owady polski,ogólna gablota

Zdjęcia naszych zbiorów entomologicznych
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

owady polski,ogólna gablota

Post autor: goliat »

Witam.Zamieszczam zdjęcia zbiorów owadów Polski.Jest to zbiór ogólny,nie systematyzowałem rzędami owadów,rodzinami,gatunkami.Teraz,jak czas pozwoli jeżdzę i robię "dokumentację"fotograficzną znalezionych owadów na danym terenie.Mieszkam w Poznaniu i mam kilka stanowisk,terenów,które co roku odwiedzam.Jeśli ktoś z Poznania,odezwijcie się.Chętnie się spotkam,pogadam,obecnie nie mam z kim rozmawiac na temat pasji owadami...mam tez kolekcję chrząszczy egzotycznych(cetonidae,goliaty,dynastidae,kózkowate,prawie z każdej rodziny chrząszczy).
Załączniki
3zmniejsz..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: Rafał SZCZECIN »

cześć - patrząc na ten zbiór to jakbym widział siebie sprzed prawie 30 lat... Też wszystko wtedy łapałem, każdy rząd owadów mnie interesował. Tak oczywiście ogólnie, a szczegółowe zainteresowanie pojawiło się później, po konsultacjach ze znajomą panią doktor z katedry entomologii. Ona nakierowała mnie na to, że lepiej jest ograniczyć spektrum zainteresowań do jednego rzędu a wręcz do jednej lub kilku rodzin, w moim przypadku chrząszczy.
Z pewnością tamten etap początkowej fascynacji światem owadów uważam za najbardziej kolorowy, bajeczny, wyjątkowy...
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: goliat »

Tak, zgadzam się...jednak w przypadku polskich owadów, teraz zawężam działanie do zdjęć ogólnej entomofauny danego obszaru, niszy ekologicznej...po drodze rozglądając się, przeglądając krzewy, drzewa, teren, napotykam sporo interesujących owadów, ale mam założone zeszyty, notuje gdzie dane owady, (głównie chrząszcze znalazłem, robię fotki, wracam w to miejsce) obserwuje też zachowania owadów. Oczywiście uwielbiam entomologię :)
Awatar użytkownika
Oskar
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2020, 19:56
Lokalizacja: Gniezno

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: Oskar »

Szczerze, to nie za bardzo wiem, co taki zbiór ma oznaczać, oprócz porównania osobników. No i to pomieszanie nie jest jak dla mnie ładne, ale no... jak kto woli.
Od siebie mogę polecić zainteresowanie się jedna grupą i jej zbieraniem, chociaż to może być trudne. Ja sam aktualnie jeszcze się do końca nie zdecydowałem, ale duża część grup już całkowicie wykluczyłem. Powinien znaleźć się ktoś z Poznania, więc prawdopodobnie pomoże Ci w wyborze.
Na przyszłość pamiętaj o etykietach, zawrzyj tam takie informacje jak
Data zbioru
Kraj i miejscowość złowienia
Skrót Leg i imię i nazwisko osoby, która zebrała okaz.
Np tak
26 IV 2016
Polska; Gniezno (tu jeszcze może być UTM, chociaż z tego co mi wiadomo nie jest to wymagane. Jak się mylę to proszę o poprawę)
Leg Oskar Grobelny
Życzę powodzenia w poszerzaniu wiedzy oraz zbioru :D
Pozdrawiam
Oskar

PS: Nie naszpilaj małych owadów, tylko staraj się je naklejać na kartoniki klejem na bazie alkoholu poliwinylowego. Dzięki temu są mniej podatne na uszkodzenia
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: goliat »

Myślałem nad tym aby zrobic mniejsze gablotki ze wzgl.na rejon,gdzie znalazłem,ale po przejrzeniu powstała taka ogólna gablota pt"Owady Polski".Teraz juz nie zbieram Polskiej entomofauny,jedynie egzotyczne chrząszcze,a Polskie owady fotografuje i w założonym zeszycie zapisuje gdzie,kiedy,itp.:)W Poznaniu spotkałem w pobiskim lasku(na tyłach stadionu) MIEDZIAKA SOSNOWCA...fajne spotkanie,mogłem go włączyc do kolekcji,ale podarowałem mu zycie,podobnie jak spotkanej w Rogalinku(tam gdzie te słynne dęby)KWIETNICY OKAZAŁEJ..piękny chrząscz,wiem ,że tam mozna go tam spotkac,ale nie włączyłem do kolekcji...
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: Justyna »

