Lemonia taraxaci

jon

Lemonia taraxaci

Post autor: jon »

Kilka dni temu wyszły pierwsze sudeckie gąsienice L. taraxaci (okolice Sokolca). Na razie są czarne na całej powierzchni.
Załączniki
lemonia taraxaci jaja i gasienica.jpg
lemonia taraxaci jaja i gasienica.jpg (141.75 KiB) Przejrzano 3745 razy
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Paweł Torba »

W zeszłym sezonie próbowaliśmy złowić do ekranu L.taraxaci w okresie jej lotu. Wybraliśmy stanowisko na którym we wcześniejszych latach była dość licznie łowiona (powiat leski, ogromne połacie niekoszonych łąk). Było wilgotno, temperatura ok 24 C. Zanosiło się na burze. Po paru godzinach świecenia świetlówka UV i mixem podajże 500W zupełnie nic nam nie przyleciało, tym bardziej nie było lemoni na którą zorganizowaliśmy sobie ten wyjazd. Zrezygnowani wróciliśmy do domu. Pod domem gdzie na okrągło świeci się mój mix, ku mojemu zdziwieniu przyleciały mi dwa samczyki L.taraxaci. To była pewnie nagroda za cały nasz wcześniejszy trud :D
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Kamil Mazur »

Pawel ponowimy wypad w tym sezonie bo ona musi tam byc skoro wczesniej ja tam lowilem. Warunki nie byly za cudowne bo nic sensownego nie przylecialo i na to bym zwalil wine ;)
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Paweł Torba »

Kamil sezon się rozpoczyna i zapewne nie raz wspólnie połowimy. Zresztą jadę w czerwcu na wyprawę w karpaty wschodnie i musisz mi dać jakieś wytyczne co do koszówek, bo jak wrócę to dla każdego chciałbym coś przywieść :)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Dispar »

Coś musiało wtedy dziać się dziwnego z ciśnieniem bo w taką noc każdy "robak" powinien być bardzo aktywny. Kilka lat temu jednej normalnej nocy przyleciały nam do ekranu 3 samiczki i kilka samczyków. Darek W. hodował ten gatunek z dobrym rezultatem. Następna noc świeciliśmy w Zatwarnicy i pomimo zimna oraz krążących mgieł znalazłem samca siedzącego przy zwykłej żarówce budynku gospodarczego.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Kamil Mazur »

Taraxaci ma to do siebie że przylatuje i w zimne noce. Wtedy nie było wcale zimno ale był wiatr, no i może coś się działo tak jak piszesz z ciśnieniem. Dziwne było że naprawdę niewiele podeszło pod ekran a i do przynęty też nic szczególnego nie przyleciało. Niemniej Pawła okazy złapane tego samego dnia u siebie nastrajają optymistycznie.

Dawniej świeciłem normalnie w centrum Baligrodu pod chałupą w której mieszkałem. Świało padało na małe podwórko osłonięte z wszystkich stron drzewami i pomimo tego leciały.
jon

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: jon »

Pięknie rosną, jak na razie zero strat. Taka brzydka pogoda jak obecnie im nie sprzyja. Dlatego spodziewam się jakiegoś istotnego przesunięcia fenologicznego, które uniemożliwi mi skojarzenie samicy z samcem z natury. Ale - albo sztuczne warunki i pewność przeżycia, albo ryzyko, że żaden okaz nie dotrzyma do imago. Pokazuję to na forum. gdyż nie widzę, aby ktoś wcześniej miał z tym do czynienia. Jeśli tak to może ktoś dorzuci jakieś swoje uwagi?
Załączniki
Lemonia taraxaci gąsienica L3.jpg
Lemonia taraxaci gąsienica L3.jpg (144 KiB) Przejrzano 3382 razy
Lemonia taraxaci gąsienica L3-2.jpg
Lemonia taraxaci gąsienica L3-2.jpg (145.29 KiB) Przejrzano 3382 razy
Lemonia taraxaci gąsienica L3-3.jpg
Lemonia taraxaci gąsienica L3-3.jpg (129.98 KiB) Przejrzano 3382 razy
Lemonia taraxaci gąsienica L3-4.jpg
Lemonia taraxaci gąsienica L3-4.jpg (142.61 KiB) Przejrzano 3382 razy
Lemonia taraxaci gąsienica L3-5.jpg
Lemonia taraxaci gąsienica L3-5.jpg (144.47 KiB) Przejrzano 3382 razy
Lemonia taraxaci gąsienica L3-6.jpg
Lemonia taraxaci gąsienica L3-6.jpg (149.6 KiB) Przejrzano 3382 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie hodowałem nigdy L. taraxaci, ale hodowałem L. dumi. Hodowla gąsienic przebiegała bez problemu. Kłopoty zaczęły mi się przy wylęgu motyli. Oba te gatunki żyją w podobnych biotopach - suche ugory i łąki. Po wylęgu motyl szuka długich i mocnych traw, na które się wspina, by rozprostować skrzydła. Jest do tego odpowiednio "wyposażony". Na stopach ma długie i mocne pazurki. Jeśli takiej trawy nie znajduje - siedzi na ziemi i nie umie rozprostować skrzydeł. Po wylęgu kilku pierwszych motyli, które nie rozwinęły skrzydeł - zacząłem szukać informacji co jest tego przyczyną. Podpowiedzi udzielił mi nieżyjący już motylarz z Bytomia - Staszek Skrabania. Kolejne motyle już bez problemu wspinały sie na powtykane trawy. Grubość źdźbła trawy też ma znaczenie! (nie wystarczą patyczki lub firanka). Weź to pod uwagę podczas wylęgu motyli :tak: .
jon

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: jon »

Bardzo cenna uwaga. Dzięki Antek!
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Edwin Buga »

Hodowlę prowadziłeś w domu karmiąc zrywanymi liśćmi mniszka czy w ogrodzie na zabezpieczonych przed parazytami pojemnikach. Pozdrawiam Edwin.
jon

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: jon »

Z reguły hodowla prowadzona była w domu na liściach zrywanych. Ale zrywanych codziennie. Trochę się naczytałem, że muszą mieć ciepło, słonecznie (żarówka) i sucho.
jon

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: jon »

Po szarugach wiosennych taraxaciątka żerują na zewnątrz na słońcu. Zmieniły barwy. Straciły intensywność pomarańczowych plam. Stały się żółte. Ostatnie stadium wygląda jeszcze bardziej odmiennie. W sumie są podobne do gąsienic Lemonia dumi.
Załączniki
lem taraxaci larvs-.jpg
lem taraxaci larvs-.jpg (136.95 KiB) Przejrzano 3072 razy
lemonia taraxaci ostatnie stadium larwalne-.jpg
lemonia taraxaci ostatnie stadium larwalne-.jpg (139.11 KiB) Przejrzano 3072 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Lemonia taraxaci

Post autor: Kamil Mazur »

Wczoraj w okolicach Baligrodu w Bieszczadach przyleciał nam jeden samiec tego gatunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE NOCNE”