Literatura (Formicidae)

Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Literatura (Formicidae)

Post autor: Klaus_vK »

Mógłby mi ktoś polecić literaturę (najlepiej polsko lub niemieckojęzyczną), w której byłby poruszany temat oddziaływania mrówek na glebę :?: Potrzebuję do pracy licencjackiej z gleboznawstwa. Uważam, że jest to ciekawy i ambitny temat, ostatecznie muszę zdecydować do października. Hymenoptera się jeszcze nie zajmowałem. A motyle mają raczej nikły wpływ na glebę.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

DZIADOWIEC H., HENTOSZ M., PAWLIKOWSKI T., 2002. Wpływ mrówek Formica polyctena (Főrster) na właściwości gleb bielicowo-rdzawych w Borach Tucholskich.
[The influence of ants Formica polyctena (Főrster) on properties of podzolized rusty soils in the Tuchola Forest.]
Roczniki Gleboznawcze, 53: 27-39.

Jest to jakiś punkt zaczepienia :lol: . Z całej trójki znam tylko pana Pawlikowskiego. Namiary na niego znajdziesz gdzieś w czeluściach serwisu Uniwersytetu w Toruniu. Stricte, zajmuje się on pszczołowatymi ale jak widać odpryski z innych Hymenoptera nie są mu niemiłe. Nawet jeśli sam nie pomoże to myślę że da namiary do specjalistów.

Pozdrawiam
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Prof. Pawlikowski to kierownik Pracowni Biomonitoringu Środowisk Lądowych i pod takim linkiem trzeba go szukać. Pozostałe 2 autorki są z Zakładu Gleboznawstwa, więc dla ciebie jak znalazł :wink: Pani prof. Dziadowiec jest już na emeryturze, ale myślę, że warto spróbować się z nią skontaktować, tym bardziej że pod jej opieką powstały jakieś prace magisterskie dotyczące zagadnienia wpływu mrówek na glebę.
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Klaus_vK »

Super, dzięki. Spróbuję się skontaktować z prof. Pawlikowskim i prof. Dziadowiec. Zapytam też u siebie na INoŚ'u i mam nadzieję, że więcej dobrej literatury się znajdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”