Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Jak postępować z larwą Cossus cossus
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=821&t=42580
Strona 1 z 1

Autor:  Oriolus [ niedziela, 17 maja 2020, 18:39 ]
Tytuł:  Jak postępować z larwą Cossus cossus

Witam wszystkich Listowiczów,

30 kwietnia znalazłem w doniczce z ziemią larwę Cossus cossus. Ziemia była sucha, doniczka jesienią stała na dworze, ale potem po usunięciu kwiatów, cała zimę stała w nieogrzewanym składziku pod dachem. Zgaduję że larwa weszła do doniczki jesienią. Kiedy odkryłem larwę, zaczęła się aktywnie zakopywać, a ja dosypałem ziemi i zostawiłem ją w spokoju. Mam pytanie, czy doniczka powinna stać w suchym miejscu, czy tez wystawić ją do ogródka, żeby ziemia była moczona przez deszcz? Czy jest coś co muszę wiedzieć o "opiece" nad larwą? Kiedy ćma powinna wychodzić z ziemi?
Pozdrawiam serdecznie,
Adam

Załączniki:
Cossus mala 1.jpg
Cossus mala 1.jpg [ 167.06 KiB | Przeglądane 738 razy ]
Cossus mala 2.jpg
Cossus mala 2.jpg [ 346.38 KiB | Przeglądane 738 razy ]

Autor:  Przestrojnik [ niedziela, 17 maja 2020, 19:51 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

włóż jej suchą bułkę, lub buraka, poczekaj 1-4 lat. I będzie piękny motyl w czerwcu :)

Autor:  Antek Kwiczala [ niedziela, 17 maja 2020, 22:01 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

Tej gąsienicy już nie trzeba żywić. Skoro wyszła z drewna, gdzie żerowała, to znaczy że jest dorosła i szukała miejsca na przepoczwarczenie. Robi sobie zwykle oprzęd u podnóża pnia, gdzie żerowała i na wiosnę się przepoczwarcza. Motyl lęgnie się od końca maja.

Autor:  Brachytron [ poniedziałek, 18 maja 2020, 07:53 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

Sucha ziemia, jeśli nie ubita, nie powinna być problemem.

Autor:  Tomasz Rynarzewski [ wtorek, 19 maja 2020, 22:52 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

Znalazłem kiedyś dorosłą larwę trociniarki czerwicy, bo o niej mowa. Zimowała w doniczce, w kokonie, utwardzonym z fragmentami przegryzionego drewna i podłużnym, coś w rodzaju cygara. Wiosną wyszła i zrobiła nowy kokon, miękki, w kształcie bochenka chleba. Nie żerowała i faktycznie wyszła w czerwcu z niej samica trociniarki, która zaczęła składać na firanie niezapłodnione jaja. Cała hodowla odbyła się w pokoju, łącznie z zimowaniem, przy włączonych kaloryferach. Musi być ten gatunek bardzo odporny na wszystko, bo ja chodziłem jeszcze do podstawówki i dopiero zaczynałem kontakt z motylami.  Ona to wszystko zniosła. Teraz jestem zwolennikiem zimowania na dworze, w warunkach, w miarę, naturalnych.
W literaturze znalazłem informację o bardzo silnych żuwaczkach u tego gatunku, podobno przegryzają ołów. Ile w tym fikcji???... Musiała wychować się w starej próchniejącej wierzbie bo to było jedyne większe drzewo w okolicy, a okolica to blokowisko (Inowrocław CD14).

Autor:  Oriolus [ środa, 20 maja 2020, 14:52 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

Witam,
Dziękuję za wszystkie uwagi. Ale wracając do mojego pytania o wodę. Jak rozumiem może być w suchej ziemi, tej ziemi nie trzeba (nie powinno się?) podlewać?
Pozdrawiam Adam

Autor:  Antek Kwiczala [ środa, 20 maja 2020, 17:54 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

Gąsienica tego gatunku może się w ogóle obyć bez ziemi. Oprzęd w którym się przepoczwarcza zwykle buduje nad ziemią, w gałązkach, lub (jak pisze J. Heintze w książce "Motyle Polski") wśród łodyg wrzosu. Jeśli nie ma miejsca, gdzie mogłaby się skryć, może też wejść do ziemi. Zraszanie ziemi wodą raczej mogłoby jej zaszkodzić.

Autor:  Leszek Matacz [ środa, 20 maja 2020, 20:41 ]
Tytuł:  Re: Jak postępować z larwą Cossus cossus

Poza głównym wątkiem odpowiedzi na pytanie kol. Adama, miło jest przeczytać odpowiedzi forumowych wyjadaczy, chętnie służących pomocą w sprawie, która - ze względu na swą prostotę - mogłaby zostać streszczona w dwóch, trzech słowach.
Życzyłoby się zawsze trzymać taki poziom odpowiedzi entomologicznym "żółtodziobom".
Oriolusie czekamy na dalsze doniesienia ze środkowej Szwecji  -jakiż to zacny owad tam lata oprócz pierzastych stworzeń, które znasz najlepiej.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/