EntomoLabels

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie ma jeszcze opcji usuwania szablonów z listy ale pracuję nad tym. Drobnych usprawnień jeszcze na pewno trochę będzie, ja czasem pewnych rzeczy nie dostrzegam, dlatego takie uwagi są dla mnie bardzo cenne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Do zmiany ilości etykiet przydałyby się przyciski, takie jak przy innych polach. W tej chwili trzeba zaznaczyć pole, wpisać z klawiatury. Z uzyciem przycisku byłby to jeden ruch, by zmienić z domyslnej "1" na "2".
Załączniki
przyciski_ilosc.png
przyciski_ilosc.png (24.37 KiB) Przejrzano 34379 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spytam o jedną rzecz: kiedy pojawia się Menedzer wydruku, wybieram sobie Adobe PDF, nastepuje gotowość do wygenerowania PDF pod domyslną nazwą "EntomoLabels print.pdf" - zawsze taką samą. Czy jest gdzieś zaszyta mozliwość narzucenia nazwy wg nazwy całego zestawu, jak na screenie np 6-03-2018 czyli EntomoLabels 6-03-2018.pdf ?

Tak tylko pytam, drobiazg, bez którego można pracować. Zamierzam jednak generować wszystkie etykiety do PDF i czynność zmiany nazwy bedę powtarzał wielokrotnie. Na tym etapie mozna ją zautomatyzować - o ile oczywiście można.
Załączniki
pdf_name.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.18 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dopiero przy nabijaniu etykiet na szpilki zauważyłem, że nabijam je z prawej strony, pomimo iż na szablonie przygotowana była dziurka i odstęp z lewej strony. To przyzwyczajenie. Zawsze staram się wybierać prawą stronę, bo tam zazwyczaj jest więcej wolnego miejsca, co widać na poniższym zestawieniu (na zielono zaznaczyłem strefę wolnego miejsca bez tekstu, dobre do wbijania szpilki). Dlatego też może dobrym pomysłem byłoby umieszczenie szablonów prawo- i lewostronnych.
Załaczam paczkę, do dodania do programu z szablonami prawo-i lewostronnymi.
Załączniki
Templates.rar
Szablony prawo- i lewostronne.
(7.85 KiB) Pobrany 36 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki Jacek, właśnie takich informacji mi potrzeba, żeby usprawniać aplikację i czynić ją wygodniejszą. Postaram się zrobić to o czym piszesz - bo to ma faktycznie sens. Na razie zaprzestałem też rozwijania tekstu User Guide - bo trochę się zmieni i grafikę trzeba będzie robić od nowa. Liczę, że inni użytkownicy też włączą się w wątek i podpowiedzą co im doskwiera i co denerwuje ;-) Mamy szansę dopracować szczegóły i wypracować standardy etykietowania dla młodszych adeptów entomologii.

Z drugiej strony - jak sobie rozmyślałem - to podrabianie etykietek paratypów stanie się prostsze :D :laugh: :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ikonka. Od wielu lat używam ciemnego tła pulpitu, aby tak mocno nie świecił monitor. Ikonka z czarnym robaczkiem na ciemnym tle jest niemal niewidoczna. Można pomyśleć o zmianie koloru, obwódce lub jakimś kolorowym elemencie.
Załączniki
ikona.png
ikona.png (7.1 KiB) Przejrzano 34305 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Plik bug.ico rozmiar 48x48px, gdyby ktoś miał pomysł, chęci i ładną grafikę, która będzie nawiązywać do EntomoLabels i owadów jako takich to proszę zaprezentować. Jeśli obraz zyska sympatię ogólną to podmienię go. Długo szukałem grafiki, która przy tak małej rozdzielczości będzie wyraźna i czytelna, nic lepszego nie udało mi się znaleźć.

PS. Jacek, skrót który masz na ekranie może mieć podpiętą dowolną ikonę, domyślnie pobierana jest z pliku programu ale można zmienić.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

To, że skrót można podmienić na dowolny systemowy to ja wiem. Napisałem tylko o tym, żeby przy jakiejś okazji to poprawić. Pomysł, aby poprawił to np. ktoś z Forumowiczów jest bardzo dobry. Sam kilkukrotnie tworzyłem własne ikony. Tą można też przerobić zmieniając choćby kolor chrzaszczyka na inny.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzT. »

Witam, a czy jest możliwa zmiana ustawienia wielkości czcionki tak, aby jej wielkość nie zaczynała się od 4 a np od 2.5?

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

GrzegorzT. pisze:Witam, a czy jest możliwa zmiana ustawienia wielkości czcionki tak, aby jej wielkość nie zaczynała się od 4 a np od 2.5?
Pozdrawiam
Grzegorz
Ostatnio sprawdzałem 3.5 pkt. i całkiem nieźle to wygląda. Sprawdzę 2.5. pkt i na pewno zaimplementuję to w kolejnej wersji. Nie wiem czy to będzie czytelne ale jak ktoś ma dobry wzrok - to czemu nie ?! :-)
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
a czy jest możliwe przy wypisywaniu etykiety det aby nazwa gatunkowa była kursywą, a nazwisko odkrywcy nie. Obecnie (chyba?) nie ma takiej możliwości

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Da się. Trzeba utworzyć dodatkowe pole i je sformatować, jak na załączonym screenie.
Mozna to podejrzeć w DEMO, gdzie etykieta 60x7 ma dwa pola róznie formatowane. Formatowanie obejmuje pole.
pozdrawiam!
Załączniki
leg_entomolabels.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.45 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzT. »

Dzięki za info

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze:Zamierzam jednak generować wszystkie etykiety do PDF i czynność zmiany nazwy bedę powtarzał wielokrotnie.
Jacku a próbowałeś zainstalować tzw "drukarkę pdf" - wtedy wskazujesz folder docelowy i powinno Ci wrzucać pliki wg np dat "wydruku"
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie, co to jest "drukarka pdf"? Kilka postów wcześniej pisałem, że do generowania używam Adobe PDF.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Konto_usuniete »

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Grzesiek, przy druku do pdf może być utrata jakości, zwróć na to uwagę I pokombinuj ewentualnie z ustawieniami.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

To się wyjasniło. Ta "drukarka" to program doPDF dla tych, którzy nie mają AdobePDF. W moim systemie tą funkcję pełni licencjonowany Adobe. Jak rozumiem, ten program doPDF ma funkcję nazywania pliku bieżącą datą, o czym wcześniej pisałem w kontekscie nowej funkcjonalności Entomolobales. To są takie drobiazgi, że nie ma co się nad tym dłużej rozwodzić. Ręczne dopisanie daty to też żaden problem. Z kolei ta podpowiedź może być dobra dla tych, którzy nie używali żadnego programu do generowania PDF w postaci programu udającego drukarkę systemową.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wydrukowałem PDF z Adobe PDF i przypadkiem wyskoczyła ciekawa sprawa. Ten edytowany w Demo szablon utracił jakość (czcionkę). Załączam PDF. Ciekawe dlaczego. Normalnie z pliku DEMO wychodzi bardzo ładny plik PDF, gdzie czcionki są zachowane w postaci czcionek. Po edycji doszło do konwersji na grafikę. To jest ciekawe....
Załączniki
EntomoLabels print.pdf
(32.76 KiB) Pobrany 29 razy
wydrukPDF.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.99 KiB)
Demo.ELD
(15.08 KiB) Pobrany 23 razy
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Konto_usuniete »

Jacek Kurzawa pisze: Ten edytowany w Demo szablon utracił jakość (czcionkę). Załączam PDF.
Za szybko piszesz - pisał o tym Grzesiek...co do drukarki pdf - jeśli ktoś na co dzień nie korzysta z Adobe w pełni to kupowania licencji jest bezzasadne.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

grzegorzb pisze:
Jacek Kurzawa pisze: Ten edytowany w Demo szablon utracił jakość (czcionkę). Załączam PDF.
Za szybko piszesz - pisał o tym Grzesiek...co do drukarki pdf - jeśli ktoś na co dzień nie korzysta z Adobe w pełni to kupowania licencji jest bezzasadne.
Ten program dopdf wydaje się niezły, parę chwil tylko próbowałem, jakichś większych problemów nie było. Jest jeszcze jakiś systemowy sterownik drukarki PDF Microsoftu ale tego nie próbowałem. Możesz również zainstalować drukarkę XPS - to coś w stylu PDF tylko chyba lepszej jakości.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:... przy druku do pdf może być utrata jakości, zwróć na to uwagę I pokombinuj ewentualnie z ustawieniami.
"Może być...", ale kiedy i dlaczego? Wczoraj podpiąłem pliki, ale już nie miałem czasu zająć się tym problemem i widzę, że nie został rozwiązany.

