Sargus bipunctatus

Lwinkowate
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Sargus bipunctatus

Post autor: avidal »

W minioną sobotę na swojej działce zauważyłem, ze kilkanaście sporych much kłębi się nad kompostownikiem. Zrobiłem kilka fotografii i oznaczyłem je jako samice Sargus bipunctatus. A ponieważ wielokrotnie słyszałem z ust Bogusia Soszyńskiego, ze Sargusy w Łodzi wymarły ( za wyjątkiem jakoś jeszcze się trzymającego S.iridatus ), więc zatelefonowałem do Niego w celu konsultacji. Suma sumarum okazało się, że to gatunek nowy dla Wyżyny Łódzkiej. Wczoraj wybraliśmy się do ogrodu botanicznego, aby obejrzeć pryzmy z kompostem, w którym rozwijają się larwy i przekonać się, czy gatunek jest efemeryczny, czy też przechodzi znaczącą ekspansję. Wokół latało wiele osobników; wyłącznie samice. Masówka. Stało się jasne, że pojaw należy uznać za coś więcej, niż efemeryczny przypadek.
Ciekaw jestem, czy w innych częściach kraju sprawy mają się podobnie. Na razie wiem, że Łukasz łowi go w Krakowie. Zainteresowanych namawiam do zlustrowania okolicznych kompostowników, stosów z butwiejącą roślinnością w parkach, itp. A o ewentualnych sukcesach informować na forum. Gatunek jest charakterystyczny, lata nawet do początków listopada.

Niejako przy okazji Boguś złowił co najmniej kilkanaście osobników Neoascia obliqua. Jest to gatunek borealno-górski, również nowy dla Wyżyny Łódzkiej.

Podaje link z większa ilością zdjeć.

http://insektarium.wordpress.com/dipter ... punctatus/
Załączniki
Sargus bipunctatus female.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.75 KiB)
Neoascia obliqua male.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.6 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sargus bipunctatus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, mucha fruwa, sezon w pełni, trzeba tylko ruszyc d.. w teren. Brawo i pozdrawiam! :bravo:
Taką muchę (Stratiomyidae!) widzę pierwszy raz w życiu. :wow:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sargus bipunctatus

Post autor: avidal »

Weekend ma być bardzo przyjemny. A pryzmę w ogrodzie botanicznym postanowiłem monitorować cały przyszły sezon. Kto wie, co tam się roi. Wczoraj widziałem np. sporo kusaków, ale nie miałem czasu na zajęcie się nimi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Sargus bipunctatus

Post autor: Rafał Celadyn »

...Sargusów kilka odłowiłem w zeszłym roku w listopadzie na brykietach słomy w Rudnie ,okolice zamku Tenczyn...Pamiętam ,że to już było po pierwszych przymrozkach...że tak się ten rodzaj zowie, dowiedziałem się dzisiaj ;-)
:papa:
Rafał
Załączniki
tenczyn.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.02 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sargus bipunctatus

Post autor: avidal »

Na południu kraju bywa lokalnie pospolity, jak przypuszczam. Gatunek wcześniej należał do rodzaju Chrysochroma; istotnie nieco różni się od pozostałych Sargusów, np. ułożeniem przyoczek. Dzięki za info, jest kolejne stanowisko.
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Sargus bipunctatus

Post autor: i g n »

witam, dzisiaj też widziałem ciekawą muchę - duża plujka ze złotymi oczami (a nie czerwonymi jak normalnie), ciekawe co to za gatunek?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stratiomyidae”