Sezon 2020 - Mazury

Archiwalna część postów do września 2023.
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Ostatecznie zdecydowałem, zainspirowany przez wątki Adama i Filipa, że i ja powinienem założyć wątek, w którym będę publikował efekty swoich połowów. W związku z zamknięciem szkół w marcu zyskałem dużo czasu i niemal od razu wyjechałem z Warszawy. Od tamtego momentu do końca sierpnia praktycznie bez przerwy przebywałem na terenie wsi Pojezierce, a motyle zbierałem niemal wyłącznie w gminie Miłakowo (z tygodniową przerwą na pobyt na Suwalszczyźnie początkiem lipca). Mam nadzieję, że wątek wzbudzi nieco zainteresowania, a jeśli ktoś ma jakieś ciekawe obserwacje z tego roku z terenu Warmii i Mazur to zachęcam do podzielenia się tym tutaj.
Co prawda nie mam okazów tak wartościowych jak wspomniani wcześniej koledzy, ale mam nadzieję, że i moje obserwacje wzbudzą jakiś odzew. Wierzę też, że uda mi się uniknąć pomyłek w oznaczeniach motyli, ale gdyby taka się zdarzyła to proszę o korektę (najlepiej z podaniem cechy kluczowej). Na początek wybrałem dwa gatunki, które na forum zagościły tylko raz i nie poświęcono im zbyt dużo słów: Mompha ochraceella i Digitivalva reticulella. Co do pierwszej, to złowiłem jedną sztukę w lesie sosnowym na ścianie drewnianej „szopy”. Obserwacja była jednak dość wczesna bo z 23 kwietnia. Co do drugiego z motyli, to złowiłem kilka sztuk, wszystkie na światło na skraju lasu mieszanego (przewaga sosny). Motyle były łowione w miejscowości Pojezierce (kwadrat DE37). Na koniec dodam, że to był mój pierwszy sezon, w którym na poważnie podszedłem do microlepidoptera, więc i po preparacji motyli jest to widoczne, gdyż estetycznie motyle z większą regularnością zaczęły wyglądać dopiero w połowie sierpnia, ale mam nadzieję, że wszystko będzie widoczne.
Załączniki
Mompha ochraceella, 23 IV 2020<br />Pojezierce, DE37
Mompha ochraceella, 23 IV 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.69 KiB)
Digitivalva reticulella, 8 VIII 2020<br />Pojezierce, DE37
Digitivalva reticulella, 8 VIII 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.04 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Pisząc Mompha ochraceella rzecz jasna miałem na myśli M. epilobiella. Praca przy mikroskopie do późnych godzin nocnych chyba negatywnie wpłynęła na analizę tego, co miałem przed oczyma. Mam nadzieję, że teraz już wszystko się zgadza.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: goościu »