Z rana zrobiłem kilka eksperymentów. Wyniki mogą się przydać twórcom programu:

Pogorszenie jakości tekstu następuje w przypadku użycia na etykiecie pola tekstowego. Dodanie linii lub kwadratu nie psuje tekstu.
Programem Entomolabels można wygenerować dowolnie drobny tekst bez utraty jakości.

W ten sposób wstawienie czegokolwiek poprzez pole tekstowe wydaje się złym pomysłem (np pochylone leg. https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=250729#p250729 ). Działanie programu z polem tekstowym należałoby zreperować albo z niego zrezygnować. Chyba, że pojawią się inne rozwiązania.
Załączniki
Demomoje.ELD
(3.68 KiB) Pobrany 17 razy
pole_tekstowe.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (20.32 KiB)
2018-03-21_074519.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.18 KiB)
pole tekstowe.pdf
(33.06 KiB) Pobrany 15 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W programie wszystko jest ok. Rozjechały Ci się fonty albo coś w systemie. Załączam screen z Microsoft PDF. Zarówno na drukarce, w PDF i XPS wszystko jest idealnie. Testy robiłem na załączonym przez Ciebie pliku danych. Być może masz w systemie problem z obsługą fontów wektorowych TTF albo zwykłych fontów birmapowych - moim zdaniem tu tkwi problem.
Czy wydruk jest ok ?
Załączniki
test_jk.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.12 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tu jeszcze może być inny problem - związany z szablonem. Pola tekstowe "nachodzą na siebie" i może tutaj też tkwić jakiś problem. Nie testowałem takich rozwiązań ale nawet te Twoje u mnie robią się ok. Możesz spróbować zaktualizować .NET Framework do najnowszej wersji. Albo zrobić szablon tak jak na obrazku - czyli nazwisko w oddzielnym polu.
Załączniki
templates.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.25 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Potestowałem i widzę, że ten problem jest chwilowy, występuje tylko na tym pliku, na tej drugiej etykietce. I to zarówno dla Adobe PDf jak i dla doPDF. Kiedy zrobiłem kolejną etykietkę i dodałem pole tekstowe to wszystko drukuje się dobrze. W takim razie o tym błędzie możemy zapomnieć. A sam program jest bardzo fajny :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No Ty zapomnij, ja się jeszcze do niego "dopnę", żeby spróbować znaleźć przyczynę. Warto przynajmniej spróbować.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorzu.

Kolejna prośba do Twórcy programu. Załączam screen. Chciałbym mieć dłuższe okno dla dłuższych tytułów templatek. Nazywam je wg stanowiska.
W tej chwili przy długim wyrazie okno łamie tekst i wpuszcza je w drugi wiersz (którego zresztą nie widać, ale tekst jest). Po zapisaniu wychodzi templatka, ale tytuł trzeba redagować w ciemno, bo okno jest za małe. Gdyby okno było dłuższe (lub nawet miało dwa wiersze) można byłoby tworzyć długie tytuły templatek.
Załączniki
okno.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.84 KiB)
Awatar użytkownika
Ergates
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 12 maja 2018, 11:26
Lokalizacja: Bergamo

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Ergates »

Cześć Grzegorz
Niedawno dołączyłem do Twojego pięknego forum i odkryłem Twój program, który został pobrany z Twojej strony. Próbowałem go szybko i chcę z gratulacjami i dziękuję z serca. wykonałeś świetną robotę i od razu miałem lawinę pomysłów.
Ponieważ od lat pracuję nad bazą danych w programie Access, aby zebrać wszystkie dane z mojej kolekcji, sekcja "Drukowanie etykiet" nie jest łatwa w programie Access. A twój program jest po prostu fantastyczny.
Pomysł, że przyszedł spontanicznie, byłoby wspaniale móc zintegrować funkcję, która dla mojego DB interakcji z EntomoLabels, aby wprowadzić dane z próbek zawartych w PB w etykiet automatycznie.
Czy Twoim zdaniem taka rzecz jest możliwa?
Oświadczam, że nie jestem w stanie zaprogramować VBA w Access, ale montowane i dostosowany skrypt znaleziony w sieci, aby funkcjonalne DB dla moich potrzeb.
Jeśli jesteś zainteresowany, chętnie przekażę plik, aby go wypróbować.
Podsumowując, DB jest podzielony na dwie sekcje:
Zbieranie danych do pobierania próbek i zarządzanie danymi do monitorowania za pomocą pułapek.
Oprócz podstawowych danych, takich jak kraj, region, lokalizacja, wysokość nad poziomem morza, metoda przechwytywania itp. itd. umożliwia automatyczne pozyskiwanie współrzędnych geograficznych i daty wykonania ze zdjęć georeferencyjnych wykonanych za pomocą telefonu. Ponadto można tworzyć pliki KML, które są następnie eksportowane do programu Google Earth, aby wyświetlić wszystkie przechwytywania zawarte na mapie.
DB jest dość bogaty w funkcje i pozwala szybko wygenerować serię list z danymi statystycznymi z twojej kolekcji lub dane z próbkowania określonego obszaru za pomocą pułapek.
Wciąż zawiera kilka drobnych błędów, ale nieustannie pracuję nad jego poprawą. Dopiero teraz arive na granicy mojego prearie wiedzy i potrzebuję kogoś, kto ma dobrą wiedzę w VBA za dostęp do melodii i doskonały to.
Powiedzmy, że rzuciłem ten pomysł, a teraz profesjonalista VBA musiał to naprawić.
Daj mi znać, jeśli zależy nam dać wygląd.

Przepraszam za długi tekst i zawarte w nim błędy, ale mogę pisać tylko dzięki tłumaczowi Google.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Grzegorzu.

Kolejna prośba do Twórcy programu. Załączam screen. Chciałbym mieć dłuższe okno dla dłuższych tytułów templatek. Nazywam je wg stanowiska.
W tej chwili przy długim wyrazie okno łamie tekst i wpuszcza je w drugi wiersz (którego zresztą nie widać, ale tekst jest). Po zapisaniu wychodzi templatka, ale tytuł trzeba redagować w ciemno, bo okno jest za małe. Gdyby okno było dłuższe (lub nawet miało dwa wiersze) można byłoby tworzyć długie tytuły templatek.
Rozumiem problem ale szerokość ekranu nie jest z gumy ;-)
Mam pewien pomysł jak to rozwiązać ale nie napiszę jeszcze, zanim nie sprawdzę czy to ma sens.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ergates pisze:Cześć Grzegorz
Niedawno dołączyłem do Twojego pięknego forum i odkryłem Twój program, który został pobrany z Twojej strony. Próbowałem go szybko i chcę z gratulacjami i dziękuję z serca. wykonałeś świetną robotę i od razu miałem lawinę pomysłów.
Ponieważ od lat pracuję nad bazą danych w programie Access, aby zebrać wszystkie dane z mojej kolekcji, sekcja "Drukowanie etykiet" nie jest łatwa w programie Access. A twój program jest po prostu fantastyczny.
Pomysł, że przyszedł spontanicznie, byłoby wspaniale móc zintegrować funkcję, która dla mojego DB interakcji z EntomoLabels, aby wprowadzić dane z próbek zawartych w PB w etykiet automatycznie.
Czy Twoim zdaniem taka rzecz jest możliwa?
Oświadczam, że nie jestem w stanie zaprogramować VBA w Access, ale montowane i dostosowany skrypt znaleziony w sieci, aby funkcjonalne DB dla moich potrzeb.
Jeśli jesteś zainteresowany, chętnie przekażę plik, aby go wypróbować.
Podsumowując, DB jest podzielony na dwie sekcje:
Zbieranie danych do pobierania próbek i zarządzanie danymi do monitorowania za pomocą pułapek.
Oprócz podstawowych danych, takich jak kraj, region, lokalizacja, wysokość nad poziomem morza, metoda przechwytywania itp. itd. umożliwia automatyczne pozyskiwanie współrzędnych geograficznych i daty wykonania ze zdjęć georeferencyjnych wykonanych za pomocą telefonu. Ponadto można tworzyć pliki KML, które są następnie eksportowane do programu Google Earth, aby wyświetlić wszystkie przechwytywania zawarte na mapie.
DB jest dość bogaty w funkcje i pozwala szybko wygenerować serię list z danymi statystycznymi z twojej kolekcji lub dane z próbkowania określonego obszaru za pomocą pułapek.
Wciąż zawiera kilka drobnych błędów, ale nieustannie pracuję nad jego poprawą. Dopiero teraz arive na granicy mojego prearie wiedzy i potrzebuję kogoś, kto ma dobrą wiedzę w VBA za dostęp do melodii i doskonały to.
Powiedzmy, że rzuciłem ten pomysł, a teraz profesjonalista VBA musiał to naprawić.
Daj mi znać, jeśli zależy nam dać wygląd.

