kózki ze świerka

Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

kózki ze świerka

Post autor: Chiffchaff »

Jako, że kózkarze są obecnie dominująca grupą na forum, może skorzystam z Waszej aktywności.
Ściąłem niedawno na ogrodzie świerka, który stał martwy od lat co najmniej 10. Rozłupując klocki do kominka, wypadły mi takie o to larwy. Prezentowane na zdjęciu za larwą chodniki i otwory wylotowe wcale nie muszą być tego gatunku, bo dokładnie jeszcze nie przydybałem larwy w drewnie. Wiem, że oznaczanie wcale nie jest łatwe, ale może jakieś choćby lepiej trafione wskazówki co do hodowli mógłbym od Was uzyskać. Na razie wziąłem taki klocek, w którym widziałem na przekroju chodniki i umieściłem w temp. pokojowej.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.59 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.71 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.83 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.06 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.48 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.88 KiB)
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.16 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: kózki ze świerka

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Wygląda na Hylotrupes bajulus. Hodowałem ten gatunek ze świerka i żery były identyczne. Powkładaj larwy, które wypadły w puste otwory w drewnie, powinny sobie poradzić. Możesz też sam nawiercić mniejsze (lub większe otwory) i je tam umieścić. Mimo, że gatunek jest łatwy w hodowli i dobrze sobie radzi w twardym, suchym materiale, to dobrze jest raz na jakiś czas drewno podlać.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: kózki ze świerka

Post autor: Chiffchaff »

Spuszczel! To zły wróżbita dla mej więźby i drewnianych podłóg. Oby się nie potwierdziło :)
Dzięki Jaho za próbę.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: kózki ze świerka

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej

Sprawdź, czy w żerowisku (w chodnikach) jest tylko pył drzewny. Jeżeli tak, to jest spuszczel. Jeżeli występują też wiórki, to na pewno nie będzie spuszczel.

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Cerambycidae”