Czy to Lycaena dispar?

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Czy to Lycaena dispar?

Post autor: Roman Królik »

Proszę o potwierdzenie lub korektę :)
Poniższego zwierzaka znalazłem niedaleko Kluczborka. Więcej zdjęć w mojej galerii.
Załączniki
zielsko żywicielskie - Rumex(?), Polygonum(?), w każdym razie jakiś gigant ponad metr liście (jeszcze nie kwitnie)
zielsko żywicielskie - Rumex(?), Polygonum(?), w każdym razie jakiś gigant ponad metr liście (jeszcze nie kwitnie)
Rumex.jpg (134 KiB) Przejrzano 2811 razy
poczwarka
poczwarka
Lycaena-pupa1.jpg (33.93 KiB) Przejrzano 2807 razy
larwa
larwa
Lycaena-larva1.jpg (96.35 KiB) Przejrzano 2816 razy
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Raczej tak. Zmierz gąsienicę, jeżeli ma ok. 2 cm a nawet więcej to nie może być nic innego - jest ogromna w porównaniu z innymi modraszkami.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Zdecydowanie wygląda to na dispara.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Jacek Gąsienica pisze:Raczej tak. Zmierz gąsienicę, jeżeli ma ok. 2 cm a nawet więcej to nie może być nic innego - jest ogromna w porównaniu z innymi modraszkami.
Ta larwa stała sie już poczwarką, czasu nie cofnę ;) Z tego, co pamiętam to miała co najmniej 1,5 cm.

Znam jeszcze 4 zasiedlone liście to zmierzę, jeżeli oczywiście pozostałe larwy nie przeszły przeobrażenia.
Byłby to pierwszy motylek z "Natura2k" znaleziony na terenie mojego Nadleśnictwa.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Zachęcam do wykonywania zdjęć w naturze, jeżeli to tylko możliwe... Zdjecia larwy i poczwarki chętnie zamieszczę na mojej stronie Lycaenidae. Zachęcam wszystkich do współpracy.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Z przyjemnością udostępnię zdjęcia tego i innych motylków, ktore "upoluję" obiektywem. Dziś spotkałem samczyka L. dispar na tym samym stanowisku :)
Niestety był szybszy ode mnie, nie zdążyłem sfocić :(
Jeszcze go dopadnę. I widziałem kolejną poczwarkę chyba samiczki bo strasznie wypaśna :D
Nie zrobiłem zdjątka bo dzień się chylił ku końcowi a nie miałem ze sobą lampy.
W tym tygodniu postaram się popstrykać.
A tak przy okazji, czy czasem "mój" samczyk nie pobił rekordu? Z tego co wyczytałem to powinien latać od pocz. VI a dziś to koniec V.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Romku, u nas na południu dispar ma 2 pokolenia - pierwsze zaczęło się teraz, drugie jest tak od końca lipca i w sierpniu.
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Nie tylko na południu. W Warszawie dispar też już lata.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Ja też już widziałem samce Dispara w okolicach warszawy i w Białowieży w ostatni weekend (czyli26-27 maja) . Ostatnie upały robią swoje.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Majowy pojaw dispara to nie tylko specyfika tego ciepłego roku, i nie tylko u "południowców" :wink: Z 2000 r. mam odnotowany pojaw imago 26.V., a w 2003 znalazłam wyrośniętą gąsienicę już 4.V. (przepoczwarczyła się 7.V.)
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

A tak przy okazji, jaki polecili byście klucz lub atlas do oznaczania Lycaenidae w terenie i przy biurku? Warto kupować stary klucz z serii Klucze do Oznaczania Owadów Polski?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

"Stary klucz" warto mieć, by wiedzieć na jakie szczegóły trzeba zwracać uwagę przy oznaczaniu. Co do atlasu - mają się w najbliższym czasie ukazać dwa nowe:
T.Lafranchis - "Motyle dzienne" (tłumaczenie), i uaktualnione (z nowymi tablicami) wydanie "Atlas motyli Polski" tom1 - Buszko, Masłowski. Pożyjemy, zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”