Catoptria sp.

Crambidae (Wachlarzykowate) i Pyralidae (Omacnicowate)
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Catoptria sp.

Post autor: brat »

W rodzaju Catoptria są trzy gatunki bardzo podobne do siebie: C. osthelderi, C. pemutatellus i C. myella.
Jak je rozróżnić? Czy z tego zdjęcia da się oznaczyć gatunek?
Załączniki
2012r. Brzoskwinia k. Krakowa
2012r. Brzoskwinia k. Krakowa
zdjecia 004.jpg (49.4 KiB) Przejrzano 4426 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Catoptria sp.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ze zdjęcia oznaczenie jest ryzykowne, chociaż dla osób opatrzonych w tym rodzaju - zapewne łatwiejsze. Pomocniczo masz zestaw czterech gatunków, klucza niestety nie mam.
Załączniki
Catoptria.jpg
Catoptria.jpg (84.7 KiB) Przejrzano 4393 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Catoptria sp.

Post autor: Marek Hołowiński »

Swoje gotowałem. Mam 8 okazów C osthelderi z drugiej połowy czerwca, wszystkie w rejonie siedlisk borowych
(lasy z udziałem sosny w domieszce dąb, brzoza, osika). 1 okaz C permutatella, koniec lipca, grąd niski.
Zbyt mało mam tych okazów by na tej podstawie stawiać jakieś hipotezy.
Osobiście po cechach zewnętrznych nie potrafię ich oznaczać.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Catoptria sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

W praktyce mamy do odróżniania tylko dwa gatunki - Catoptria permutatellus i C. osthelderi. Catoptria myella jest gatunkiem górskim, w najbliższym sąsiedztwie występuje w Alpach oraz w Karpatach Południowych. Krzysiek Pałka znalazł w zbiorach stary okaz z Sudetów, ale nie ma pewności, czy na pewno stamtąd. Tym niemniej mógł tam występować. W północnej Polsce zdecydowanie dominuje C. permutatellus, np. w Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej łowiłem tylko ten jeden gatunek i to licznie. W okolicach Torunia, w rezerwacie Las Piwnicki z kolei jest tylko C. osthelderi. Gatunek ten też ładnie leciał do światła w Kalwarii Pacławskiej w czasie Sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej.
Okaz, który pokazał "brat" wstępnie oznaczyłbym jako C. permutatellus, dla pewności należałoby zrobić preparat aparatu kopulacyjnego.
Załączam zdjęcia wszystkich trzech gatunków, z tym, że C. myella jest z Alp.
Załączniki
116. Catoptria permutatellus samica.jpg
116. Catoptria permutatellus samica.jpg (67.63 KiB) Przejrzano 4365 razy
117. Catoptria myella samica.jpg
117. Catoptria myella samica.jpg (73.74 KiB) Przejrzano 4365 razy
118. Catoptria osthelderi samica.jpg
118. Catoptria osthelderi samica.jpg (69.36 KiB) Przejrzano 4365 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Catoptria sp.

Post autor: brat »

Dziękuję za wyjaśnienia.
Różnice w deseniu między C. osthelderi i C. permutatellus są wręcz niezauważalne.
Ciekawe są informacje, że obydwa gatunki raczej nie latają razem. I w tym jest nadzieja. ;)
Nie można wykluczyć oczywiście współwystępowania C. osthelderi i C. permutatellus na jednym obszarze, ale mogą np. preferować odmienne biotopy jak podał Marek.
U siebie spotykałem pojedyńcze osobniki najczęściej na nasłonecznionych zboczach o podłożu wapiennym zawsze w bliskim sąsiedztwie lasu mieszanego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PYRALOIDEA”