Przepraszam za długi tekst i zawarte w nim błędy, ale mogę pisać tylko dzięki tłumaczowi Google.
Cześć Ergates,
Miło mi czytać takie słowa. Nie przejmuj się tym, że używasz translatora, tekst jest wystarczająco zrozumiały.
Ja obecnie pracuję nad koncepcją bazy danych do ewidencji zbioru i również chciałbym zintegrować bazę danych z EntomoLabels. Wyobrażam to sobie tak, że w bazie danych zaznaczam wybrane rekordy, określam rodzaj etykiet, których potrzebuję a skrypt generuje plik XML, który mogę importować do EntomoLabels. Wydaje mi się, że Tobie również chodzi o taką funkcjonalność ?!
Dość dobrze znam Access i chętnie poznam Twoją bazę danych. Wtedy będziemy mogli łatwiej ustalić co trzeba zrobić.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj już nie pisałem, ale szerokość tego lewego okna też mogłaby być większa ze wzgl. na dłużśze tytuły templatek.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tak jak to pokazałeś we wcześniejszym poście - kliknięcie w listę z lewej powoduje, że pełna nazwa templatki wyświetla się w górnym polu. Jeśli to górne pole znacząco się wydłuży, to w nim właśnie będzie można odczytać pełną nazwę templatki, jednocześnie nie trzeba będzie zmieniać szerokości listy etykiet. Generalnie chciałbym, żeby EntomoLabels dawało możliwość tworzenia większych etykietek a to wymaga większego pola roboczego, stąd niezbyt chciałbym je zmniejszać. Z drugiej strony nie bardzo rozumiem potrzebę nadawania tak długich nazw templatkom, każdy ma jakąś "technikę" pracy. Zdzwońmy się zaraz po weekendzie to pogadamy o tym. Czasem łatwiej się dogadać niż opisać :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zrobiłem 27 etykiet z czcionką 4. Po wydrukowaniu odniosłem wrażenie się, że są za małe, i postanowiłem zrobić czcionkę 5.
I się zaczęło... Zmiany wymaga każda etykietka, każdy parametr, praktycznie trzeba je robić niemal od nowa.

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak zmienić wielkość czcionki w taki sposób, aby pozmieniały się automatycznie rozmiary etykiet? Jak można przyśpieszyć sobie prace? Po zmianie kilku etykiet straciłem wiarę, że uda mi się to dzisiaj skończyc, a czasu tyle nie mam, żeby to robić jeszcze jutro.... :-(
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to pozostać przy rozmiarze 4.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Niestety filozofia programu jest taka, że podstawą jest szablon i po utworzeniu etykietki można zmienić dowolne parametry ale w jednej etykietce. To co mogę podpowiedzieć, to:
- zapisać zestaw etykietek
- edytować plik XML szukając odpowiedniej wartości i zastąpić ją nową
- wczytać XML do EntomoLabels ponownie
To chyba jedyna i najprostsze rozwiązanie.

Generalnie najpierw należy zrobić szablon, wypełnić go danymi i wydrukować np. 10, 20 etykietek. Ocenić czy jest ok i dopiero używać. Często jest tak, że (i mnie też się to zdarza) robi się szybciej niż pomyśli. Pewnym pocieszeniem niech będzie fakt, że w kolejnej wersji będzie zaimplementowana wielkość fontu 3.5pkt i 4.5pkt co pozwoli bardzo nieznacznie zmniejszyć lub powiększyć font. Być może (chociaż nie obiecuję, że będzie to już w kolejnej wersji) uda się dodać pole Autonumer.
Każda uwaga pisana przez użytkowników jest analizowana i rozważana w kontekście zmian. Na pewno idealnie nie będzie ale można podejmować próy zbliżania się do ideału ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiście pomysł z edycją pliku xml wydaje się niezły.
Przydałby się też jakiś eksport danych z etykiet do pliku np jedna etykieta byłaby jednym wierszem oddzielonym średnikami w pliku eksportu. Domyslam się, że pod kątem wspópracy z bazami danych taki eksoprt będzie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Rzeczywiście pomysł z edycją pliku xml wydaje się niezły.
Przydałby się też jakiś eksport danych z etykiet do pliku np jedna etykieta byłaby jednym wierszem oddzielonym średnikami w pliku eksportu. Domyslam się, że pod kątem wspópracy z bazami danych taki eksoprt będzie.
Oczywiście, możliwość eksportu na pewno zrobię ale jeszcze nie teraz. Planowane są jeszcze zmiany więc dopiero po ich zakończeniu kiedy struktury danych będą już stabilne, będzie można się tym zająć.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzT. »

Jacek Kurzawa pisze:Zrobiłem 27 etykiet z czcionką 4. Po wydrukowaniu odniosłem wrażenie się, że są za małe, i postanowiłem zrobić czcionkę 5.
I się zaczęło... Zmiany wymaga każda etykietka, każdy parametr, praktycznie trzeba je robić niemal od nowa.

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak zmienić wielkość czcionki w taki sposób, aby pozmieniały się automatycznie rozmiary etykiet? Jak można przyśpieszyć sobie prace? Po zmianie kilku etykiet straciłem wiarę, że uda mi się to dzisiaj skończyc, a czasu tyle nie mam, żeby to robić jeszcze jutro....  :-(
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to pozostać przy rozmiarze 4.
Witam,
wydaje się, że bardzo prostym rozwiązaniem jest edycja w notatniku pliku z etykietami. Wystarczy podmienić daną linijkę poprzez znajdź i zamień (przykład: <FontSize>4</FontSize> zamieniamy automatycznie na <FontSize>5</FontSize>) i zapisujemy

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie jest problemem zmienić w 27 etykietach czcionkę z 4 na 5. Problem jest w czymś innym. Po zmianie rozmiaru czcionki zmieniają się wymiary wszystkich elementów: szerokość, długość pola, szer dł. ramki i szer dł jeszcze jednego pola. Każdą etykietkę trzeba od nowa budować za pomocą wszystkich dostępnych przycisków. Napisy w etykiecie również rozjeżdżają się w zależności od tego ile zmieści się w jednym wersie. Zmiana wszystkich elementów jednej etykiety zabiera dużo czasu, prkatycznie robi się ją na nowo.
Łatwiej chyba zrobić szablon nowej etykiety i wkopiowywać teksty do przygotowanego szablonu niż przerabiać etykietki z czcionką 4 na czcionkę 5 plus wymiar całej etykietki. Tylko że przy wiekszej liczbie etykiet (danych) z własnymi nazwami szablonów robienia kolejnych nowych szablonów to również żmudna i czasochłonna operacja. W Word taka zmiana poszła by znacznie szybciej, do tego dochodzi łatwość w eksporcie danych i dotarcia do nich (np miejscość Norio znajdzie łatwo mój komputer w pliku w Word, ale już zaszytego w szablonie templatki w Entomolabels już nie (chociaż nie sprawdzałem tej operacji). W załeżności od tego, co kto lubi dla jednych Entomolabels moze być genialnym narzędziem a dla innych praktyczniejszy może się okazać Word. Może to kwestia przyzwyczajeń do pewnych operacji i sposobu myslenia.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zdecydowanie należy zacząć od projektowania szablonów. Sprawdzony i przetestowany szablon to gwarancja uniknięcia problemów jakie Tobie wystąpiły. Ja ostatnio doszedłem do wniosku, że lepiej zrobić większą etykietkę i w jednej płaszczyźnie mieć wszystkie dane niż dawać na szpilkę dwie lub więcej etykietek. Wtedy po pierwsze wszystko od razu widać a po drugie nie trzeba wyciągać okazu z gabloty, żeby sprawdzić zawartość dolnych etykietek.

Powoli dojrzewam do napisania - jednak - polskiej, dokładniej instrukcji do EntomoLabels, z pełną specyfikacją struktur XML, gruntownym opisaniem zasad projektowania szablonów, używania na co dzień, radzenia sobie z problemami itp. Sądzę, że chyba warto poświęcić kilkadziesiąt godzin.

