Strona 1 z 1

Zdjęcia głów mrówek

: sobota, 7 lipca 2018, 13:15
autor: Grzegorz Banasiak
Na FB znalazłem grupę miłośników mrówek i fajne zdjęcia głów mrówek wykonane przez Kamila Stajniaka. Miłośnikom mrówek polecam. Załączam parę przykładów. Widać wyraźnie, że głowa może być istotna przy determinacji.

Re: Zdjęcia głów mrówek

: niedziela, 8 lipca 2018, 10:10
autor: nowakjacek
Przydałby sie w sumie katalog zdjęciowy z gat. mrówek . Nie takich nabitych na szpile, wysuszonych i pozbawionych naturalnej kolorystyki, ale mrówek " jak żywe" . Strona grzbietowa, pełny profil modelki/modela i głowa jak pokazałeś. Byłoby super ! Jak to widzisz Grzegorz ?

Re: Zdjęcia głów mrówek

: niedziela, 8 lipca 2018, 10:53
autor: Grzegorz Banasiak
Pewnie, takie zdjęcia to duża pomoc dla miłośników mrówek. Niestety ja nie mam o nich wielkiego pojęcia, czytam tu i tam, żeby nie być zupełnym dyletantem. Specem od mrówek na forum jest Lech Borowiec. Widziałem jego zdjęcia w kilku pracach, również rewelacyjne.

Re: Zdjęcia głów mrówek

: niedziela, 8 lipca 2018, 20:36
autor: L. Borowiec
Mrówki przechowywane w pełnych gablotach (bez szkła) długo zachowują naturalną kolorystykę, chociaż barwniki brunatne z czasem bledną. Trudno robić im zdjęcia "jak żywe" bo wiele grup (zwłaszcza podrodziny Dolichoderinae i Formicinae) nie jest łatwych do spreparowania w takim stylu jak np. chrząszcze. Właściwy sposób preparowania to naklejanie na trójkątny kartonik. Przy prezentacji na fotografiach standardowo robi się zdjęcia z góry, z boku, głowa z czułkami i głowa od przodu (dla zobrazowania mikrorzeźby). Dla przykładu podaję taki zestaw zdjęć dla gatunku Camponotus fallax. Mamy praktycznie zrobioną galerię zdjęć większości krajowych gatunków (każdej kasty z osobna), ale na razie nie planujemy ich prezentacji w internecie, bo większość z nich najpierw się ukaże w monografii mrówek bałkańskich i nie wiadomo jeszcze jak będzie rozwiązana sprawa praw autorskich.