Mrówki

Stefan Kozieł
Posty: 63
Rejestracja: piątek, 6 marca 2009, 21:32
Lokalizacja: Strzyżowice

Mrówki

Post autor: Stefan Kozieł »

Mam na działce studzienkę odwadniającą wykonaną z betonowych kręgów wystających około 80 cm nad poziom terenu i przykrytych dość ciężką pokrywą. Po ostatnich opadach deszczu poziom wody w studzience podniósł się prawie do poziomu terenu. Chcąc wypompować wodę otworzyłem właz i zobaczyłem "sznur " mrówek wędrujących spod pokrywy w dół w kierunku lustra wody. Niektóre z nich niosły jajka, które zanurzały w wodzie i z powrotem wędrowały z nimi ku górze w kierunku pokrywy. Wyglądało to tak jak gdyby kąpały te jajka. Co ciekawe żadna mrówka nie wyszła na zewnątrz studzienki. Próbowałem zrobić zdjęcia ale warunki i pośpiech spowodowały że wyszły podłej jakości. Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć takie zachowanie mrówek. Ja na mrówkach nie znam się kompletnie, nie wiem nawet jaki to gatunek.
Załączniki
mrówki 2.jpg
mrówki 2.jpg (31.78 KiB) Przejrzano 1416 razy
mrówki 1.jpg
mrówki 1.jpg (30.46 KiB) Przejrzano 1417 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Co prawda na zdjęciach niewiele widać, ale sądzę, że mrówki transportowały nie jaja, tylko poczwarki (ściślej mówiąc, kokony). Mrówcze jaja są maleńkie - na tym zdjęciu doskonale widać ich proporcje w porównaniu z dorosła mrówką:

Obrazek

Natomiast tu można porównać rozmiary jaj i kokonów:

Obrazek

(zdjęcia pochodzą ze strony www.anthillwood.co.uk/ )

Co zaś do celu tych wędrówek, to - nie będąc mrówkologiem ;) - mogę tylko pospekulować, że mrówkom nieźle dokuczyły upały i rzeczywiście robiły poczwarkom coś w rodzaju kąpieli, żeby utrzymać ich odpowiednie nawilżenie. Ale niech te moje domysły zweryfikują spece :smile:
Stefan Kozieł
Posty: 63
Rejestracja: piątek, 6 marca 2009, 21:32
Lokalizacja: Strzyżowice

Post autor: Stefan Kozieł »

Dzięki Aneto za podpowiedź. Rzeczywiście w tym dniu było bardzo słonecznie i gorąco i beton był mocno nagrzany. I jasne, że były to kokony a nie jaja. :oops:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”