Czy to Pyrausta nigrata

Crambidae (Wachlarzykowate) i Pyralidae (Omacnicowate)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Sławek Pawlak »

11.05.2012r. na żyznej łąkowej części skarpy drogi nr. 8 k.Wieruszowa woj.łódzkie obserwowałem dwa okazy motyli Pyrausta, czy to na pewną jest Pyrausta nigrata?
Sławek
Załączniki
Pyrausta nigrata.JPG
Pyrausta nigrata.JPG (51.97 KiB) Przejrzano 4335 razy
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Jarosław Buszko »

To prawidłowa identyfikacja. Gatunek spotykany jest niezbyt często i nie wszędzie. Nie ma go np. w okolicach Torunia, za to we wschodniej Polsce wystepuje od Puszczy Augustowskiej po Kotlinę Sandomierską (a może jeszcze dalej). W zachodniej części kraju występowanie słabo poznane. Gasienica żyje na różnych gatunkach macierzanki, głównie na Thymus serpyllum. Spotyka się go w środowiskach otwartych z macierzanką. Lata w dwóch pokoleniach - w maju i lipcu. Chętnie siada na kwiatach i wtedy łatwiej go sfotografować, ale gdy nic nie kwitnie jest niewdzięcznym modelem do zdjęć. Udało mi się go sfotografować dopiero na firance.
Załączniki
Pyrausta nigrata.jpg
Pyrausta nigrata.jpg (138.1 KiB) Przejrzano 4259 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Jarosław Wenta »

Pozwolę się podłączyć pod post. Czy słusznie mniemam, że na moich zdjęciach widnieje ten sam gatunek?
Załączniki
26 lipca; Beskid Niski
26 lipca; Beskid Niski
PP1010617.JPG (75.04 KiB) Przejrzano 4244 razy
04 sierpnia; Orawa
04 sierpnia; Orawa
P1830645.JPG (92.78 KiB) Przejrzano 4244 razy
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: Sławek Pawlak »

Dziękuję bardzo za potwierdzenie identyfikacji. Do tej pory nie udało mi się spotkać tego gatunku, a tutaj niespodzianka i to przy ruchliwej drodze krajowej. W pobliży faktycznie występuje macierzanka.
Przesyłam pozdrowienia
Sławek
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to Pyrausta nigrata

Post autor: brat »

Jarosław Wenta pisze: Czy słusznie mniemam, że na moich zdjęciach widnieje ten sam gatunek?
Tak, to ten sam gatunek - Pyrausta nigrata.

W okolicach Krakowa spotkałem go na kilku stanowiskach m.in. Podgórki Tynieckie, Olkusz, Młoszowa.
Czyli na południu Polski motylek występuje normalnie. Jedną obserwację mam z 22 IV 2007r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PYRALOIDEA”