Generalnie przyjąłem zasadę numerowania okazów (numer okazu drukuje się na etykietce) i wpisywania ich do tabeli Excela. Nawet jeśli okaz jest nieoznaczony to problemu nie ma, po oznaczeniu można uzupełnić tabelę znając numer okazu. Tak samo łatwo odnosić się do numeru okazu przy robieniu wszelkich preparatów, zawsze odniesienie do tego numeru jest szybko identyfikowalne.
Pustą strukturę takiego arkusza wkrótce udostępnię - wraz z komentarzem, być może komuś się przyda. Mój kolega to wymyślił i stosuje od wielu lat, ja dopiero od tego roku. Nie będę uzupełniał tabeli bo by mnie emerytura zastała ale nowe okazy już ewidencjonuję. W każdym razie jest łatwy dostęp do informacji, można szybko coś przefiltrować, sprawdzić gatunek, roślinę, preparat - zamiast gmerać w gablotach. No i czas, czas, czas...
Docelowo chciałbym połączyć bazę okazów z EntomoLabels i eksportować dane z Excela wprost do EntomoLabels. Oczwiście to jakaś przyszłość, zwłaszcza, że programowania w VBA nie znam specjalnie, może uda się kogoś namówić do pomocy, zobaczymy. Na razie sezon w pełni i trzeba się wyrabiać z bieżącą obróbką i hodowlą materiałów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W najbliższym czasie pojawi się nowa wersja EntomoLabels. Uwzględni ona potrzeby niektórych użytkowników i uporządkuje (mam nadzieję, że ostatecznie kwestie wyglądu paska narzędzi). Dokonałem również kilku poprawek w kodzie. Najważniejsze zmiany to:

- przesunięcie przycisku dodaj na prawą stronę listy szablonów
- dodanie możliwości usuwania plików z danymi labelset bezpośrednio z aplikacji
- dodanie możliwości usuwania szablonów bezprośrednio z aplikacji
- przesunięcie opcji "wrap text" do kontrolek textbox
- usunięcie listy rozwijanej z kolorami i dodanie przycisków tylko z kolorami potrzebnymi
(czarny, kolory dla wszystkich opcji typów)
- zoomowanie oraz aktualizacja linijki do każdej rozdzielczości z fullHD włącznie

----
w kolejnych wersjach planowane jest
- dodanie trzech przycisków z symbolami zdefiniowanymi przez użytkownika
- dodanie przycisków do szybkiego pozycjonowania obiektów (przesuń w lewy górny róg, wyśrodkuj, rozciągnij na całą szerokość itp.)
- możliwość autonumerowania etykietek
- obsługa jednego lub dwóch standardów kodów QRcode/UpCode (zdaje się, że ten drugi jest używany w muzeach do numeracji okazów)

Gdyby ktoś z użytkowników miał jakieś uwagi - to bardzo proszę pisać. Wpiszę na listę "skarg i zażaleń" i zobaczymy co da się zrobić. Jak zwykle do ściągnięcia z labels.entomo.pl
Załączniki
el_new_screen_jpg.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.94 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels do pobrania na http://labels.entomo.pl
Poprawiony rooler dla różnych poziomów zoomowania, zoptymalizowany toolbar (to już raczej koniec zmian w pasku narzędzi), dodana możliwość usuwania plików Labels set i Templates bezpośrednio z aplikacji, dodana możliwość autonumerowania w polu tekstowym np. ID-#100 i ilość kopii na 10 - daje w rezultacie 10 etykietek z numerami ID-100, ID-101... ID-109. Dla osób numerujących okazy powinno być przydatne. No i cała masa drobnych, mało widocznych zmian.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeden z kolegów z Czech poprosił, żeby dodać możliwość drukowania z fontem o wielkości 3 pkt. Zrobiłem to obecnie można wybierać font o wielkości 3, 3.5, 4, 5 itd.
Zrobiłem próbę, przy tej wielkości tekstu rzeczywiście jest on wyjątkowo mały, przy wielkości 3.5 jest znacznie lepiej. Przy okazji załączam grafikę pokazującą jak zmieniać w polu tekstowym odległości pomiędzy wierszami.

Przyzwoitą instrukcję napiszę późnym latem lub jesienią. Nie wiem jak radzą sobie bez instrukcji użytkownicy z Tadżykistanu, Japonii czy Peru (bo i tacy są! co jest niezwykle budujące) ale widocznie dają radę ;-)
Załączniki
interline.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.73 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Grzegorz Banasiak pisze:Nie wiem jak radzą sobie bez instrukcji użytkownicy z Tadżykistanu, Japonii czy Peru (bo i tacy są! co jest niezwykle budujące) ale widocznie dają radę ;-)
...
Dają "radę" Bo nie doją!

Grzegorzu,
Jesteś jednym naprawdę z niewielu, którzy robi/ł coś w tym kraju za przysłowiowe : "Bóg zapłać".
Powinienes ten program opatentować... ale w Ameryce!

dzięki wielkie!

Andrzej
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Andrzej J. Woźnica pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Nie wiem jak radzą sobie bez instrukcji użytkownicy z Tadżykistanu, Japonii czy Peru (bo i tacy są! co jest niezwykle budujące) ale widocznie dają radę ;-)
...
Dają "radę" Bo nie doją!
Grzegorzu,
Jesteś jednym naprawdę z niewielu, którzy robi/ł coś w tym kraju za przysłowiowe : "Bóg zapłać".
Powinienes ten program opatentować... ale w Ameryce!
dzięki wielkie!
Andrzej
Dzięki za miłe słowa. Od początku to był projekt non profit, zresztą w pracy pomagał i pomaga mi gratis inny programista. Sam nie dałbym rady wszystkiego zrobić. Po napisaniu polskiej instrukcji trzeba będzie ją sensownie przetłumczyć na angielski - i tu poniosę jeszcze dodatkowe niemałe koszty finansowe bo sam tego dobrze nie zrobię. Angielski bywa prosty ale również pokrętny i najeżony sformułowaniami, które mogą być dwuznacznie zrozumiane. Ale tym będę się martwił później.
Mam jeszcze parę pomysłów na poprawienie funkcjonalności i będę je w wolnym czasie dodawał. Chciałbym też kiedyś dodać możliwość eksportu danych z etykietek bezpośrednio do bazy danych, było by to duże ułatwienie w digitalizacji danych ze zbioru. Otwarty format danych XML już teraz daje takie możliwości. Będę o tym mówił na Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej we wrześniu.

Na razie cieszę się, że cały ten wysiłek nie poszedł na marne i wiele osób korzysta.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zrobiłem dla Czechów szybki poradnik jak zrobić szablon etykietki. Co mnie bardzo :ses cieszy już kilkadziesiąt osób z Czech pobrało EL.
Załączam, może komuś się przyda. To opis ogólny, prosty, robiony na szybko więc wybaczcie pewne uproszczenia.
Załączniki
EL_Szablony.pdf
(501.67 KiB) Pobrany 45 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rozpoczynam prace koncepcyjne nad nową funkcjonalnością EntomoLabels: etykietki z kodem DataMatrix i autonumerowaniem. Używa się tego w większych kolekcjach, w amatorskich raczej rzadko. Ponieważ wielu kuratorów muzealnych obserwuje mój profil i potwierdzili potrzebę takich etykietek. No to siup, zacząłem działać. Nie wiem jeszcze jak to zrobię (zupełne bagno programistyczne) ale stanę na głowie, żeby zrobić.

Póki co, wkrótce nowa wersja z możliwością przesuwania i grupowania etykietek oraz rozpoczynanie wydruku każdej grupy od nowej linii (ułatwi cięcie).
Załączniki
DM-1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.46 KiB)
DM-2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.5 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Bazy danych do ewidencji zbiorów wymagają numeracji okazów, żeby można było jednoznacznie identyfikować okazy. Brak takich numerów w zasadzie dyskwalifikuje bazę danych. Numery takie pozwalają również jednoznacznie odnosić się do okazów w innej dokumentacji (hodowle, zielniki z minami, preparaty mikroskopowe itp.).

Za pomocą EntomoLabels można szybko przygotować odpowiednie szablony z numerami a póżniej odcinać je i podpinać pod okaz po wprowadzeniu informacji z etykietek do bazy danych. W kolekcjach muzealnych zwykle poza numerem stosuje się jeszcze kody kreskowe (Data matrix, QR code, micro QR code) króte przyspieszają proces wypożyczania, zwrotów oraz inwentaryzacje. Ta opcja jest jeszcze niedostępna w EntomoLabels. W zbiorach muzealnych stosowane są jeszcze oznaczenia literowe, stanowiące symbol identyfikujący muzeum tzw. prefix (np. NHMUK). Symbole te są zunifikowane. W przypadku indywidualnych zbiorów oznaczenia te mogły by się powtarzać. Na potrzeby zbiorów amatorskich w zupełności wystarczą więc numery okazów.

Na załączonej grafice pokazuję dwie możliwości dodawania numerów okazu do istniejących etykietek (1). Albo za pomocą długich etykiet z numerem z przodu (2), albo krótkich z numerem z tyłu okazu (3). Chętnie poznam sposoby używane przez Was do numeracji okazów - jeśli ktoś zechce napisać parę słów.

