Bombylius analis - rozmieszczenie

Bujankowate
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Bombylius analis - rozmieszczenie

Post autor: Aneta »

Jak w temacie - jak jest obecnie z rozmieszczeniem tej bujanki w kraju? Złapałam dziś u siebie, w Kutnie, takiego helikopterka i po krótkiej walce z kluczem ;) wyszedł mi właśnie ten gatunek (tzn. w kluczu jest on oczywiście ujęty jako undatus). Rzecz w tym, że klucz podaje go z paru tylko rejonów Polski (Głogów, Kraków, dolina Nidy), chciałabym zatem wiedzieć czy to moje znalezisko jest mocno nietypowe, czy też dane z klucza są już mało aktualne.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Złapałem też tą bujanke właśnie w Krakowie:) ale danych o rozmieszczeniu tej Bujanki aktulanie nie posiadam:)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

W Łodzi też podobno licznie lata,ale nie weryfikowałem osobiście :razz: .
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Czyli występuje w całym kraju? A jak jest z gęstością rozmieszczenia?
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Na chwile obecną słyszałem o pojawach nad Nidą, w Łodzi oraz okolice Krakowa. To są informacje ustne. Ja osobiście szczęścia do tego gatunku nie miałem:( . A znalezisko na północ od Doliny Nidy wg. mnie jest warte uwagi. A czy w Kutnie obserwujesz Bombylius major?? B. major jest bardzo rzadki na Wyżynie Łodzkiej, dopiero w ubiegłym roku potwierdzony okazem, a pod Włoszczową okazu ciągle brak.To jest na tyle ciekawa sytuacja, że w innych rejonach Polski B. major jest spotykany na każdym kroku!!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Co do B. major, to muszę przyjrzeć się dokładniej bujankom na tej łące, gdzie dorwałam B. analis - śmigały ostatnio jak szalone, tak że nawet nie wiem do końca co tam lata. A kutnowskie stanowisko B. analis można będzie jakby co dodać do miejsc występowania - wczorajszy okaz jest w moim posiadaniu, aktualnie schnie na rozpinadle :grin:
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Nie wiem czy to akurat ten gatunek, ale widziałem coś takiego parę dni temu pod Białymstokiem.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Donoszę ;) , że B. analis nadal ma się nieźle w Kutnie - dzisiaj znów złapałam jeden okaz na tym samym stanowisku, co rok temu. Latało tam jeszcze coś z Bombyliusów - przynajmniej na pierwszy rzut oka - jakby trochę ciemniejsze od B. analis, ale niestety nie zdążyłam ani dokładniej się przyjrzeć, ani zagarnąć w siatkę :cool: Natomiast B. major nadal tu nie obserwuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bombyliidae”