Traf chciał, że w tamtych stronach jeden raz łowiłem, było to końcem maja w okolicach Puszczy Romnickiej. Przywiozłem stamtąd tylko jeden okaz mikro, którego na ekranie nie oznaczyłem. W tym momencie powiedziałbym, że to Stigmella floslactella, ale etykietka z oznaczeniem poczeka na wylęg tego gatunku - mam go teraz wśród hodowli.
Ode mnie to niestety wszystko, ale wątek, podobnie jak ten Adama, będę śledził z uwagą i ciekawością. To bardzo fajnie, że mikrolepidoptera znajduje nowych oddanych fanów.
Załączniki
Stigmella.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.42 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Początek maja był u mnie dość ciepły, niekiedy temperatury dochodziły nawet do 24°C. 10. maja, który był najcieplejszym dniem całego miesiąca, wybrałem się do dużej buczyny, od której dzieliło mnie 3 km. Moim zamysłem było znalezienie Stigmella hemargyrella oraz Phyllonorycter maestingella, co udało się zrealizować tylko połowicznie, ponieważ Phyllonoryctery znalazłem, ale Stigmelli ani śladu. W lesie było wiele prześwitów, na których bardzo licznie rosła gwiazdnica wielokwiatowa. Wszędzie też licznie pojawiał się w związku z tym Metriotes lutarea. Oczywiście było też dużo aktywnych samców Aglia tau. Na zrębie w środkowej części lasu liczna była Pyrausta despicata. Na spodzie liścia jakiegoś krzewu udało mi się wypatrzeć Heliozela sericiella, a pod koniec 4-godzinnej wędrówki po lesie spotkałem też Dyseriocrania subpurpurella. Las znajduje się na terenie miejscowości Ponary w kwadracie DE37.
Załączniki
Metriotes lutarea<br />10 V 2020, Ponary, DE36
Metriotes lutarea
10 V 2020, Ponary, DE36
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.65 KiB)
Heliozela sericiella<br />10 V 2020, Ponary, DE37
Heliozela sericiella
10 V 2020, Ponary, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.05 KiB)
Dyseriocrania subpurpurella<br />10 V 2020, Ponary, DE37
Dyseriocrania subpurpurella
10 V 2020, Ponary, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.24 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Kończąc już wątek motyli z kwietnia/początku maja wrzucę co ciekawsze gatunki zebrane w tym okresie. Przede wszystkim parę słów o nocy z 10. na 11. maja, która była jedną z najcieplejszych w całym roku. W najzimniejszym momencie temperatura wynosiła 17°C, było parno i pochmurno, co stworzyło wyśmienite warunki do przylotu motyli. Nigdy wcześniej nie widziałem takich ilości motyli na ekranie, dopatrzenie się białego materiału pośród owadów było zadaniem dość karkołomnym. Łowiłem z wykorzystaniem dwóch ekranów w odległości około 100 metrów od siebie. Pierwszy był na skraju lasu mieszanego z przewagą sosny, a drugi na wzniesieniu za lasem w śródpolnym zadrzewieniu brzozowym. Na tym drugim znalazłem dwa z prezentowanych gatunków: Roeslertammia pronubella i Swammerdamia pyrella. Oba motyle złowione po północy.
Jeśli zaś chodzi o Elachista canapennella to motyl został złowiony 21. kwietnia na piaszczystej drodze rozdzielającej mały las mieszany od polany zarosłej młodnikiem sosnowym około godziny ósmej rano w temperaturze mniej więcej 9°C.
Epermenia chaerophylella znalazłem na ścianie domu około trzydzieści metrów od skraju lasu mieszanego z dominacją sosny w godzinach popołudniowych (17-18) przy temperaturze około 15°C.
Ostatni motyl był łowiony na światło 26. kwietnia. Podejrzewam, że może to być Coptotriche heinemanni, ale nie mam co do tego pewności, zwłaszcza, że nie ma śladów białych przejaśnień na czułkach, które są widoczne u wspomnianego gatunku. Byłbym wdzięczny za nakierowanie mnie na właściwy trop w tej sprawie.
Załączniki
Elachista canapennella<br />21 IV 2020, Pojezierce, DE37
Elachista canapennella
21 IV 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.58 KiB)
Roeslerstammia pronubella<br />10 V 2020, Pojezierce, DE37
Roeslerstammia pronubella
10 V 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (153.09 KiB)
Swammerdamia pyrella<br />10 V 2020, Pojezierce, DE37
Swammerdamia pyrella
10 V 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108 KiB)
Epermenia chaerophylella<br />23 IV 2020<br />Pojezierce, DE37
Epermenia chaerophylella
23 IV 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.77 KiB)
Coptotriche heinemanni?<br />26 IV 2020, Pojezierce, DE37
Coptotriche heinemanni?
26 IV 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.05 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Dziś postanowiłem zaprezentować dwa gatunki, z którymi zetknąłem się w trzeciej dekadzie maja. Pierwszy z nich to Glyphipterix haworthana, którego gromadnie obserwowałem na torfowisku w miejscowości Niebrzydowo wielkie w godzinach popołudniowych. Torfowisko to było dość suche i gęsto porośnięte wełnianką na skrajach. Jeśli chodzi o motyle, to najliczniej pojawiały się 2 gatunki: wspomniany Glyphipterix haworthana oraz Prolita sexpunctella (Gelechiidae). Drugim z moich motyli zebranych końcem maja jest złowiona do światła Denisia stipella z rodziny Oecophoridae. Motyl przyleciał do ekranu w nocy 28 maja, kiedy temperatura wynosiła około 11°C. Ekran był ustawiony na skraju lasu mieszanego z dominacją sosny.
Załączniki