Na drugiej grafice pokazuję jak włączyć w EntomoLabels autonumerowanie. Przed liczbą dodajemy znak # i wpisujemy potrzebną ilość etykietek. Ich automatyczne numerowanie rozpocznie się od wprowadzonego numeru i będzie zwiększane o jeden na każdej drukowanej etykietce.
Załączniki
numeracja.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.85 KiB)
numeracja1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.16 KiB)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze:a pomocą EntomoLabels można szybko przygotować odpowiednie szablony z numerami a póżniej odcinać je i podpinać pod okaz po wprowadzeniu informacji z etykietek do bazy danych. W kolekcjach muzealnych zwykle poza numerem stosuje się jeszcze kody kreskowe (Data matrix, QR code, micro QR code) króte przyspieszają proces wypożyczania, zwrotów oraz inwentaryzacje. Ta opcja jest jeszcze niedostępna w EntomoLabels. W zbiorach muzealnych stosowane są jeszcze oznaczenia literowe, stanowiące symbol identyfikujący muzeum tzw. prefix (np. NHMUK). Symbole te są zunifikowane. W przypadku indywidualnych zbiorów oznaczenia te mogły by się powtarzać. Na potrzeby zbiorów amatorskich w zupełności wystarczą więc numery okazów.
Zaczynając od końca - prefixy można tworzyć w oparciu o standard GIS w inwentaryzacjach przyrodniczych - tam prefixy tworzy się 6 literowe od nazw jako zbitek sześciu znaków np. Papilio machaon to PapMac. Ty byłbyś GrzBan - trudno znalesc dublera. Zaś do nadawania ID rekordom - tu owadom stosuje się to:
https://www.guidgenerator.com/
w bazie koresponduje z danym wierszem zawierającym dane - tu mogą być dane o miejscu, preparacie - bazę kolumn można rozbudowywać w nieskończoność i nie tracisz przy tym danych z niepełnych wierszy - chyba że wytniesz kod ...wtedy AMBA :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Można każdym sposobem byle zapewnić unikalność numeru. Wydaje mi się, że zwykłe numery od 1 ... do n są dla normalnego człowieka ze zbiorem kilku, kilkunastu tysięcy okazów łatwiejsze do przyjęcia. Ale to już sprawa indywidualna. Ja numeruję od 1 i jeśli kiedyś mój zbiór trafi do muzeum to na pewno nadadzą mu swoje numery i podepną z nim etykietki.

Swoim postem chciałem tylko zasygnalizować, że numerowanie okazów i łączenie ich z bazą danych to pozytywny trend, warty przemyślenia.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wkrótce udostępnię nową wersję EntomoLabels, dodałem tam kilka - w mojej ocenie - przydatnych funkcjonalności.

1. Dodano możliwość zmiany położenia etykietek na liscie, zaznaczonej etykietce można zmienić pozycję w liście przesuwaąc ją w górę lub w dół
2. W oknie print dodano zakładkę "Breaks" - nie znalałem lepszego określenia. W zakładce tej zostały dodane dwie opcje:
a-[ ] Line break after each kind of label
opcja ta powoduje, że po każdej etykietce która jest na liście, kolejna drukuje się od nowego wiersza.
Jeśli dana etykietka ma jakąś liczbę kopii, to układane są one jedna za drugą a nowy wiersz generowany jest po ostatniej z nich.
b-[ ] Special template [lista szablonów----------]
(template starts with new line and system insert line break after them)
Opcja ta pozwala na grupowanie etykietek (np. dla rozpinadła, pudełka czy kto sobie cokolwiek wymyśli),
specjalnym szablonem może być każdy z szablonów dostępnych na liście, ja utworzyłem taki, który nazywa się "Separator",
ma długość 70mm i pozwala na wpisanie jednej linijki dużego tekstu. Dodaję "Separator" do listy etykietek,
nazywam go np. Rozpinadło 16 i pod nim wpisuję wtykietki dla wszystkich okazów. Przy wydruku "specjalny szablon"
drukuje się od nowego wiersza i kolejne etykietki za nim też zaczynają od nowego wiersza.

Załączone grafiki pokazują jak wygląda wydruk po za znaczeniu poszczególnych opcji. Oczywiście zapisanie parametrów druku "Save settings as default" zapamiętuje również te ustawienia.

W następnej kolejności dodam przyciski (chyba 3 szt.) "Note". Ten pomysł podpowiedział mi Mariusz Mleczak, któremu w tym miejscu dziękuję. Będą to okienka tekstowe z podręcznymi notatkami potrzebnymi przy wpisywaniu etykietek np. nazwy systematyczne, nazwy roślin, znaki specjalne, miejscowości w których zwykle łowimy z ich współrzędnymi czy UTM'ami. Każdy z nas zapewne wkurzał się gdy wpisując etykietkę nie pamiętał UTM'u do miejscowości. Tu będzie można otworzyć okienko i skopiować potrzebne dane.
W dalszym etapie będzie możliwość dodawania i duplikowania etykietek - na koniec listy - tak jak teraz, albo za bieżącą etykietkę.
Zostaną jeszcze kody QR itp. to trochę bardziej skomplikowana kwestia nie ze względu na sam kod ale symchronizację kilku elementów jednocześnie. Nie jest na razie pilnie potrzebna więc odkładam ją na koniec chociaż już część kodu napisałem.
Załączniki
EL_label_move.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.75 KiB)
EL-all_breaks.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (173.83 KiB)
EL_special.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.3 KiB)
EL_no_special.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (167.89 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Notesy zapowiadane w poprzednim poście właśnie dodałem. Doszliśmy do wniosku, że cztery zupełnie wystarczą. Każdy może wpisać to co jest mu potrzebne.
1 - gatunki
2 - lokalizacje
3 - rośliny
4 - ogólny do wszystkiego
Ikonki sygnalizują który notes zostanie otwarty. Dowolne fragmenty tekstu z notesów można kopiować i wklejać bezpośrednio na etykietkę. Jak to wygląda można zobaczyć na załączonych grafikach. Notesy nie zamykają się automatycznie, trzeba je zamknąć "X" do tego momentu będą otwarte. Pliki notesów mają rozszerzenie ELN (EntomoLabels Notes) i znajdują się w folderze ..\Data\. Można je edytować albo w EntomoLabels albo Notatnikiem systemowym po wybraniu "Otwórz za pomocą...".

Nowa wersja EntomoLabels powinna być dostępna do pobrania jutro wieczorem.
Załączniki
notesy.JPG
notesy.JPG (18.56 KiB) Przejrzano 31373 razy
notes_loc.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (38.75 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: :brawo:
Zamiast „Line break after each kind of label” poszedłbym w stronę nazwania każdej odrębnej etykiety (odrębne dane) jako „label” co skutkowałoby uproszczeniem: „Line break after each label”. Tym bardziej, że „kind” bardziej odnosi się do innego typu, rodzaju etykiet a tu właściwie rodzaj jest ten sam, ot kilka linijek tekstu, tylko zmienia się zawartość. „kind” jest ten sam (na moje wyczucie). Generalnie do tłumaczeń bym się przyłożył, zrobimy to przy najbliższej edycji, czyli od jutra.

Opcja 2a – świetna!
Opcja 2b – tak samo. Obie bardzo podobne, ale będą pomocne.

Pomysł z NOTE jest bardzo ciekawy, praktyka pokaże na ile uda się z tego korzystać.

Grzegorz, czy równolegle pracujesz nad opisywaniem wersji? Powinieneś (powinienem Ci pomóc) jak najszybciej zainstalować WordPress i na bieżąco w formie wpisów aktualizować i opisywać na bieżąco sytuację, opisywać kolejne wersje – co doszło, poprawki, po to, aby każdy mógł zorientować się w postępach i kolejnych wersjach. Jest wiele programów bardzo ładnie, wzorcowo prowadzonych prze swoich autorów, np.:
http://totalcmd.pl/
https://www.fjsoft.at/en/
https://qgis.org/pl/site/forusers/visualchangelogs.html

Ważne, żeby była dokumentacja zmian, możliwość pobrania kilku wersji wstecz. WP daje łatwość pisania. Możemy się za to zabrać w przyszłym tygodniu, gdzieś wieczorem….
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Z nazwami różnych opcji często jest problem. W tym wypadku także. Dałem taką nazwę roboczo i nie udało mi się wymyślić nic lepszego.
"Line break after each label" jest rozumiane jako po każdej etykietce - a to nie tak, ogólnie jest to po każdej pozycji z listy. Nazwać to po polsku nie jest łatwo :-)

Niestety nie opisuję zmian w poszczególnych wersjach. Wordpress'a zainstalowałeś, troszkę go poustawiałem ale jakoś nie mam koncepcji jak to powinno wyglądać. Do zakończenia prac zostały mi tylko dwie rzeczy, w tym najbardziej pracochłonna - generowanie Datamatrix, QRcode i micro QRcode. Na te kody czekają najbardziej niektórzy zagraniczni użytkownicy, najpewniej związani z muzeami. Ostatnio jakiś Chińczyk się bardzo cieszył na tę opcję.

Notesy przetestowałem w praktyce robiąc na bieżąco etykietki. W notatniku lokalizacji mam około 20 miejsc z utm'ami, w notesie "General" zapisuję np. ostatnio drukowany numer okazu i różne zapiski dotyczące prac z etykietowaniem. Zobaczymy jak to ocenią użytkownicy bo to jest najważniejsze. Mam ten komfort, że sam pracuję na EntomoLabels i zapewne mam takie same potrzeby jak inni, łatwiej mi domyślić się co jest potrzebne i jak będzie wygodnie.

