Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Sargus bipunctatus
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=838&t=29636
Strona 1 z 1

Autor:  avidal [ środa, 8 października 2014, 10:00 ]
Tytuł:  Sargus bipunctatus

W minioną sobotę na swojej działce zauważyłem, ze kilkanaście sporych much kłębi się nad kompostownikiem. Zrobiłem kilka fotografii i oznaczyłem je jako samice Sargus bipunctatus. A ponieważ wielokrotnie słyszałem z ust Bogusia Soszyńskiego, ze Sargusy w Łodzi wymarły ( za wyjątkiem jakoś jeszcze się trzymającego S.iridatus ), więc zatelefonowałem do Niego w celu konsultacji. Suma sumarum okazało się, że to gatunek nowy dla Wyżyny Łódzkiej. Wczoraj wybraliśmy się do ogrodu botanicznego, aby obejrzeć pryzmy z kompostem, w którym rozwijają się larwy i przekonać się, czy gatunek jest efemeryczny, czy też przechodzi znaczącą ekspansję. Wokół latało wiele osobników; wyłącznie samice. Masówka.  Stało się jasne, że pojaw należy uznać za coś więcej, niż efemeryczny przypadek.
Ciekaw jestem, czy w innych częściach kraju sprawy mają się podobnie. Na razie wiem, że Łukasz łowi go w Krakowie. Zainteresowanych namawiam do zlustrowania okolicznych kompostowników, stosów z butwiejącą roślinnością w parkach, itp. A o ewentualnych sukcesach informować na forum. Gatunek jest charakterystyczny, lata nawet do początków listopada.

Niejako przy okazji Boguś złowił co najmniej kilkanaście osobników Neoascia obliqua. Jest to gatunek borealno-górski, również nowy dla Wyżyny Łódzkiej.

Podaje link z większa ilością zdjeć.

http://insektarium.wordpress.com/dipter ... punctatus/

Załączniki:
Sargus bipunctatus female.jpg
Sargus bipunctatus female.jpg [ 136.75 KiB | Przeglądane 3426 razy ]
Neoascia obliqua male.jpg
Neoascia obliqua male.jpg [ 55.6 KiB | Przeglądane 3426 razy ]

Autor:  Jacek Kurzawa [ środa, 8 października 2014, 10:26 ]
Tytuł:  Re: Sargus bipunctatus

Tak, mucha fruwa, sezon w pełni, trzeba tylko ruszyc d.. w teren. Brawo i pozdrawiam!  :bravo:
Taką muchę (Stratiomyidae!) widzę pierwszy raz w życiu.  :wow:

Autor:  avidal [ środa, 8 października 2014, 10:36 ]
Tytuł:  Re: Sargus bipunctatus

Weekend ma być bardzo przyjemny. A pryzmę w ogrodzie botanicznym postanowiłem monitorować cały przyszły sezon. Kto wie, co tam się roi. Wczoraj widziałem np. sporo kusaków, ale nie miałem czasu na zajęcie się nimi.
Pozdrawiam.

Autor:  Rafał Celadyn [ środa, 8 października 2014, 11:22 ]
Tytuł:  Re: Sargus bipunctatus

...Sargusów kilka odłowiłem w zeszłym roku w listopadzie na brykietach słomy w Rudnie ,okolice zamku Tenczyn...Pamiętam ,że to już było po pierwszych przymrozkach...że tak się ten rodzaj zowie, dowiedziałem się dzisiaj  ;-)
:papa:
Rafał

Załączniki:
tenczyn.JPG
tenczyn.JPG [ 96.02 KiB | Przeglądane 3395 razy ]

Autor:  avidal [ środa, 8 października 2014, 11:35 ]
Tytuł:  Re: Sargus bipunctatus

Na południu kraju bywa lokalnie pospolity, jak przypuszczam. Gatunek wcześniej należał do rodzaju Chrysochroma; istotnie nieco różni się od pozostałych Sargusów, np. ułożeniem przyoczek. Dzięki za info, jest kolejne stanowisko.

Autor:  i g n [ środa, 8 października 2014, 12:24 ]
Tytuł:  Re: Sargus bipunctatus

witam, dzisiaj też widziałem ciekawą muchę - duża plujka ze złotymi oczami (a nie czerwonymi jak normalnie), ciekawe co to za gatunek?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/