Coscina cribraria /L./

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Coscina cribraria /L./

Post autor: Janusz S. »

W Tatrach i Pieninach bardzo rzadko spotykany,motyle zbliżone do f. punctigera Frr.,na fotce u góry.Niżej forma typowa z Wielkopolski,gdzie jest częstym gatunkiem.
Załączniki
Coscina cribraria /L./
Coscina cribraria /L./
DSCF0865.JPG (111.33 KiB) Przejrzano 2177 razy
jon

Re: Coscina cribraria /L./

Post autor: jon »

Bardzo ładne te jasne okazy. Przednie skrzydła u tych form raczej nie stanowią tu jakiejś sensacji, bo mam okazy z taką mocną redukcją plamek, ale tylne faktycznie całkiem inne i ciekawe.
Interesowałyby mnie natomiast okazy S. striata. Otóż czy w Polsce spotyka się okazy z całkowicie czarnymi skrzydłami tylnymi czy takie u których są one tylko nie do końca ściemnione? Czy ma Pan takie okazy u siebie w zbiorze? Pytam bo zastanawiam się czy umieszczenie w atlasie okazów zmienionych tak diametralnie to błąd? Osobiście w Polsce łowiłem tylko okazy jasne lub lekko ściemnione. okazy zupełnie czarne na skrzydłach tylnych łowiłem jedynie w Chorwacji.

Zaznaczony czerwoną plamką na zdjęciu okaz "cribrarii" jest okazem nizinnym. Wygląda inaczej, niż te górskie.
Załączniki
striata - cribraria.jpg
striata - cribraria.jpg (141.96 KiB) Przejrzano 2118 razy
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Coscina cribraria /L./

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Bardzo ładne te jasne okazy. Przednie skrzydła u tych form raczej nie stanowią tu jakiejś sensacji, bo mam okazy z taką mocną redukcją plamek, ale tylne faktycznie całkiem inne i ciekawe.
Interesowałyby mnie natomiast okazy S. striata. Otóż czy w Polsce spotyka się okazy z całkowicie czarnymi skrzydłami tylnymi czy takie u których są one tylko nie do końca ściemnione? Czy ma Pan takie okazy u siebie w zbiorze? Pytam bo zastanawiam się czy umieszczenie w atlasie okazów zmienionych tak diametralnie to błąd? Osobiście w Polsce łowiłem tylko okazy jasne lub lekko ściemnione. okazy zupełnie czarne na skrzydłach tylnych łowiłem jedynie w Chorwacji.
Masz rację o tyle, że mnie chodziło zwłaszcza o skrzydła tylne. Widziałem w naturze setki S.striata, lecz nigdy z całkowicie czarnymi tylnymi skrzydłami, sporadycznie tylko z mocno zaciemnionymi, w zbiorach kolegów tak samo. Mam motyla z czarnymi skrzydłami, z etykietki wynika, że pochodzi z Hiszpani.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Coscina cribraria /L./

Post autor: brat »

S. striata z całkowicie czarnymi tylnymi skrzydłami można spotkać w Polsce - np.w okolicach Olkusza.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Coscina cribraria /L./

Post autor: Janusz S. »

Samiec S.striata z najbardziej ciemnymi skrzydłami tylnymi,którego spotkałem w Polsce - w Toruniu. Trochę brakuje do czerni motyla z Hiszpanii.
Załączniki
DSCF0881.JPG
DSCF0881.JPG (110.15 KiB) Przejrzano 1946 razy
jon

Re: Coscina cribraria /L./

Post autor: jon »

Jarek Buszko złowił samca z całkowicie czarnymi skrzydłami. O ile dobrze pamiętam dane z niedawnej rozmowy telefonicznej to złowiony był pod Toruniem. Tyle, że okaz ten miał zniszczone przednie skrzydła. Więc jednak się u nas zdarzają.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Coscina cribraria /L./

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Jarek Buszko złowił samca z całkowicie czarnymi skrzydłami. O ile dobrze pamiętam dane z niedawnej rozmowy telefonicznej to złowiony był pod Toruniem. Tyle, że okaz ten miał zniszczone przednie skrzydła. Więc jednak się u nas zdarzają.
OK.,lecz dość nielicznie, u niektórych populacji,też z okolic Tarunia.Natomiast w poł.Europie może to być formą dominującą,analogicznie,jak Z.ephialtes/L./-nominatywne osobniki występują w południowej Europie.
W środkowej i północnej Polsce -zwłaszcza f.pseucedani Esp. Zapewne "ustawienie" genów recesywych determinujących wybarwienie.Znowu analogia,do groszku Pana Mendla.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”