Mój plan był taki, że po zakończeniu prac zrobię porządną polską wersję instrukcji dla użytkownika i dopiero wtedy przetłumaczę ją na angielski. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Kiedy będzie już przyzwoita instrukcja łatwiej będzie zadbać o zwiększanie liczby użytkowników a być może nawet napisanie paru stron do jakiegoś poczytniejszego czasopisma entomologicznego.

Jacek, bądźmy w kontakcie. Coś na pewno zrobimy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Po przemyśleniach i konsultacji z moją Agnieszką doszliśmy do takich rozwiązań:

pojedynczy wzór etykiety (lewa strona) : label
zwielokrotnienie etykiety (podgląd arkusza po prawej stronie): number of copies

Linia rozdzielająca sekcje.
Było: Line break after each kind of label
mogłoby być: Line break after a set of labels
ale najlepsze wydaje mi się: end of section lub Line break (end of section)
bo to będzie zrozumiałe i nie budzące wątpliwości o co chodzi.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Line break (end of section)
Line break at the end of section
Line break at the end of each section

Takie mi przyszły do głowy modyfikacje i chyba ostatnia jest najbardziej klarowna w mojej ocenie. Mam już pomysł jak to opisać w instrukcji, z obrazkami zawsze jest łatwiej :)

"Set of labels" nie możemy dać, bo tego zwrotu używam do określenia wszystkich etykiet w edytowanym zbiorze (liście) i mogło by to być mylące.

... edit ... kurczę już sam nie wiem, skołowało mnie to.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nowa wersja EntomoLabels jest już dostępna do pobrania: https://www.labels.entomo.pl
Z pliku ZIP można wypakować tylko EntomoLabels.exe jeśli ma się już wcześniejszą wersje.

[Edit] W trzy godziny po opublikowaniu informacji o nowej wersji (tt, fb) - odnotowałem ponad 50 pobrań. Głównie USA i GB, parę z PL ale były też Nowa Zelandia, Kanada, Irlandia i Peru. Aż mi się miło zrobiło. Do końca roku powinienem mieć ukończone wszystko, łącznie z obługą kodów QR i data matrix - a przede wszystkim napisaną porządną instrukcję obsługi.
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Jak przygotować i umieszczać w wydrukach coś takiego jak "separator" i gdzie znajdę znak oznaczający stopnie geograficzne kiedyś był.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Andrzej 54 pisze:Jak przygotować i umieszczać w wydrukach coś takiego jak "separator" i gdzie znajdę znak oznaczający stopnie geograficzne kiedyś był.
Separator to nic innego jak zwykły szablon, jego zadaniem jest oddzielanie etykietek i ich grupowanie. Nazwa "separatora" może być ustawiana w zakładce "Breaks" w okienku wydruku. Całość działania opisałem kilka wątków wyżej.
Załączam przykładowy separator - należy go wkopiować do folderu ..\Templates Można go dowolnie modyfikować i dostosować w potrzeb/upodobań.

Ja używam separatora do oddzielania grup etykietek dla rozpinadeł (rozpinadła należy numerować i wtedy łatwo to zorganizować).
Pozwala to wprowadzać etykietki do EntomoLabels na bieżąco albo po zapełnieniu rozpinadła. Nie ma nic przyjemniejszego jak zabierasz się do zdejmowania okazów z rozpinadeł a etykietki są już gotowe :-)
Załączniki
Separator.ELT
(1.08 KiB) Pobrany 27 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj przegadaliśmy kilka godzin. Dzisiaj mam pierwszą z kilku uwag. niech tą będą pytania "dlaczego tak jest".

Ładuję projekt (Label Set) pod nazwą Gruzja2018. Rozpatrzmy dwa ruchy, zaraz po załadowaniu:
1. klikam NEW, tak jak gdybym chciał wyczyscić projekt i zacząć od nowa. Program mnie się od razu pyta (czytaj: programista zaprojektował pytanie): ,
Data not saved, do you want to save it?

Jest to standardowe pytanie w takich przypadkach. Jednak o ile jeszcze nie doszło do naniesienia jakichkolwiek zmian komunikatu mogłoby nie być. Jednym słowem przydałby się warunek - "gdy jest zmiana - jest pytanie, jeśli nie było zmiany - działamy bez dodatkowego pytania lub ... pytanie jest inne np. czy chcesz załadować nowy LabelSet?
OK, to teraz drugi przycisk - OPEN.

2. Klikam w OPEN. Sytuacja zaraz po załadowaniu, spodziewałbym się takich samych komunikatów. Tu jest komunikat, który mnie mocno dziwi:
Label exist, Overwrite?
Co niby ma zostać nadpisane w tej sytuacji? Przy operacji otwarcia nowego Label Set dojdzie co najwyzej (o ile będą naniesione zmiany) do utraty zmian. Przycisk OPEN jest inicjacją otwarcia pliku a nie zapisu czegokolwiek, więc ten komunikat jest mylący. Spodziewałbym się prawdę mówiąc takich samych komunikatów w obydwu przypadkach - 1 i 2. W czym tkwi różnica między otwarciem a nowym? Dlaczego nie ma analogii do 99% programów np PS, Word itd.?

Moim zdaniem to należałoby ujednolicić, o ile to dobrze rozumiem :-)

Załączam screeny z tych dwóch przypadków.
Załączniki
1 new_not_saved.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.08 KiB)
2 open_exist.jpg
2 open_exist.jpg (93.79 KiB) Przejrzano 30582 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ad.1. Użytkownik może kliknąć kilkadziesiąt buttonów, coś usunąć, przesunąć, zrobić setki operacji. Program stara się to kontrolować ale jak widać - nie zawsze w pełni. Teoretycznie tak nie powinno być, być może coś gdzieś przeoczyłem, spróbuję to ustalić i poprawić.

Ad.2. Jeśli etykietki są na liście - a widzimy na grafice, że są - to program się pyta czy je nadpisać, tak na wszelki wypadek, utrata kilkudziesięciu/kilkuset etykiet mogła by być bolesna. Program nie może (tzn, może ale to nie jest nadrzędna funkcja) analizować zachowań użytkownika i wielu kroków wstecz. Komunikuje się przez proste informacje - są etykietki, nadpisujesz ?

To wszystko oczywiście można dorobić, zajmie to kolejne tysiąc godzin a wyeliminuje jedno lub dwa kliknięcia. Kiedy program tworzą zespoły programistów, płacą im za to ciężką kasę i każdy z zespołu zajmuje się analizą innego zagadnienia to oczywiście można wszystko dopracować. Nie wykluczam, że z czasem będę takie rzeczy poprawiał. Na razie kod źródłowy ma ponad 6 tys. linii :-)
Obecnie dorabiam opcję druku kodów DataMatrix, QRcode i micro QRcode - które są używane w muzeach do numerowania okazów (wraz z prefixem). Zachęciło mnie do tego pytanie jednego z hiszpańskich muzeów. Zwrócił też na to uwagę nawet jeden z kuratorów w NHM w Londynie. Na razie mam ok. 200 unikalnych pobrań miesięcznie - najmniej z Polski :-) najwięcej z Czech, Niemiec, UK i USA.
Przymierzam się też powoli do pisania instrukcji obsługi, najpierw w wersji polskiej potem angielskiej. Będzie miała lekko ze 100 stron. Trzeba też posiedzieć nad stroną internetową, na to już kompletnie nie mam czasu. Dobrze, że przyjamniej w programowaniu pomaga mi kolega z Lublina, biegły programista w C#.

Tym nie mniej dzięki za uwagi i jeśli ktoś ma jeszcze takowe to proszę pisać. Dodaję je do mojego notatnika "to do" i czekają w kolejce na realizację.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:są etykietki, nadpisujesz ?
Ale jak? podczas operacji otwierania nie ma żadnego zapisu, jest otwieranie nowego pliku. Tu może dojśc jedynie do utraty wprowadzonych zmian, ale żeby coś nadpisać, to trzeba ZAPISAĆ, a przy otwieraniu nie ma - CHYBA? - żadnej operacji zapisu?
Grzegorz Banasiak pisze:Kiedy program tworzą zespoły programistów, płacą im za to ciężką kasę i każdy z zespołu zajmuje się analizą innego zagadnienia to oczywiście można wszystko dopracować.
Tylko że tym programistom trzeba zapłacić ;-) , a ja Ci tu staram się pomóc w gratisie. Póki mamy na to czas i chęci warto pochylić się nad Twoim projektem i go dopracowywać. Przyjmuj moje uwagi jako wolontariat. :birra:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek zrobiłem w EntomoLabels opcję "Rename" pozwalającą zmieniać nazwy etykietek na liście bez konieczności zapisywania i tworzenia szablonów. Myślę, że tego Ci brakowało, przynajmniej tak wywnioskowałem w naszej ostatniej rozmowie. Po wstępnym przetestowaniu stwierdzam, że może to być przydatne i może uczynić listę etykietek bardziej czytelną. W kolejnej wersji bęzie to dostępne.