Glyphipterix haworthana<br />22 V 2020, Niebrzydowo wielkie, DE37
Glyphipterix haworthana
22 V 2020, Niebrzydowo wielkie, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.57 KiB)
Denisia stipella<br />28 V 2020, Pojezierce, DE37
Denisia stipella
28 V 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.74 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Dzisiaj kilka czerwcowych motyli. Tinagma perdicella złowiłem koło domu w miejscu, gdzie licznie rośnie poziomka, co nie powinno dziwić w kontekście pojawu tego gatunku. Było to wczesnym popołudniem 12. czerwca. Kolejne dwa gatunki, czyli Blastodacna atra i Opostega salaciella przylatywały do ekranu odpowiednio 18. i 26. czerwca. Ekran standardowo był ustawiony na skraju lasu mieszanego z dominacją sosny. Wszystkie motyle złowione w miejscowości Pojezierce, DE37.
Załączniki
Tinagma perdicella<br />12 VI 2020, Pojezierce, DE37
Tinagma perdicella
12 VI 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.66 KiB)
Blastodacna atra<br />18 VI 2020, Pojezierce, DE37
Blastodacna atra
18 VI 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.44 KiB)
Opostega salaciella,<br />26 VI 2020, Pojezierce, DE37
Opostega salaciella,
26 VI 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.67 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Tym razem dwa motyle z końcówki czerwca. Pierwszy to zapewne Coleophora trifolii, na co wskazywałaby duża rozpiętość skrzydeł (17 mm), ale nie oznaczam na 100% bez preparatu. Drugi motyl to Argyresthia curvella. Oba złowione na światło w miejscowości Pojezierce. Biotop taki sam, jak przy Blastodacna atra i Opostega salaciella.
Załączniki
Coleophora sp.<br />24 VI 2020, Pojezierce, DE37
Coleophora sp.
24 VI 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.51 KiB)
Argyresthia curvella<br />26 VI 2020, Pojezierce, DE37
Argyresthia curvella
26 VI 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.42 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Kolejne dwa gatunki są z rodziny Oecophoridae i były łowione w lipcu na światło. Pierwszy z nich to Carcina quercana, która przyleciała do światła 24 lipca około godziny pierwszej w nocy. Dwa dni później mój ekran odwiedziła Crassa unitella. Oba motyle złowione na skraju lasu mieszanego w miejscowości Pojezierce, DE37.
Załączniki
Carcina quercana<br />24 VII 2020, Pojezierce, DE37
Carcina quercana
24 VII 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.51 KiB)
Crassa unitella<br />26 VII 2020, Pojezierce, DE37
Crassa unitella
26 VII 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.76 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Preparowanie wychodzi Ci coraz lepiej, jeszcze jeden sezon lub dwa i będziesz rasowym "mikrusiarzem". Wkrótce czas na preparaty mikroskopowe :D
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Miło się czyta taką opinię. Jeśli chodzi o preparaty, to mam już przetarcie na samicy Apotomis sororculana i jak na pierwszy raz było chyba nieźle. Po maturze zabiorę się za to dokładniej. A jeśli chodzi o samą preparację, to w przyszłym roku już powinno to wyglądać naprawdę nieźle, w przerwie świątecznej będę miał okazję poprawić to i owo w technice, ponieważ czeka na mnie kilkadziesiąt poczwarek Cameraria ohridella i Phyllonorycter platani.
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Lipiec był w tym roku dla mnie dość skąpy pod kątem microlepidoptera, a w szczególności jego druga połowa. Z wartych jakiejkolwiek uwagi gatunków został mi z tego miesiąca do zaprezentowania w zasadzie tylko jeden motyl: Limnaecia phragmitella - największy krajowy przedstawiciel Cosmopterigidae. Gatunek ten jest związany z pałką wąskolistną i szerokolistną. Kilka osobników odwiedzało mój ekran w II i III dekadzie miesiąca na tym samym stanowisku na skraju lasu, które tak często się w tym wątku przewija - warto dodać w tym przypadku, że jest ono usytuowane kilkadziesiąt metrów od brzegu jeziora porośniętego m.in. właśnie pałką, co tłumaczy obecność L. phragmitella.
Początek sierpnia był już lepszy i pojawiło się trochę ciekawych motyli, między innymi drugie pokolenia przedstawicieli Lyonetiidae i Gracillariidae, ale także kilka Gelechiidae, Oecophoridae czy jedyny krajowy przestawiciel Stathmopodidae. Wszystkie motyle były łowione w tym samym, opisanym już wcześniej miejscu.
Załączniki
Limnaecia phragmitella, 18 VII 2020<br />Pojezierce, DE37
Limnaecia phragmitella, 18 VII 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.46 KiB)
Bisigna procerella, 6 VIII 2020<br />Pojezierce, DE37
Bisigna procerella, 6 VIII 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.75 KiB)
Stathmopoda pedella, 8 VIII 2020<br />Pojezierce, DE37
Stathmopoda pedella, 8 VIII 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.28 KiB)
Phyllonorycter sp. (ulmifoliella/cavella?),<br />9 VIII 2020<br />Pojezierce, DE37
Phyllonorycter sp. (ulmifoliella/cavella?),
9 VIII 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.36 KiB)
Anacampsis blattariella, 8 VIII 2020<br />Pojezierce, DE37
Anacampsis blattariella, 8 VIII 2020
Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.94 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: adam k. »

