Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Bartek Pacuk »

Odświeżam temat po 4 latach, choć nowe zdjęcia są dość starawe - zrobione 16.04.15. Ponownie Bydgoszcz-Fordon, terasa zalewowa Wisły.
1a, 1b - S. scripta?
2. Xylota?
Będę wdzięczny, gdyby ktoś spojrzał jeszcze na bzygi z 2014 i ocenił moje próby oznaczenia gatunków.
Załączniki
1a.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (180 KiB)
1b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.77 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (368.89 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Robert Zoralski »

Brachyopa maculipennis
Eupodes corollae (raczej) - samica
Helophilus pendulus - samiec
Helophilus pendulus - samica
Helophilus trivittatus - samiec
Helophilus trivittatus - samica
Helophilus pendulus - samiec
Helophilus trivittatus - samica
Helophilus trivittatus - samiec
Sphaerophoria scripta - samiec
Sphaerophoria scripta - samica
Sphaerophoria scripta - samica
Syritta pipiens - samiec
Syritta pipiens - samiec
Syritta pipiens - samiec

Sphaerophoria scripta - samica
Sphaerophoria scripta - samica
Cheilosia pagana - samiec
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Bartek Pacuk »

To ci niespodzianka - nie sądziłem że ktoś kiedyś jeszcze odgrzebie moje zdjęcia sprzed 4 lat...Robert - dzięki serdeczne :szacun: I w tym całym zestawie tylko 2 moje pomyłki - nie sądziłem że tak dobrze mi poszło...Nawet Brachyopa dobrze :hurra Myślałem że nie ma szans, bo w innym wątku Jacek Kurzawa pisał mi:
Jacek Kurzawa pisze:Brachyopa to tylko pod silnym powiekszeniem - dołki na czułkach ....
Ta jest jakaś charakterystyczna czy przypadkiem udało mi się na zdjęciu uchwycić to co trzeba?
Gdybyś Robercie przypadkiem miał jeszcze kiedy chwilkę, sprzed 4 lat są także Eristalisy do sprawdzenia...viewtopic.php?f=829&t=29576&hilit=fordon
Każdy komentarz mile widziany :tak:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Moja odpowiedź, którą przytoczyłeś dotyczyła innego Twojego zapytania do innych zdjęć:
Zdjęcia: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=212085#p212085
Odpowiedź: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=212792#p212792
Tam są zdjecia nieoznaczalnych ze zdjęć Brachyopa. Tak mi się przynajmniej wydaje, to bardzo trudny rodzaj.

Tutaj, w tym wątku masz Brachyopa maculipennis, która jako jedyny nasz krajowy gatunek posiada plamki na skrzydłach, więc jest łatwo oznaczalna ze zdjęcia i tamta moja wypowiedź nie dotyczy tego gatunku i nie pasuje tutaj. W tym wątku się jeszcze nie wypowiadałem, na zdjęciu masz B.maculipennis, tak jak je podpisałeś. :okok:

Klucze do oznaczania gatunków z rodzaju Brachyopa zaczynają się i koncentrują na wici czułka, dołkach i innych bardzo drobnych detalach budowy, co przy wielkości tych muchówek powoduje, że są ciężkie do oznaczania z okazem w ręku. Klucz z 2004 do środkowoeuropejskich Brachyopa znajdziemy tutaj https://www.zobodat.at/pdf/Volucella_7_0035-0059.pdf Widać poziom trudności w diagnozowaniu. Załączam sam klucz w PDF dla ułatwienia (dla grupy bicolor).
Załączniki
Doczkal Dziock 2004. Brachyopa KEY,.pdf
(598.29 KiB) Pobrany 3 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze: Tutaj, w tym wątku masz Brachyopa maculipennis, która jako jedyny nasz krajowy gatunek posiada plamki na skrzydłach, więc jest łatwo oznaczalna ze zdjęcia i tamta moja wypowiedź nie dotyczy tego gatunku i nie pasuje tutaj. W tym wątku się jeszcze nie wypowiadałem, na zdjęciu masz B.maculipennis, tak jak je podpisałeś. :okok:
Dlatego, sugerując się Twoją zacytowaną wypowiedzią, zapytałem czy B. maculipennis jest jakaś charakterystyczna, skoro Robert ją oznaczył ze zdjęcia. Nie pamiętałem dlaczego 4 lata temu tak ją podpisałem, może wtedy rzuciły mi się w oczy właśnie te plamki na skrzydłach, a teraz już nie pamiętałem tej cechy ? :mysl: Stąd było moje pytanie. Najważniejsze że gatunek oznaczony i wiadomo dlaczego było to możliwe. Jacku, Robercie - dziękuję Wam obu.
Jacek Kurzawa pisze:Klucze do oznaczania gatunków z rodzaju Brachyopa zaczynają się i koncentrują na wici czułka, dołkach i innych bardzo drobnych detalach budowy, co przy wielkości  tych muchówek powoduje, że są ciężkie do oznaczania  z okazem w ręku. Klucz z 2004 do środkowoeuropejskich Brachyopa znajdziemy tutaj https://www.zobodat.at/pdf/Volucella_7_0035-0059.pdf  Widać poziom trudności w diagnozowaniu. Załączam sam klucz w PDF dla ułatwienia (dla grupy bicolor).
Dzięki, popatrzę w wolnej chwili, bo o rodzaju Brachyopa nie wiem nic poza tym co jest napisane w tym wątku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”