Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Bartek Pacuk »

Odświeżam temat po 4 latach, choć nowe zdjęcia są dość starawe - zrobione 16.04.15. Ponownie Bydgoszcz-Fordon, terasa zalewowa Wisły.
1a, 1b - S. scripta?
2. Xylota?
Będę wdzięczny, gdyby ktoś spojrzał jeszcze na bzygi z 2014 i ocenił moje próby oznaczenia gatunków.
Załączniki
1a.JPG
1a.JPG (180 KiB) Przejrzano 2629 razy
1b.JPG
1b.JPG (254.77 KiB) Przejrzano 2629 razy
2.JPG
2.JPG (368.89 KiB) Przejrzano 2629 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Robert Zoralski »

Brachyopa maculipennis
Eupodes corollae (raczej) - samica
Helophilus pendulus - samiec
Helophilus pendulus - samica
Helophilus trivittatus - samiec
Helophilus trivittatus - samica
Helophilus pendulus - samiec
Helophilus trivittatus - samica
Helophilus trivittatus - samiec
Sphaerophoria scripta - samiec
Sphaerophoria scripta - samica
Sphaerophoria scripta - samica
Syritta pipiens - samiec
Syritta pipiens - samiec
Syritta pipiens - samiec

Sphaerophoria scripta - samica
Sphaerophoria scripta - samica
Cheilosia pagana - samiec
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Bartek Pacuk »

To ci niespodzianka - nie sądziłem że ktoś kiedyś jeszcze odgrzebie moje zdjęcia sprzed 4 lat...Robert - dzięki serdeczne :szacun: I w tym całym zestawie tylko 2 moje pomyłki - nie sądziłem że tak dobrze mi poszło...Nawet Brachyopa dobrze :hurra Myślałem że nie ma szans, bo w innym wątku Jacek Kurzawa pisał mi:
Jacek Kurzawa pisze:Brachyopa to tylko pod silnym powiekszeniem - dołki na czułkach ....
Ta jest jakaś charakterystyczna czy przypadkiem udało mi się na zdjęciu uchwycić to co trzeba?
Gdybyś Robercie przypadkiem miał jeszcze kiedy chwilkę, sprzed 4 lat są także Eristalisy do sprawdzenia...viewtopic.php?f=829&t=29576&hilit=fordon
Każdy komentarz mile widziany :tak:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Moja odpowiedź, którą przytoczyłeś dotyczyła innego Twojego zapytania do innych zdjęć:
Zdjęcia: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=212085#p212085
Odpowiedź: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=212792#p212792
Tam są zdjecia nieoznaczalnych ze zdjęć Brachyopa. Tak mi się przynajmniej wydaje, to bardzo trudny rodzaj.

Tutaj, w tym wątku masz Brachyopa maculipennis, która jako jedyny nasz krajowy gatunek posiada plamki na skrzydłach, więc jest łatwo oznaczalna ze zdjęcia i tamta moja wypowiedź nie dotyczy tego gatunku i nie pasuje tutaj. W tym wątku się jeszcze nie wypowiadałem, na zdjęciu masz B.maculipennis, tak jak je podpisałeś. :okok:

Klucze do oznaczania gatunków z rodzaju Brachyopa zaczynają się i koncentrują na wici czułka, dołkach i innych bardzo drobnych detalach budowy, co przy wielkości tych muchówek powoduje, że są ciężkie do oznaczania z okazem w ręku. Klucz z 2004 do środkowoeuropejskich Brachyopa znajdziemy tutaj https://www.zobodat.at/pdf/Volucella_7_0035-0059.pdf Widać poziom trudności w diagnozowaniu. Załączam sam klucz w PDF dla ułatwienia (dla grupy bicolor).
Załączniki
Doczkal Dziock 2004. Brachyopa KEY,.pdf
(598.29 KiB) Pobrany 3 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bydgoszcz 2014 - weryfikacja oznaczeń - Syrphidae

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze: Tutaj, w tym wątku masz Brachyopa maculipennis, która jako jedyny nasz krajowy gatunek posiada plamki na skrzydłach, więc jest łatwo oznaczalna ze zdjęcia i tamta moja wypowiedź nie dotyczy tego gatunku i nie pasuje tutaj. W tym wątku się jeszcze nie wypowiadałem, na zdjęciu masz B.maculipennis, tak jak je podpisałeś. :okok:
Dlatego, sugerując się Twoją zacytowaną wypowiedzią, zapytałem czy B. maculipennis jest jakaś charakterystyczna, skoro Robert ją oznaczył ze zdjęcia. Nie pamiętałem dlaczego 4 lata temu tak ją podpisałem, może wtedy rzuciły mi się w oczy właśnie te plamki na skrzydłach, a teraz już nie pamiętałem tej cechy ? :mysl: Stąd było moje pytanie. Najważniejsze że gatunek oznaczony i wiadomo dlaczego było to możliwe. Jacku, Robercie - dziękuję Wam obu.
Jacek Kurzawa pisze:Klucze do oznaczania gatunków z rodzaju Brachyopa zaczynają się i koncentrują na wici czułka, dołkach i innych bardzo drobnych detalach budowy, co przy wielkości  tych muchówek powoduje, że są ciężkie do oznaczania  z okazem w ręku. Klucz z 2004 do środkowoeuropejskich Brachyopa znajdziemy tutaj https://www.zobodat.at/pdf/Volucella_7_0035-0059.pdf  Widać poziom trudności w diagnozowaniu. Załączam sam klucz w PDF dla ułatwienia (dla grupy bicolor).
Dzięki, popatrzę w wolnej chwili, bo o rodzaju Brachyopa nie wiem nic poza tym co jest napisane w tym wątku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”