Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
Awatar użytkownika
Marcin32
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 30 sierpnia 2012, 19:59

Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Post autor: Marcin32 »

Witam,

Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności oznaczenia:

1 - ścieżka w pobliżu rzeki Soława, Halle, Niemcy; 2019-05-06 - Epichnopterix plumella ?
2 - leśna droga w pobliżu miejscowości Dziembówko; 2018-06-20 - posiadam jedynie zdjęcia górnej strony motyla. Argynnis aglaja?
3- mieszkanie, Halle, Niemcy; 2019-06-29 - Lymantria monacha
Załączniki
1.jpg
1.jpg (12.14 KiB) Przejrzano 1677 razy
2.jpg
2.jpg (141.93 KiB) Przejrzano 1677 razy
3
3
3.jpg (38.17 KiB) Przejrzano 1677 razy
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Post autor: Maciej Sosnowski »

2) Moim zdaniem Brenthis ino, ale wolę oznaczać dostojki przez spód skrzydeł.
3) Amphipyra sp. (Noctuidae) - 100% pewność dałoby sprawdzenie aparatu kopulacyjnego, choć najprawdopodobniej to A. berbera. Lymantria monacha w pozie spoczynkowej przyjmuje kształt bliższy do nieco wciętego przy podstawie trójkąta równobocznego i samce (tylko one u L. monacha mogą być melanistyczne - nigdy nie słyszałem o takiej samicy) mają grzebieniaste czułki oraz owłosione uda.
Awatar użytkownika
Marcin32
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 30 sierpnia 2012, 19:59

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Post autor: Marcin32 »

Maciej dziękuję bardzo za oznaczenie i za informacje. Jeśli chodzi o motyla ze zdjęcia nr 2 to również brałem pod uwagę Brenthis ino, ale faktycznie ciężko oznacza się dostojki po górnej stronie skrzydeł. Jeśli chodzi o melanistycznego samca Lymantria monacha to udało mi się już takiego sfotografować (motyl został oznaczony na tym forum).
Mam jeszcze pytanie o poprawność oznaczenia motyla ze zdjęcia nr 1, posiadam tylko to jedno ujęcie, motyl był bardzo małych rozmiarów?
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Post autor: Maciej Sosnowski »

Właśnie pisałem, że samce melanistyczne u L. monacha to nic rzadkiego. U samic taka forma właściwie nie istnieje. A w 1 nie pomogę, koszówek nigdy nie dotykałem.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Post autor: Marek Hołowiński »

Maciej Sosnowski pisze:Właśnie pisałem, że samce melanistyczne u L. monacha to nic rzadkiego. U samic taka forma właściwie nie istnieje.
Skąd to wziąłeś?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (342.05 KiB) Przejrzano 1609 razy
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Re: Prośba o sprawdzenie poprawności oznaczenia

Post autor: Maciej Sosnowski »

Cóż, setki razy widziałem L. monacha, nigdy samicy melanistycznej. Mam świadomość, że ta forma istnieje i że motyl jest zmienny, ale sądząc po swoich obserwacjach, prowadzonych w sosnowych lasach doszedłem do wniosku, że jest to raczej ogromna rzadkość. W każdym razie statystyka, jaką mam z własnego doświadczenia na to wskazuje, a że jest inaczej, to przepraszam za błąd :ap: . W takim razie mam nadzieję, że w końcu spotkam i taką formę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”