Meloe proscarabaeus ?

Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Meloe proscarabaeus ?

Post autor: Jacek Soboń »

Dwa pierwsze zdjęcia 8.06.2006, dwa następne 4.10.2005 . Obydwa owady to oleica krówka. Meloe proscarabaeus?
Załączniki
oleica.krówka.PICT7490.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.78 KiB)
oleica.krówka.PICT7488.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.63 KiB)
oleica.krowka.PICT0688.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.05 KiB)
oleica.krowka.PICT0687.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.08 KiB)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Meloe proscarabaeus ?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Soboń pisze:Dwa pierwsze zdjęcia 8.06.2006, dwa następne 4.10.2005 . Obydwa owady to oleica krówka. Meloe proscarabaeus?
Meloe violaceus, a to czarne wyglada jak M. rugosus (i czas pojawu tez pasuje); jesli to w Polsce robiles to nawet bym sie zastanawial nad opublikowaniem stanowiska tego drugiego gatunku.
Pawel
Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Post autor: Jacek Soboń »

Czarna znaleziona kolo mojego domu czyli Pogórze Izerskie we Wleniu.
Dziękuję i pozdrawiam Jacek
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Namawiam do zastosowania się do rady Pawła. Co prawda nie do końca wiadomo, czy zebrałeś okaz? Jednak, jeżeli okaz masz to postaraj się potwierdzić oznaczenie u któregoś z bardziej doświadczonych kolegów i pomyśl o opublikowaniu danych.
Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Post autor: Jacek Soboń »

Miałem owada w ręku, ale nie zbieram :cry: Kiedyś trochę zaraziłem się entomologią kiedy byli u mnie na praktyce studenci leśnictwa zbierający na zaliczenie. Niestety kolekcja była wybitnie nieprofesjonalna i jest już historią. Jeżeli starczy zapału postaram się zbierać ciekawsze okazy, ale chyba bez przyszpilania (jest na forum opis jak). Może trafie coś godnego uwagi.Tylko kto się tym zajmie, może podrzucić do Wrocka :?: Z oznaczeń zdjęć które zamieszczam do oznaczenia wychodzi, że jest u mnie w leśnictwie (pracuję jako leśniczy) trochę ciekawostek.
Pozdrawiam Jacek.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Soboń pisze: jest u mnie w leśnictwie (pracuję jako leśniczy) trochę ciekawostek.
Mieszkasz w fantastycznym terenie, tam znajdziesz duzo ciekawych gatunkow. Jako lokalny rezydent masz szanse "zrobic" ten teren lepiej niz ktokolwiek przyjezdzajacy na krotko, wiec moze pomysl o poglebieniu swoich zainteresowan.

Z oleicami, ktorych w Polsce jest niewiele, problem polega glownie na tym, ze polski klucz jest wyjatkowo denny. Ja trafilem raz w zyciu masowy pojaw M. rugosus w jednym z krajow, gdzie aktualnie balbym sie muche zabic, zeby mnie tamtejsze "Salamandry" do pierdla nie usadzily. Siedzielismy nad tymi okazami z Danielem Kubiszem, bo sie okazalo, ze material u nich w muzeum oznaczony jako M. rugosus wyglada jakby ciut inaczej. Rugosus wyszedl w koncu z jakiegos wloskiego klucza, ale pozostal pewien dyskomfort zwiazany z plynnoscia niektorych cech i rozmyciem diagnoz. Stad na zdjeciu to zawsze tak troche "byc moze", szczegolnie kiedy nie sa to fotki scisle dokumentacyjne. Ale w Polsce kazdy gatunek Meloe inny niz violaceus i proscarabaeus to rodzynek, wiec tym bardziej jak nastepnym razem zobaczysz oleice jesienia to koniecznie cos zlap.

Pawel
Jess Nymark

Post autor: Jess Nymark »

Więc moje dwa okazy M. (L.) variegatus z Polski to też takie rodzynki?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

We Wrocławiu działa prężna grupa dobrych entomologów. Już chociażby Lech, na którego stronie zdjęcie M.rugosus jest.
Ponieważ jednak sam tego gatunku nie mam w swoim zbiorze, to gdybyś miał w przyszłości jakiś nadmiarowy okaz, chętnie się załapię :mrgreen:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kalisiak pisze:Ponieważ jednak sam tego gatunku nie mam w swoim zbiorze, to gdybyś miał w przyszłości jakiś nadmiarowy okaz, chętnie się załapię :mrgreen:
Mialem tego na peczki, ale wiekszosc sie rozeszla po ludziach; przypomnij sie w kwietniu, powinienem jeszcze cos znalezc.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki Paweł,
Meloe łapałem tylko w Polsce i trochę gatunków mi brakuje ;)

oj! Może jednak mam coś z Turcji lub Bułgarii? Zerknę w domu w gablotę ;)
brakkonta

Re: Meloe proscarabaeus ?

Post autor: brakkonta »

Pawel Jaloszynski pisze: jeśli to w Polsce robiłeś to nawet bym się zastanawiał nad opublikowaniem stanowiska tego drugiego gatunku.
Pawel
Jak można takie informacje opublikować? U mnie po osiedlu łażą Meloe rugosus. Gatunek to z Czerwonej Księgi chyba, a od znajomego słyszałem przez telefon, iż właśnie widział tak około 200 sztuk na spacerze. U mnie aż takich ilości to nie ma, jednak miło podczas wieczornego wysikiwania psa zoczyć takie coś na chodniku. Zimno, pogoda do duszy, a tu robak lezie....i od razu cieplej człekowi.
A przy okazji do Jacka Kalisiaka pytanie - czy masz już ten gatunek? :wink:
Załączniki
Meloe rugosus 24.11. 2009.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.17 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie mam, ale chyba będę miał ;)
A opublikować np. w WE. Przeczytać jak to robią inni, sprawdzić czy było coś publikowane od ostatniej znanej ci publikacji (KdOO,KFP, czasopisma) i pisać :grin:
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Post autor: tempelik »

Ale czym sie różni meloe violaceus od meloe proscarabaeus? Prosze o szybką odpowiedź :roll:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Za kluczem:
proscarabaeus - głowa i przedplecze z gęstym, głębokim punktowaniem, na przedpleczu nieregularnie rozmieszczone duże punkty tworzą niekiedy skupiska. Pokrywy z grubymi zmarszczkami. Ubarwienie czarne, niebieskoczarne lub fioletowoczarne.

violaceus - głowa i przedplecze z rzadkim, płytkim punktowaniem, na przedpleczu nieregularnie rozmieszczone, średniej wielkości punkty nie tworzą skupisk. Pokrywy z drobnymi zmarszczkami. Ubarwienie przeważnie fioletowe, niekiedy niebieskofioletowe, rzadziej całkowicie czarne.

Przy okazji, nazwy rodzajowe zawsze piszemy dużą literą.
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Post autor: tempelik »

Przepraszam za małą literę, śpieszyłem się troche i zapomniałem o shift... :oops:
Dziękuje. :roll:
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Meloe variegatus to jakaś szczególna rzadkość??? W zeszłym roku udało mi się złapać jeden okaz....
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

tempelik pisze:Przepraszam za małą literę, śpieszyłem się troche i zapomniałem o shift... :oops:
Jednakowoż w "ale" i "proszę" jakoś o dużej nie zapomniałeś :razz:
No dobra, już się nie znęcam :mrgreen:
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Post autor: tempelik »

Nie jestem najlepszy z ortografii... :sad:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Meloidae”