Hyphantria cunea/Drury/

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Hyphantria cunea/Drury/

Post autor: Janusz S. »

Przeglądając stare magazynki znalazłem motyla,którego oznaczenia nie jestem pewien. Złowiony
na Gubałówce 14.VI.1978. Może to H.cunea? Obok,dla porównania,samica D.mendica /Cl./ i S.
urticae /Esp./.
Załączniki
DSCF0875.JPG
DSCF0875.JPG (110.71 KiB) Przejrzano 1778 razy
jon

Re: Hyphantria cunea/Drury/

Post autor: jon »

Jak dla mnie to cunea na 99,99%.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Hyphantria cunea/Drury/

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Jak dla mnie to cunea na 99,99%.
Dziękuję bardzo,z tym gatunkiem "nie miałem do czynienia".
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyphantria cunea/Drury/

Post autor: Antek Kwiczala † »

Miałem okazję hodować kiedyś ten gatunek - gąsienice były dosłownie wszędzie i powodowały gołożery. Fakt, że nie w Polsce, ale w Bułgarii. Samczyki wykazują pewną zmienność, od całkiem białych, po czarno kropkowane. Samiczki wylęgały się tylko białe. Cechą charakterystyczną tego gatunku są pomarańczowe golenie nóg. Dwie pary pokazuję na dołączonej fotce.
Żółty kolor odwłoków i czasem tułowia to efekt zatłuszczenia. Świeżo wylęgłe motyle są białe.
Załączniki
Hyphantria cunea pary.jpg
Hyphantria cunea pary.jpg (77.15 KiB) Przejrzano 1620 razy
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Hyphantria cunea/Drury/

Post autor: Janusz S. »

Antek Kwiczala pisze:Miałem okazję hodować kiedyś ten gatunek - gąsienice były dosłownie wszędzie i powodowały gołożery. Fakt, że nie w Polsce, ale w Bułgarii. Samczyki wykazują pewną zmienność, od całkiem białych, po czarno kropkowane. Samiczki wylęgały się tylko białe. Cechą charakterystyczną tego gatunku są pomarańczowe golenie nóg. Dwie pary pokazuję na dołączonej fotce.
Żółty kolor odwłoków i czasem tułowia to efekt zatłuszczenia. Świeżo wylęgłe motyle są białe.
Te żółte odwłoki w zbiorach kolegi komplikowały mi sprawę oznaczenie.
Prezentowany motyl tego nie ma,widocznie "ubyło mu tłuszczu" podczas lotu do Polski.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”