koszówka Eosolenobia manni

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

Od soboty jestem na urlopie w Pieninach. Wczoraj odwiedzil mnie kolega z Niemiec, fachowiec od koszowek. Wspolnie wybralismy sie na slowackie stanowisko E.manni, gdzie znalezlismy w kilka minut kilkadziesiat koszyczkow (pustych bo czas lotu dawno minal). Nastepnie przeszlismy na polska strone na upatrzone miejsce, gdzie po chwili znalezlismy znowu kilkanascie koszyczkow. Tym samym odkrylismy nowe stanowisko tej koszowki w Polsce. Nie mam przy sobie ksiazek ale o ile dobrze pamietam, to jest to jedyne "nowożytne" stanowisko tego gatunku w PL, pozostale sa bardzo stare i od dawna brak z nich potwierdzonych obserwacji. Pewnie za jakis czas pojawi sie wspolna publikacja.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

W ostatnich dniach znalazłem kolejne nowe polskie stanowisko E.manni. Wygląda na to, że gatunek jest w Pieninach liczny i występuje w wielu odpowiednich miejscach. Z wszystkich trzech stanowisk - oryginalnego słowackiego (o którym pracę można znaleźć w necie) i dwóch nowych polskich - nazbierałem w krótkim czasie kilkadziesiąt koszyczków, wybierając tylko te ładniejsze, co świadczy, że gatunek jest liczny.

Poza tym sporo Dahlica sp. (na wiosnę pewnie się okaże co to jest), pojedyncze D.triquetrella i C.unicolor, kilka Epichnopterix sp., trochę Taleporia sp., bardzo dużo P.crassiorella i P.casta. Nie udało mi się znaleźć P.villosella. Podobnie z Rebelia sp., które mają tam dogodne siedliska i z pewnością tam są, ale trzeba więcej poszukać.
Załączniki
PICT0036.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.35 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Gratulacje. Fajna informacja.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

Zwieńczeniem powyższego jest nasza wspólna publikacja dwóch nowych polskich stanowisk w Nachrichten des Entomologischen Vereins Apollo, która się drukuje już pół roku i się nie może ukazać :)

Korzystając z dłuższego pobytu w Bieszczadach, na pochód 1-szo majowy wybrałem się w Pieniny :) na powyższe stanowiska Eosolenobia mannii wspólnie z Edwinem. Efektem było pełno koszyczków z poczwarkami, z których jeszcze tego samego dnia wykluły się pierwsze motyle. I tak jest codziennie preparowanie o świcie i o zmierzchu. W kopulacji nawet nie przeszkadzam, samce zupełnie się nie niszczą bo od razu podlatują, robią swoje i siadają obok. A ja jak ten stręczyciel zbieram efekty do osobnego pudełka żeby spróbować zasiedlić ten gatunek w Bieszczadach. Na zdjęciu akurat stanowisko słowackie, ale zaraz potem odwiedziliśmy i to nowe - polskie.
Załączniki
mannii.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.39 KiB)
mannii_duet.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.58 KiB)
mannii_biotop.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.3 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

W ciągu niecałego tygodnia, większość samców się już wykluła, teraz wychodzą niemalże same samice, przez co proporcja płci się praktycznie wyrównała. Jedynego porannego samca zostawiłem wśród kilkunastu świeżych samic na cały dzień. Teraz widzę, że 5 z nich składa jaja, więc najwyraźniej gatunek jest mocno poligamiczny. Do tej pory obserwowałem potrójną kopulację jednego samca u Rebelia, tutaj widać, że jest jeszcze lepiej.

Ciekawe jest jednak coś jeszcze - samiec po takich przejściach jest praktycznie w idealnym stanie, strzępina cała, łuski powierzchniowe też bez zarzutów. Dla porównania u wspomnianej Rebelia, samiec jeszcze zanim jeszcze znalazł pierwszą samicę to już praktycznie nie nadawał się do zbioru, więc trzeba było usypiać od razu po wyprostowaniu skrzydeł, w ciągu 15 minut od wyklucia. Tutaj można nawet na drugi dzień, bez obaw o stan skrzydeł, a preparowanie jest wybitnie łatwe i bezpieczne, bo łuski są jakieś pancerne i trzymają się mocno skrzydeł. U Dahlica charlottae jest zupełnie inaczej i tam trzeba bardziej uważać. Nie wiem, może to subiektywne spostrzeżenie, ale takie mi się nasuwa.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

Co miało się wykluć to się wykluło, od kilku dni wychodzą już wyłącznie pasożyty. Jedne mają skrzydła, ale najwięcej jest takich, jakich jeszcze nie widziałem, są pomarańczowe, bezskrzydłe i bardzo szybko biegają, przez co mi uciekają przez otwory wentylacyjne hodowlarki (znaczy się wiaderka po farbie z dziurkami w pokrywce). Byłbym wdzięczny za jakąś nazwę tegoż stwora. Zdjęcie tak na szybkości więc wiadomo...
Załączniki
PICT0002a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.82 KiB)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Wojtek M »

Bezskrzydłe, mrówkopodobne... pewnie któryś Gelis.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

Ostatnio, w koncu ukazala sie nasza krotka praca opisujaca nowe polskie znaleziska E.mannii w Pieninach z 2012, ale nie uwzglednia danych z tegorocznych hodowli (artykul przelezal sie w redakcji, bo byl zlozony jeszcze jesienia 2012)

Mazur,Weidlich 2013 - New records of the bagworm Eosolenobia mannii (Zeller,1852) from Poland (Lepidoptera: Psychidae). Nachrichten des Entomologischen Vereins Apollo. 34(1/2):9-11.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nachrichten des Entomologischen Vereins Apollo. 34(1/2):9-11

Gdzie można nabyć to wydawnictwo ?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

Grzegorz Banasiak pisze:Nachrichten des Entomologischen Vereins Apollo. 34(1/2):9-11
Gdzie można nabyć to wydawnictwo ?
Nie mam pojęcia gdzie to można nabyć, może gdzieś tutaj http://www.apollo-frankfurt.de/de/index.html
Pdf-a masz na mailu.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: koszówka Eosolenobia manni

Post autor: Kamil Mazur »

Rodzinny wyjazd w ostatnim tygodniu na Słowację zaowocował znalezieniem (oprócz opisanej w osobnym wątku Typhpnii ciliaris) kolejnego nieznanego dotąd miejsca występowania Eosolenobia mannii, leżącego pomiędzy Niskimi a Wysokimi Tatrami. Znalazłem tutaj ponad 20 koszyczków oczywiście pustych bo już lot się dawno skończył ale są one na tyle duże, charakterystyczne i umieszczone były w typowych eksponowanych miejscach na typowym podłożu, że z cała pewnością można potwierdzić, że to ten gatunek.

Jak dotąd po 2000 roku potwierdzono występowanie E.mannii u naszego PD-sąsiada zaledwie w czterech miejscach, dwa kolejne są niepewne, bądź bardzo stare i niepotwierdzone ostatnimi badaniami. Z tym najnowszym moim jest zatem pięć pewnych miejsc gdzie występuje ta koszówka: Mała Fatra, Strazovske vrchy, Pieniny, Słowacki Raj i Tatry. Ostatnie dwa zaliczyłem w ostatnim tygodniu, a Pieniny rok temu (opisane w postach powyżej).
Załączniki
Eosolenobia mannii - Słowacja, Słowacki Raj, stare.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.56 KiB)
Eosolenobia mannii - Słowacja, Tatry, nowe_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.31 KiB)
Eosolenobia mannii - Słowacja, Tatry, nowe_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.04 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”