Białowieża - gąsienice i poczwarka

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Białowieża - gąsienice i poczwarka

Post autor: Hubert »

Cześć,

Gąsienice to dla mnie nowy temat. Prośba o weryfikację oznaczeń.
Czerwiec 27-28

1. Czy na wszystkich zdjęciach jest rusałka pawik? 2. Czy to Acronicta rumicis? 3. Poczwarka - z kształtu pasuje mi tutaj również jakaś rusałka - czy to pawik? 4. Z tego, co zdążyłem przeczytać -> kraśnik sześcio- i pięcioplamek nie są rozpoznawalne w stadium gąsienicy. Czy to ta para?
W literaturze podają, że sześcioplamek chętniej korzysta z komonicy błotnej, a pięcioplamek z komonicy zwyczajnej i może to być wykorzystane jako wskazówka. Dot. UK, czy w PL jest podobnie?
Pozdrawiam,
Hubert
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Białowieża - gąsienice i poczwarka

Post autor: Aneta »

1, 2 - ok
3 - IMO pokrzywnik, kolce na części odwłokowej u pawika sa dłuższe i ciemniejsze
4 - oznaczyłabym tu jednak jako Z. filipendulae; natomiast o tak precyzyjnych preferencjach żywieniowych niestety nic nie wiem.
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Białowieża - gąsienice i poczwarka

Post autor: Hubert »

Dzięki za pomoc. Było to opisane w nowej książce "Field guide to the Caterpillats of Great Britain and Ireland" (Henwood & Sterling) - komonica błotna jako mocne wskazanie na pięcioplamka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”