Przy okazji załączam też małą testową próbkę fragmentu "Instrukcji", jeśli komuś się chce obejrzeć i przeczytać oraz wypowiedzieć parę zdań czy taka forma jest czytelna - byłbym wdzięczny. Nie chciałbym pisać powieści a raczej hasłowo pokazać co można zrobić.
Załączniki
Pasek narzędzi Text box.pdf
(615.22 KiB) Pobrany 40 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Jacek zrobiłem w EntomoLabels opcję "Rename" pozwalającą zmieniać nazwy etykietek na liście bez konieczności zapisywania i tworzenia szablonów. Myślę, że tego Ci brakowało, przynajmniej tak wywnioskowałem w naszej ostatniej rozmowie.
Tak :-) Fajnie, dziekuję. Nie wiem jak inni, ale ja mam jakąś architekturę w głowie i wg niej wygodnie mi się w tym pracuje. Pisałem o tym też w marcu https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=250389#p250389
Opisałem tam, jak to robię. I o eksporcie, to już dodatek. Eksport można sobie już robić do PDF co prowadzi do celu - dane są w plikach i da się do nich dotrzeć przez wyszukiwanie w plikach. Mój komp widzi w ten sposób wszystkie stanowiska.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pewne rzeczy wychodzą podczas pracy, dlatego pokażę co zauważyłem podczas pracy.
1. Ponieważ robię sobie dość długie nazwy templates ELT i widać je potem w formie listy z lewej strony i - jak widać na załączonym obrazku - brakuje szerokości pola. Tego pola nie da się rozszerzyć. Przydałaby się możliwość zmiany szerokości kolumny z lewej strony.
2. Przydałoby się osadzić liczbę etykiet dla danej templatki (zaznaczyłem "2") obok nazwy. Byłoby w tym przypadku:
"Asemum punctatum (2)" (może być np w nawiasach, lub bez).

Generalnie nawet wolałbym tam wstawiać numerki niż na górze. Może nawet wygodniej byłoby wstawiać liczbę kopii danej etykietki właśnie obok tej nazwy, w kolumnie. Ale tu już nie wiem, jak inni pracują. Po mojej architekturze widać, jak traktuję templatki (jak gatunki) a cały plik jak jeden wydruk (Labels set).
Załączniki
move_numbers_propjk.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.11 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Pewne rzeczy wychodzą podczas pracy, dlatego pokażę co zauważyłem podczas pracy.
1. Ponieważ robię sobie dość długie nazwy templates ELT i widać je potem w formie listy z lewej strony i - jak widać na załączonym obrazku - brakuje szerokości pola. Tego pola nie da się rozszerzyć. Przydałaby się możliwość zmiany szerokości kolumny z lewej strony.
2. Przydałoby się osadzić liczbę etykiet dla danej templatki (zaznaczyłem "2") obok nazwy. Byłoby w tym przypadku:
"Asemum punctatum     (2)"   (może być np w nawiasach, lub bez).
Generalnie nawet wolałbym tam wstawiać numerki niż na górze. Może nawet wygodniej byłoby wstawiać liczbę kopii danej etykietki właśnie obok tej nazwy, w kolumnie. Ale tu już nie wiem, jak inni pracują. Po mojej architekturze widać, jak traktuję templatki (jak gatunki) a cały plik jak jeden wydruk (Labels set).
Jacek, jeden z "problemów" mam już rozwiązany, w najbliższych dniach będzie do pobrania kolejna wersja. Nad pozostałymi muszę się chwilę zastanowić. Jedno czego nie chciałbym zmieniać to miejsce z polem na ilość. To pole jest umieszczone w sekcji Label w pasku narzędzi i to dość logiczne. Szerokość listy etykiet być może da się zoptymalizować. Wiem, że można to zrobić za pomocą przesuwanej "belki" ale ja nie jestem jakimś mega programistą C# i mogę mieć z niektórymi rozwiązaniami problemy. Intencje znam, fajnie, że piszesz co Cię boli.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie ma pośpiechu. Nic mnie nie boli. Pisaliśmy już kiedyś i obaj wiem, że Twórcom programów potrzebne są informacje zwrotne od użytkowników końcowych. Robię to dla pożytku społecznego, nie dla własnego widzimisię. Pokazuję, że przy długich nazwach nie widać całej nazwy i to, że przy nazwie można wyświetlić liczbę etykiet (wyświetlić, nie musi to być pole do wpisywania). Pionowa belka nie musi być przesuwna, chociaż dla programisty to może nie być trudne.

Dobrze mi się pracowało. W trakcie prac odkrywam, że tu panuje większy ład i porządek niż w Wordzie. Widać jakie są gatunki.
Przydałoby się jeszcze SZUKAJ, bo można byłoby znaleźć jakieś dane w takim secie.
O kwestii eksportu napiszę jeszcze taki drobiazg - przydałoby się, aby można było wyeksportować tylko same dane z takiego seta, nawet do txt. Realizuję to za pomocą "drukuj do pdf", ale dane są zwielokrotnione. Przy eksporcie do txt mielibyśmy całość danych w jednym pliku, to byłoby użyteczne.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Nie ma pośpiechu. Nic mnie nie boli. Pisaliśmy już kiedyś i obaj wiem, że Twórcom programów potrzebne są informacje zwrotne od użytkowników końcowych. Robię to dla pożytku społecznego, nie dla własnego widzimisię. Pokazuję, że przy długich nazwach nie widać całej nazwy i to, że przy nazwie można wyświetlić liczbę etykiet (wyświetlić, nie musi to być pole do wpisywania). Pionowa belka nie musi być przesuwna, chociaż dla programisty to może nie być trudne.
Dobrze mi się pracowało. W trakcie prac odkrywam, że tu panuje większy ład i porządek niż w Wordzie. Widać jakie są gatunki.
Przydałoby się jeszcze SZUKAJ, bo można byłoby znaleźć jakieś dane w takim secie.
O kwestii eksportu napiszę jeszcze taki drobiazg - przydałoby się, aby można było wyeksportować tylko same dane z takiego seta, nawet do txt. Realizuję to za pomocą "drukuj do pdf", ale dane są zwielokrotnione. Przy eksporcie do txt mielibyśmy całość danych w jednym pliku, to byłoby użyteczne.
Eksport do CSV lub TXT jest wpisany na listę "To do", na pewno będzie. Analizuję jeszcze kwestię kolejności pól bo to ma znaczenie a każdy szablon może je mieć inaczej zdefiniowane. Teraz jeszcze szarpię się z barkodami, prefix'ami i numerami okazów. Opornie to idzie bo doba ma zbyt mało czasu ;-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rozwiązałem wreszcie problem gorszej jakości wydruku przy niektórych szablonach pojawiający się w Windows 7. Być może nigdy to u Was nie wystąpiło ale zdarzało się czasem. W efekcie znacząco poprawiła się jakość druku najmniejszych wielkości czcionki. Obecnie dodałem możliwość druku fontem o rozmiarze 2,5pkt. To pozwoli na zmieszczenie 7 linii tekstu na etykietce 14x7mm. Dla mnie to trochę za małe ale wiem, że niektórzy drukują.
To rozwiązanie i kilka innych udogodnień pojawi się w najbliższej wersji za kilka dni.
Załączniki
14x7_6lines_2_5pkt.JPG
14x7_6lines_2_5pkt.JPG (18.75 KiB) Przejrzano 29774 razy
14x7_7lines_2_5pkt.JPG
14x7_7lines_2_5pkt.JPG (19.18 KiB) Przejrzano 29774 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

"Kilka dni" trochę się przedłużyło ale nowa wersja jest już do pobrania. Może zewnętrzenie jakichś powalających zmian nie ma ale zmian "wewnętrznych" jest sporo.

Nowości w wersji 7.3.001
- możliwość zmiany nazwy etykietek na liście (domyślnie jest to nazwa szablonu)
- dodane fonty o rozmiarze 2.5, 3.0 i 3.5 pkt. (nie we wszystkich konfiguracjach jakość jest zadowalająca, Windows 10 daje najlepsze rezultaty)
- poprawiony algorytm wydruku
- ujednolicona kolorystyka, poprawa grafiki
- opcje umieszczono w rozwijanym przycisku na pasku narzędzi w sekcji EntomoLabels


------------------------
http://www.labels.entomo.pl/download/
Załączniki
zmiana_nazwy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.53 KiB)
options.jpg
options.jpg (31.74 KiB) Przejrzano 29058 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Korzystając z chwil wolnego czasu pomiędzy krojeniem sałatek i wykonywaniem poleceń żony troszkę popracowałem nad dalszym rozwojem EntomoLabels. Doszedłem do wniosku, że nie można zbytnio ograniczać inwencji użytkowników i ich potrzeb. Opracowałem koncepcję tworzenia dużych etykiet i wstępnie wdrożyłem, żeby sprawdzić jak to zadziała. Taka rozbudowa spowoduje m.i. możliwość tworzenia różnego rodzaju etykiet większych rozmiarów: np. pionowe do tacek, naklejek na gabloty, etykiet do herbarium, etykiet adresowych i cokolwiek biolog potrzebuje.

