Parasemia plantaginis /L./ - formy z Polski.

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Parasemia plantaginis /L./ - formy z Polski.

Post autor: Janusz S. »

Fotka -górny rząd, samica z lewej strony, R.Szpor leg. Opowiedział /trochę cytuję/, iż w przedwojennej literaturze spotkał się z informacją, że w Górach Suchych występuje motyl zbliżony do f.hospida. Wybrał się na poszukiwanie samic i znalazł trzy typowo wybarwione, które” wyjajczył”. Od jednej z nich motyle były typowe, od dwóch około 15% samic, jak na fotce. Pozostałe motyle złowione, za wyjątkiem dwóch ex l. Ciekawa jest samica w drugim rzędzie od lewej strony – takie spotyka się w Tatrach na wys.1200 – 1450 m npm.
Załączniki
DSCF0892.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.58 KiB)
jon

Re: Parasemia plantaginis /L./ - formy z Polski.

Post autor: jon »

To jest fakt, że Góry Suche to eldorado dla tego gatunku, z tym, że samice właśnie bywają bardzo zmienne, a samce mają zawsze "wąskie kreski" na tylnych skrzydłach i tym różnią się od występujących na północy Polski. Temu gatunkowi chcę właśnie poświęcić trochę uwagi, tym bardziej że Góry Suche mam "pod nosem". Zdarzało się, że będąc tam widywałem w ciągu dnia od kilku do 30 okazów, które bardzo łatwo wypłasza się z poszycia. Żółte samce są rzadkie, ale się zwykle każdego sezonu spotyka. W tym samym miejscu świecąc, na ekran przyleciało 23 okazy Phlogophora scita jednego wieczoru w zeszłym roku. Tam też w ciągu dnia spotkałem jeden okaz hastaty. Bardzo ciekawe miejsce. Nieopodal żyje sudecki podgatunek mnemozyny. To również Góry Suche.
Załączniki
Parasemia plantaginis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.14 KiB)
jon

Re: Parasemia plantaginis /L./ - formy z Polski.

Post autor: jon »

Dziś był dobry termin na samice P. plantaginis w Sudetach. Odłowiłem w Górach Sowich samicę z żółtymi tylnymi skrzydłami, drugą z czerwonymi oraz samce czarno białe jak i z tylnymi żółtymi skrzydłami. Samice po powrocie do domu zniosły jaja na szczawiu i babce wąskolistnej w tym samym dniu. Generalnie jest już trochę po wylęgu i nastawiam się na hodowlę tego gatunku. Motyl fascynująco zmienny. Fotka niewyraźna bo przez ściankę słoika. W sumie widziałem może 30-40 okazów?
Załączniki
p-plantaginis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.62 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE NOCNE”