Bisigna procerella, występowanie gąsienicy Viii, V; motyla od początku Vi do iX. Moje egzemplarze tylko z Vi i wszystkie "czyste". Stathmopoda pedella, u mnie też Vi.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: adam k. »

Jeśli masz czas na zabawę w "klucznika", to proszę zobacz, a przydać się mogą przy następnych z tej grupy, do momentu preparowania gen.:

:arrow: https://tiny.pl/7vfrn
:arrow: https://tiny.pl/7vfr2
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Korzystając z załączonego poniżej dzieła doszedłem do wniosku, że najpewniej jest to Phyllonorycter ulmifoliella. Na to samo wskazują też rysunki z pracy „Fjärilar: Bronsmalar - rullvingemalar” Bengtssona z 2011 roku.
Załączniki
03F9E84B-C325-4958-97F0-5886D12F5450.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.71 KiB)
8B3E9930-2590-4A4E-A4D8-27576B5942D2.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (293.35 KiB)
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Już powoli kończą mi się co ciekawsze gatunki microlepidoptera i być może będzie to już ostatni post w tym wątku. Mam jeszcze po jednym przedstawicielu z rodzin Momphidae i Gelechiidae, które chciałbym tu pokazać. Pierwszy motyl to Mompha sp., obstawiam M. propinquella, jednak w wolnej chwili postaram się wykonać preparat, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Drugi motyl jest jednoznaczny w kwestii identyfikacji i jest to Hypatima rhomboidella z Gelechiidae.
Załączniki
Mompha propinquella (?)<br />9 VIII 2020, Pojezierce, DE37
Mompha propinquella (?)
9 VIII 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.24 KiB)
Hypatima rhomboidella<br />24 VIII 2020, Pojezierce, DE37
Hypatima rhomboidella
24 VIII 2020, Pojezierce, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.51 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Marek Hołowiński »

No to i ja podsumuję. Preparowanie wychodzi Ci lepiej niż u niektórych doświadczonych motylarzy. Ze strzępiną w zasadzie dajesz sobie radę, ale musisz popracować nad ułożeniem skrzydeł. U niektórych okazów za bardzo je przeciągasz do góry. Postaraj się doskonalić technikę, bo złe nawyki trudno później wyeliminować.
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Dziękuję za uwagi, panie Marku. Osobiście myślę, że większość motyli tu zaprezentowanych zdecydowanie nie jest spreparowana tak, jak bym sobie tego życzył, ale cały czas staram się poprawiać, więc w przyszłym sezonie już powinno być lepiej - a przede wszystkim regularniej. Zakładam, że motylami, którym przeciągnąłem skrzydła za wysoko są np.: Stathmopoda pedella lub Limnaecia phragmitella. Postaram się o tym pamiętać przy następnej okazji. Aktualnie wychodzą mi już z min imagines Phyllonorycter platani i być może coś wrzucę na forum, ale to kiedyś przy okazji.
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Miałem już zakończyć ten wątek, ale dokładny rekonesans w zbiorze pozwolił mi na wychwycenie jeszcze jednego ciekawego motyla. Złowiony 7 czerwca na podmokłej łące zaraz koło torfowiska. Oznaczyłem jako Oxyptilus chrysodactyla, ale chyba najlepiej byłoby, aby potwierdził lub skorygował to prof. Buszko.
Załączniki
Oxyptilus chrysodactyla (?)<br />7 VI 2020, Niebrzydowo Wielkie, DE37
Oxyptilus chrysodactyla (?)
7 VI 2020, Niebrzydowo Wielkie, DE37
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.57 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Antek Kwiczala † »

Muszę potwierdzić opinię Marka Hołowińskiego - preparowanie wychodzi Ci już bardzo dobrze.
Przy okazji poprawiłem nieco kontrast i ostrość zdjęcia.
Załączniki
6F2EC29E-34F4-48D9-9EB8-76E079BCE2F5 copy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (307.69 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Jarosław Buszko »

Piórolotek na zdjęciu to Oxyptilus parvidactyla. Charakterystyczny jest owalny kształt czarnej plamki na trzecim piórku. Jest to, oprócz Oxyptilus tristis, najwcześniej pojawiający się gatunek, ponieważ zaczyna lot już w początku czerwca.
Maciej Sosnowski
Posty: 482
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sezon 2020 - Mazury

Post autor: Maciej Sosnowski »

Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Właśnie z uwagi na takie szczegóły sobie nie ufam i ta ostrożność jak pokazuje powyższy przykład jest wskazana.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MICROLEPIDOPTERA ARCHIWUM”