Wrześniowa Villa hottentotta

Bujankowate
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj spotkałem samicę Villa hottentotta (Bombylidae) składającą jajka w piasek. Uwieczniłem ją na filmie, kseroterma, Tomaszów Maz.
Wydawało mi się, że to bardzo późna obserwacja, ale jak pogrzebałem trochę w temacie to widzę, że ten gatunek lata w terenie do drugiej połowy października! Ciekawa fenologia.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: AJW »

Jacku,
ale ta obserwacja jest udokumentowana? Pytanie tylko gdzie?
Pytam, bo ostatnio pisałeś o pewnym łowiku... i braku "rekordu"

pzdr,
Andrzej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kurczę ludzie ogarnijcie się. Przeczytaj proszę jeszcze raz co ja napisałem w poprzednim poście.
Jacek Kurzawa pisze:Dzisiaj spotkałem samicę Villa hottentotta (Bombylidae) składającą jajka w piasek. Uwieczniłem ją na filmie, kseroterma, Tomaszów Maz.
Wydawało mi się, że to bardzo późna obserwacja, ale jak pogrzebałem trochę w temacie to widzę, że ten gatunek lata w terenie do drugiej połowy października! Ciekawa fenologia.
W tamtym wątku o łowiku była podobna sytuacja - pytania były ale odpowiedzi czytane nie były. Poza tym Andrzeju co za różnica czy jest udokumentowana czy nie? Czy coś to zmienia? Rozwiń z czym masz problem, bo ja nie mogę przeniknąć prze Twój sposób myślenia. Czegoś się doszukujesz..... u mnie?

Ciekawe jest w tej obserwacji dla mnie to, że tą muchę widziałem dwukrotnie - najpierw na sporej górce a potem po 30 minutach w całkiem już innym miejscu oddalonym o około 150 m. Rzadko się tak zdarza powtórzyć obserwację. Za drugim razem przyjrzałem się, jak składa jajka. Ciekawie to wygląda.

A czy na temat tak późnej obserwacji Villa miałbyś coś do powiedzenia z pozycji wieloletniego muchówkarza? Bo na tym mi najbardziej zależało.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: AJW »

Jacku, spoko! Nie przejmuj się. Po napisaniu tekstu róbmy sobie kopię w jakimś notatniku i będzie można zawsze odtworzyć myśl!
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: AJW »

Ta Villa niby lata do października (https://insektarium.net/diptera-2/bomby ... -sowkowka/).
Zastanawia mnie jednak tak duża zmienność barwna na fotkach, ale niestety nie mam czasu za bardzo na takie analizy.
Coś żre orzechy włoskie (już wiem, jaki to rodzaj muchówki) ale czekam na przesyłkę z okazami i nad tym się zagłębiam, bo może być to coś b. ciekawego...
Jeśli ktoś ma jakieś obecne obserwacje z tego zakresu, to byłbym "dźwięczny" za info na priva :D .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: Jacek Kurzawa »

15.09.2019 znów spotkałem Villlę, tym razem na zrębie w piaszczystym lesie sosnowym, pod Nagórzycami. Ten osobnik był już mocno zlatany.
Było tam trochę aktywnych dołków mrówkolwa a nawet jeden przelatujący osobnik. (tak mi się wydało, że to był mrówkolew, a widuję je od wielu lat).
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Wrześniowa Villa hottentotta

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Dzisiaj w Krakowie (24.10!) V. hottentota nadal latała sobie w najlepsze składając jaja.
Słonecznie i ciepło (24), a w towarzystwie sporo innych bardziej letnich owadów.
Załączniki
hottentotta.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (242.77 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bombyliidae”