Jeśli chodzi o ilość elementów umieszczanych na szablonach - to nie ma żadnych limitów (tylko wyobraźnia), załączam przykładową etykietkę do herbarium, którą zaprojektowałem na podstawie znalezionej w internecie. Nie wiem jakie maksymalne rozmiary określić, żeby dać pełne możliwości i odpowiedni poziom zadowolenia. W programie daję możliwość drukowania na papierze A4, A5 i A6, wydaje mi się optymalne, żeby rozmiary te ustalić na poziomie 120 mm szerokość i 120 mm wysokości. Wrzucę temat na twitterze gdzie mój profil obserwuje kilkudziesięciu kurarorów różnych zbiorów. Zwykle kilku odpowiadza.
Za pomocą zoomowania i scrollowania będzie można odpowiednio dostosować pole robocze do wygodnego uzupełniania pól informacjami.

Załączam dwa zrzuty ekranu licząc na jakieś opinie i uwagi. Wprawdzie na ponad 1000 użytkowników EntomoLabels - Polacy to zaledwie kilkadziesiąt osób mam jednak nadzieję na dialog bo w gruncie rzeczy cała ta praca miała być dla nas a jakoś tak rozeszło się zamoistnie :)
Załączniki
test1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (229.99 KiB)
test2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (204.6 KiB)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

W dobrym kierunku idą prace nad rozszerzeniem możliwości Entomo Labels. Faktycznie, może służyć do czego biolog potrzebuje, nie tylko drukowanie etykiet. Wielkie uznanie dla twórców ego programu. :okok:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Lista zmian w trakcie realizacji, dostępne będą w kolejnej wersji 7.4.01, może jeszcze w tym roku:
- poszerzona lista etykiet (dłuższe nazwy będą lepiej widoczne)
- dodany poziomy i pionowy scroll do przewijania pola roboczego
- przeniesiony zoom w prawy dolny róg - tak jak w większości windowsowych aplikacji
- zupełnie od nowa opracowane pole robocze ze skalą
- maksymalny rozmiar etykiet ustaliłem na 100x100mm, wydaje mi się, że większe to była by już ekstrawagancja ;-)
- poszerzyłem pole File w sekcji Template paska narzędzi, reszta ikon przesunięta w prawo

Przede mną jeszcze najgorsza z punktu widzenia programowania opcja - czyli kody graficzne DataMatrix, RQcode i być może jeszcze kilka innych. Po tych zmianach właściwie program mógłby się nazywać BioLabels ale zostanę chyba przy starej nazwie, nie należy przecież zapominać o "korzeniach" :-)

Aktualna wersja 7.3.01 do pobrania na labels.entomo.pl
Załączniki
EL_screen.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (224.44 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Świetnie! O niektórych z tych funkcji pisałem wcześniej, chciałbym przypomnieć kilka z nich, bo czas ku temu jest dobry:
1. liczba etykiet na liście etykiet
2. Szukaj...
3. Eksport

Plik zip zastąpić Instalatorem i nadać mu nazwę "entomolabels[nr]", dla lepszej widoczności wśród pobranych plików. Co prawda sama instalacja jest procesem prostym, ale sprowadza czynności do tych, które użytkownicy potrafią wykonać zawsze czyli dwa razy kliknąć w obiekt ;-)

Powodzenia i z góry dziękuję, trzymając kciuki za powodzenie w programowaniu.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Świetnie! O niektórych z tych funkcji pisałem wcześniej, chciałbym przypomnieć kilka z nich, bo czas ku temu jest dobry:
1.  liczba etykiet na liście etykiet
2.  Szukaj...
3.  Eksport
4. Plik zip zastąpić Instalatorem i nadać mu nazwę "entomolabels[nr]", dla lepszej widoczności wśród pobranych plików. Co prawda sama instalacja jest procesem prostym, ale sprowadza czynności do tych, które użytkownicy potrafią wykonać zawsze czyli dwa razy kliknąć w obiekt ;-)
Super, że mi to przypominasz:

1. - rozumiem, że chodzi o łączną liczbę etykiet podaną w polu ilość ? Jeśli tak - to poczyniłem już pewne "wysiłki" w tej sprawie;
2. - planuję pole tekstowe + lupka + lupka2 - pierwsza lupka szuka od początku listy etykiet (find), druga kolejnego wystąpienia (find next) - przeszukaniu podlegać będą pola typu 'Textbox', 'Label', 'Prefix' oraz 'SpecimenID' czyli wszystkie z tekstem (dwa ostatnie pola jeszcze niedostępne ale docelowo będą);
3. - export - wyrzuci do pliku TXT albo CSV, może nawet XLS - tylko pola typu 'Label', 'Textbox', 'Prefix' i 'SpecimenID' ewentualnie przy polu 'Image' będzie podana nazwa pliku, pierwszą kolumną danych będzie nazwa szablonu, to pozwoli (może kiedyś) zrobić opcję Import - wtedy możliwe będzie zaciągnięcie danych wygenerowanych w dowolnym programie;
4. - testowałem standardowy instalator zawarty w Visual Studio, dość prosto to wygląda i działa przyzwoicie, może kolejną wersję tak zrobię.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

1. Załączam rysunek
numerek_szer_pola.png
numerek_szer_pola.png (28.96 KiB) Przejrzano 28531 razy
2. Wydaje mi się, że jedna lupka wystarczy do wszystkiego. Przy dwóch robi się kłopot, którą wybrać, a i tak jedną lupką powinno dać się wszystko odszukać. Ale może masz jakiś specjalny plan dla dwóch lupek.
3. Plik txt lub/i csv w zupełności wystarczą. Do xls każdy sobie pociągnie, tak samo do pdf etc.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Do wyszukiwania myślałem o czymś takim jak na grafice. Pierwsza lupka Find (szuka od początku), druga Find next.
Można jeszcze zrobić tak, że jest jedna lupka i ona szuka od bieżącej pozycji w dół, zatrzymuje się na znalezionej etykiecie, kolejne naciśnięcie szuka dalej w dół...
Załączniki
find.jpg
find.jpg (4.33 KiB) Przejrzano 28514 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Druga wersja wydaje mi się prostsza, jak w Adobe, w Office - klika się i przelatuje kolejne wystąpienia. Słowo "Find" zastapiłbym "Search", taki standard już jest w aplikacjach.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Druga wersja wydaje mi się prostsza, jak w Adobe, w Office - klika się i przelatuje kolejne wystąpienia. Słowo "Find" zastapiłbym "Search", taki standard już jest w aplikacjach.
OK, zatem niech będzie druga wersja. Search rzeczywiście będzie lepsze przy jednej lupce.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zaprojektowałem wstępnie (ostateczna wersja zapewne lekko jeszcze się zmieni) zmiany związane z nowymi opcjami o których pisaliśmy wcześniej: szukanie, eksport i dodatkowa kolumna z ilością w liście etykiet. Zdecydowałem się na dodatkowy pasek narzędzi na dole okna bo rozbudowa górnego traciła troszkę logikę.
Reorganizacji wymaga jeszcze sekcja Image paska narzędzi ale to zostawiam sobie na później bo nie wiem jeszcze do końca jakie typy kodów kreskowych trzeba będzie zaimplementować.
Myślę, że nie wygląda to źle...
Załączniki
EL_new_screen_project.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.27 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dokonałem jeszcze paru poprawek interfejsu:
- Zoom - zmieniony sposób wyświetlania na graficzne słupki, przeliczanie pikseli ekranowych na milimetry generuje wiele zaokrągleń i daje różne wyniki na różnych monitorach, trudno znaleźć złoty środek
- Search - zakładam, że przeszukiwanie będzie się odbywać zawsze od bieżącego rekordu w dół, oczywiście jeśli zastosujemy automatyczną numerację okazów (#0010) to numer okazu również będzie wyszukiwany w zakresie numer początkowy ... numer początkowy+ilość
- Export - dodałem ikonę "Open", można będzie wybrać istniejący plik do eksportu - dane będą dodawane na jego końcu albo nadpisywane, to uprości wiele spraw i unikniemy tworzenia dużej ilości plików z małymi porcjami danych; na razie możliwy będzie eksport do TXT i CSV

Zaimplementowanie tych opcji trochę potrwa, mam nadzieję, że właśnie o to chodziło.

PS. O ilości w liście etykiet pamiętam :P
Załączniki
el_entomo_screen_jpg.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.96 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „EntomoLabels”