Canephora unicolor

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Canephora unicolor

Post autor: Tawulec »

No- po Sterrhopterix fusca nadszedł czas na wylęg C.unicolor. 21V jeden samiec, dziś drugi. Pozostałe 2 poczwarki szykują się do wyjścia. Czy u kogoś też zaczęły się już kluć?
Pozdrawiam
Edit: z powodu sklerozy już poraz czwarty zapominam zapytać o następującą kwestię: ;) w jaki sposób należy wyciągnąć samicę koszówki (takiej jak A.atra, nieopuszczającej koszyka)? Dotychczas rozcinałem koszyk cienkimi nożycami od końca do miejsca przyczepienia kryjówki. Może jest jakiś inny, mniej uciążliwy sposób wyjęcia samicy? Albo też poczwarki- trudno stwierdzić, czy taka beznoga "piękność" się już wykluła ;)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Ja robię tak - wsadzasz ściśniętą pęsetę do koszyczka od strony, którą jest mocowany do podłoża i rozwierasz pęsetę co powoduje rozpychanie otworu. Robisz tak aż otwór będzie dostatecznie duży. Następnie wsuwasz od drugiej strony (wylotowej motyla) szpilkę główką do środka i popychasz poczwarkę aż wysunie się poprzez rozepchany wcześniej otwór. Jeśli jet za mały powiększasz pęsetą otwór itd.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Dzięki za konkretną odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzisiaj udało mi się znaleźć koszyk samicy unicolor, do tej pory znajdowałem tylko samce. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni zaczną się wylęgać.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Samica okazała się jeszcze w stadium gąsienicy, ale przysnuła już koszyk (mam nadzieję, że na stałe) do pokrywki pudełka i przestała szaleć :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Canephora unicolor - wylęg samców

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wczoraj ok. 21-22:00 wylęgły się pierwsze samce C. unicolor.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wczoraj pierwsza samica. Dzisiaj z kolei samiec - wylęg rano ok. 7:00 - wiem to na pewno, bo o 6:45 sprawdzałem hodowle, a parę minut po 7:00 samiec już łaził po koszyku.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Podsyłam zdjęcie Canephora unicolor z Borów Dolnośląskich (Tomisław n.Kwisą, koszyk 1-3V2009).
Pozdrawiam
Załączniki
unicolor.jpeg
unicolor.jpeg (6.55 KiB) Przejrzano 5109 razy
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Canephora unicolor

Post autor: Leszek Matacz »

Co prawda forumowy Tawulec oraz dr Adam Malkiewicz w "Studiach nad koszówkami Dolnego Śląska" podają, że Canephora hirsuta jest gat. często spotykanym na przydrożach, ogrodzeniach leśnych (zwyczajowo drewnianych), ale nie myślałem, że dane mi będzie to zobaczyć w tak dosłowny sposób: polietylenowy słupek kilometrażowy przy DK nr 15 pomiędzy Miliczem i Trzebnicą, (XT50, 3.07.2014). Przy okazji proszę o upewnienie, czy to ów gatunek.
Niestety, obserwacja była przypadkową i trudno potwierdzić, czy w innych miejscach przy tej, jak również innych drogach głównych regionu jest to zjawisko incydentalne, czy powszechne. Niemniej była to miła niespodzianka po nieudanych poszukiwaniach przedstawicieli innego rzędu owadów.
Załączniki
C. hirsuta.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.48 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Canephora unicolor

Post autor: Kamil Mazur »

No bo tak jest - to jest gatunek pospolity w miejscach występowania, typowo leśnych. I właśnie na takich słupkach drogowych szczególnie, można równiez obserwować przyczepione koszyczki na wysokości nawet do 2m (na słupach telegraficznych itp). Na pniach drzew rzadziej tak jak bezpośrednio na trawach. Motyla nie jest łatwo spotkać, ja w życiu spotałem raz - identycznie jak Ty świeżo wyklutego siedział na koszyczku. A hodowałem gatunek z kilkadziesiąt razy i w zbiorze mam dokładnie 100%-1 okazów pochodzących właśnie z hodowli gasienic znalezionych w terenie.
U mnie w tym roku był liczny znalazłem kilkanaście koszyczków końcem maja jednego dnia idąc wzdłuż drogi leśnej.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Canephora unicolor

Post autor: Leszek Matacz »

Dzięki za odzew. To też "mój pierwszy raz" w temacie, dlatego nie ukrywam pewnego rodzaju zaskoczenia. Ponieważ prawdopodobnie w przeciągu najbliższych 2 tyg. pojawimy się tam na świeceniach, postaram się przejrzeć także i inne słupki kilometrażowe:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”