przygnieść. Dodam, że w miejscu ,,ukąszenia'' nie było żadnego bąbla, tylko niewielka dziurka, która słabo się goi. Dzieci przerażone wyglądem owada, pobiegły w poniedziałek do pani od biologii i usłyszały... że to na pewno nie pochodzi z Polski i komuś uciekło z hodowli ;-) Dziękuję serdecznie za odpowiedź!
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Wojsiłki gryzą, nieraz tego doświadczyłem, bo brałem je w rękę. Ale tak jak panam nigdy nie miałem bąbla.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Aneta »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Wojsiłki gryzą, nieraz tego doświadczyłem, bo brałem je w rękę.
Tak boleśnie, jak opisuje autorka wątku?
panam pisze:Dzieci przerażone wyglądem owada, pobiegły w poniedziałek do pani od biologii i usłyszały... że to na pewno nie pochodzi z Polski i komuś uciekło z hodowli ;-)
Pani od biologii powinna zdecydowanie uzupełnić własną edukację :-?
BTW do tej pory byłam przekonana, że wojsiłki są może nie tyle łatwo rozpoznawane, ale łatwo dostrzegalne i nie stanowią większej sensacji...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Jacek Kurzawa »

Aneta pisze: pani od biologii i usłyszały... że to na pewno nie pochodzi z Polski i komuś uciekło z hodowli ;-)
Darmowe szkoły uczą na niby, nauczyciele strajkują (ta Pani pewnie też nie jes zadowolona ze swojej wypłaty) a dzieci opuszczają szkołę kompletnie niedoedukowane. To samo jest z lekarzami, którzy leczą przez telefon, by się nie zarazić od chorego.... (pseudolekarzami z wiedzą na poziomie pani od biologii, umiejącymi leczyć wypisywaniem recept na popularne lekarstwa wg zaleceń marketingowców).
Świat schodzi na psy. Należy mieć tylko nadzieje, ze kiedyś miejsce pani od biologii zajmie ktoś posiadający wiedzę a leczyć będą prawdziwi lekarze-specjaliści z prawdziwych chorób :-)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Aneta »

Winą za niedoedukowane dzieci obarczałabym mniej strajki kadry, a raczej beznadziejny program, który ma służyć tylko uczeniu pod klucz egzaminacyjny (i który BTW za chwilę będzie jeszcze bardziej beznadziejny po bogoojczyźnianych wtłoczynach ministr(ant)a). A niesatysfakcjonujące wypłaty pogłębiają tylko ten stan rzeczy, bo sprzyjają temu, że proporcje uczących to mikry (i na dodatek malejący) procent naprawdę zaangażowanych pasjonatów oraz cała wielka reszta miernych nauczycieli w typie urzędasa odbębniającego rzyciogodziny w biurze. Solidni więcej-niż-średniacy wybiorą inną karierę.
(I nie, nie jestem nauczycielem, nie mam w rodzinie nauczyciela, ani nawet rewelacyjnych doświadczeń związanych z ww. zawodem 8) ).

Zwolennikiem teleporad jako jedynego kontaktu z lekarzem też nie jestem, ale dobry diagnosta, z wiedzą i doświadczeniem IMO i tak bardziej pomoże pacjentowi przez telefon, niż wizyta oko w oko u konowała. Ale chyba już zanadto zofftopowaliśmy ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Jacek Kurzawa »

W pełni się z Tobą zgadzam, to mialem na myśli.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Aneta »

:birra:
panam
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 14 września 2021, 11:24
Gender: women
UTM: Warszawa

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: panam »

Dziękuję za odpowiedzi, człowiek się całe życie uczy :-))) W pełni zgadzam się z wymianą zdań dot. szkoły. Do dzisiaj od żadnego nauczyciela nie dowiedziałam się co to są protisty (za moich czasów szkolnych były tylko trzy królestwa - rośliny, zwierzęta i grzyby), najlepsze jest to, że podręczniki i ćwiczenia również nie potrafią zdefiniować pojęcia, które wprowadzają. Odnośnie owada, kończąc wątek to faktycznie nie rzucił mi się nigdy podobny w oczy ale dzisiaj pomyliłam na grzybach smardza ze sromotnikiem bezwstydnym (na ziemię sprowadził mnie sąsiad, z którym szczęśliwie od lat jeździmy do lasu), więc chyba żaden ze mnie biolog ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dziwna mucha czy komar prośba o identyfikację atakującego owada

Post autor: Jacek Kurzawa »

Człowiek się całe życie uczy :-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Ugryzienia, użądlenia, ukąszenia owadów”