Koszówka Bijugis pectinella

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Koszówka Bijugis pectinella

Post autor: Kamil Mazur »

W zeszłym roku rozpocząłem hodowlę tego gatunku praktycznie od maleńkich gąsienic L1, materiał pochodził z Rumunii. Kilka tygodni temu "rozmroziłem" zimujące na balkonie gąsienice, trzymane razem z innymi kilkoma gatunkami koszówek. Umieściłem je wszystkie na jednym wykopanym z najbliższego trawnika kawałku ziemi z trawą i innymi roślinkami, które podlewane szybko urosły i gąsienice mogły sobie trochę podjeść.
Dzisiaj spostrzegłem przyczepione koszyczki do pędów traw, w jednym jest poczwarka w pozostałych obrócone już przepoczwarczające się gąsienice. Tak z wyglądu to wszystkie koszyczki powinny być samców. Hodowla identyczna jak pokrewnej B.bombycella, w gęstwinie traw, przy samej ziemi.
Załączniki
Bijugis pectinella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.87 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Koszówka Bijugis pectinella

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj wykluł się pierwszy samiec, nie było czasu na robienie mu zdjęć, bo to pierwszy okaz do zbioru, więc wiadomo ...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Koszówka Bijugis pectinella

Post autor: Kamil Mazur »

Późno bo późno ale wypada pokazać jednego z samców. Z kilkunastu gąsienic pochodzących z Rumunii, udało mi się wyhodować tylko 3 okazy wszystkie tak jak się spodziewałem okazały się samcami.

Na pierwszy rzut oka wielkościowo i kolorystycznie zupełnie jak rodzaj Rebelia (w osobnym wątku postaram się je porównać na zdjęciach) jednak koszyczek od razu rozwiewa wątpliwości. Nie mając koszyczka wystarczyłyby genitalia.

Z Polski gatunek podawany z Podkarpacia, okolic Kłodzka, okolic Kielc, okolic Sandomierza, Tatr. Zweryfikowane zostały tylko dwie pierwsze lokalizacje.
Załączniki
Bijugis pectinella, Rumunia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.23 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”