A ja nie widzę problemu w niezawężaniu swoich zainteresowań do określonej grupy :) Trzeba się liczyć z tym, że nie opanujesz raczej na super poziomie znajomości wszystkich owadów, ale pytanie, czy to jest dla Ciebie problem. Osoby mające takie szerokie zainteresowania mogą być na przykład świetnymi edukatorami przyrodniczymi, bo idąc w teren, będą w stanie znaleźć wiele różnych ciekawych rzeczy. Wiadomo, że trzeba w takim wypadku znać swoje możliwości i nie starać się np na siłę oznaczać wszystkich napotkanych zwierzaków do gatunku.
Niezależnie, czy pozostaniesz przy bardziej ogólnych entomologicznych zainteresowaniach, czy postanowisz w przyszłości się bardziej ukierunkować, to jeśli już zbierasz owady, na pewno warto je dokładnie etykietować, tak jak to wspominał Oskar. Dzięki temu jest szansa, że ktoś skorzysta w przyszłości z Twojego zbioru do celów naukowych. Zdjęcia też warto podobnie opisywać :)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Możesz też np poorganizować wystawy owadów Polski i świata w przedszkolach i podstawówkach. Duże, kolorowe, z ciekawym opowiadaniem. Można i coś dzięki temu zarobić.
Fascynacja różnorodnością jest przepiękna, wg mnie jest bardzo prawdziwa natomiast jak po jakimś czasie zacząłem koncentrować się na wybranej rodzinie chrząszczy to owszem, udawało mi się pozyskiwać rzadkości, zgłębiłem wiedzę ale po iluś tam latach zabrakło mi znów chodzenia "za wszystkim", szukania na upatrzonego, badania wybranego obszaru...
Trzeba i warto pielęgnować swoją pasję a samo się w końcu wykształtuje, jaki kierunek Ci się spodoba.

A Rogalin odwiedzam co kilka lat, są tam świetne i Cerbycidae, i Scarabeidae, fantastyczne Tenebrionidae, Carabidae i inne.
Awatar użytkownika
Jakubbeetle
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 22 listopada 2020, 18:20
UTM: Poznań
Specjalność: Coleoptera
Lokalizacja: Poznan

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: Jakubbeetle »

Większość osób nie zdaję sobie sprawy ile pracy i czasu trzeba włożyć w taki zbiór owadów.
Każda gablota z owadami jest godna uwagi.
Rogalin i Puszczykowo to znane i lubiane miejsca :D
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: goliat »

Ja szanuję i podziwiam pracę i zawodowych entomologów ,jak i tych amatorów,szczególnie ,że czasami wiedzę mogą oni miec i wiekszą poprzez swoją kolekcję danej rodziny owadów z danego rzędu .Przeglądając różne wątki ,kolekcje(np niektórych kolegów kolekcjonujących cerambycidae) podziwiam determinację ,pasję..no i wpadam w kompleksy...moje zbiory,są w sporej części nie usystematyzowane,pokazują róznorodnośc chrząszczy(egzotyczne okazy),a to może się nie podobac.Patzrąc na PROCULUS,PSALIDOGNATHUSY,PRIONCALUSY,czy inne niesamowite chrząszcze trudno mi skupic się tylko na jednej rodzinie..może kiedyś..mam juz kilkanaście Goliathus(samce i samice)..tu wyszukuje bardziej nietypowych form.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: owady polski,ogólna gablota

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Masz wg mnie rację. Ja też przeżyłem kiedyś szok, usłyszawszy sugestię ograniczenia się do jednej rodziny. Nie byłem na to gotowy, nie każdy musi i nie ma co się tym zbytnio sugerować.
Mam też kolekcję hobbystyczną chrzaszczy zagramanicznych, wielkie goliaty, dynastesy, macrodontie i, megasomy, pełno różnych pięknych, fascynujących, zachwycających itp.
To mi się bardzo podoba.
Jednak druga strona medalu jest taka : Żeby zacząć znajdywać w terenie samemu rzadkości, nie koniecznie piękne lecz z różnych innych względów fascynujące, to już trzeba się w jakąś rodzinę wgryźć, pozyskać literaturę, wiedzę i spędzić mnóstwo czasu w terenie uganiając się tylko za tym a nie za wszystkim innym. Np jeśli chcę spotkać Opatrum riparium (Tenebrionidae) to muszę przejść kilometry wilgotnych piaszczystych ścieżek w określonych miejscach. Znajdę w końcu to zwykle wyglądające maleństwo a jednak radochę będę miał wielką.
Np kózkarze, poczytaj o ich sposobach pozyskiwania gatunków, ile wiedzy trzeba zdobyć by znaleźć czy wyhodować coś niepozornie wyglądającego ale np wybitnie skrytego czy rzadkiego.
Na szczęście każdy znajdzie dla siebie przestrzeń...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zdjęcia zbiorów entomologicznych”