Lasius flavus - Królowa z osiedla

Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Lasius flavus - Królowa z osiedla

Post autor: Mamil »

Znalazłem pod kamieniem taką królową.
Propozycje? L. flavius ?
Dzieki z góry.
Jakies 3 dni temu ja znalazlem jak by co.
Załączniki
Królowa1_f_zmniejszacz-pl_951925.jpg
Królowa1_f_zmniejszacz-pl_951925.jpg (51.03 KiB) Przejrzano 4609 razy
Królowa 2_zmniejszacz-pl_939099.jpg
Królowa 2_zmniejszacz-pl_939099.jpg (58.05 KiB) Przejrzano 4609 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Mamil pisze: L. flavius ?
Lasius Titus Flavius Caesar Vespasianus Augustus ;-)
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Mamil »

:shock:
Nie rozumiem :lol:
Jestem zielony w mrówkach więc sorry za głupie pytania.

Edit:
Wytłumaczy ktoś o co biega? :?
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Jacek Alderski »

Mamil pisze: Wytłumaczy ktoś o co biega? :?
Pozwolę sobie, na ile pozwala na to moja aktualna znajomość języka łacińskiego, spróbować wytłumaczyć... :wink:
Titus Flavius Vespasianus to imiona cesarza rzymskiego Wespazjana, znanego jako Imperator Caesar Vespasianus Augustus, a L. flavius to nazwa gatunku mrówki. Jeśli w wątku mamy do czynienia z "Królową" to zapewne godna jest tytułu nadawanego monarchom.. :lol:
Ostatnio zmieniony sobota, 16 kwietnia 2011, 22:59 przez Jacek Alderski, łącznie zmieniany 2 razy.
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Mamil »

Aaa. :lol:
No to rozumiem.
Czyli to jest L.flavius. Tak jak myślałem.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Bartek Pacuk »

Lasius flavus, nie flavius - taka jest poprawna nazwa gatunkowa. Reszta to tylko gra słów, tak się widać Pawłowi skojarzyło. O ile to w ogóle ona, bo takie stwierdzenie nigdzie nie padło i głowy nie dam, czy można to określić z tych zdjęć.
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Mamil »

Aha.Zawsze myślałem że flavius ale OK.
A da się jakoś oznaczyć żeby mieć pewność 100%?
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Jacek Alderski »

Na podstawie zdjęcia trudno mieć całkowitą pewność w kwestii oznaczenia. Wydaje mi się jednak, że może być to faktycznie Podziemnica zwyczajna - Lasius flavus.
Jeśli chodzi o znaczenie słów, to flavus - znaczy żółty, a flavius - znaczy złoty... :wink:
Drwal
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 19:43

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Drwal »

A po mojemu to to ma za małe segmenty (od 3 w gorę) odwłoka na L.flavus i bardziej mi L. umbratus przypomina. Jeśli mam racje nie obejdzie się bez adopcji robotnic L. niger ponieważ jest to gatunek czasowo pasożytniczy. Oba z wyżej wymienionych gatunków hoduje w domu więc jakby co służę pomocą.
Curtus
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2011, 00:08
Kontakt:

Re: Królowa z osiedla :p

Post autor: Curtus »

Drwal :)
A kopnąłbym Cię za brak poszanowania dla znajomości podstawowych cech gatunkowych :P
Po fotkach zazwyczaj(jak pisze niejednokrotnie Pan Leszek Borowiec), gatunku nie możemy być na 120% pewni - co nie znaczy, że pozostałe fakty nie mogą przybliżać odpowiedzi.
Jeżeli znalezisko pochodzi z KWIETNIA - absolutną niemożliwością jest aby mówić o L.umbratus rojącej się w LIPCU(no załóżmy, że i w czerwcu oraz szczątkowo sierpniu) i przystosowanej do przeżycia MAX 3-9dni bez karmienia...
Jednak idąc dalej - pozostałe "podobne" do tej fotki mrówy z rodzaju Lasius występujące pospolicie na terenie Polski(np. L.alienus, L.emarginatus - po prostu "brązowawe") zakładają gniazda porównywalnie szybko co właśnie L.niger - nie czytamy jednak aby królowa była z robotnicami.
W przypadku natomiast podrodzaju Cautolasius(a niby tylko C.flavus występuje na naszym terenie masowo) bardzo częstym jest zakładanie kolonii dopiero w następnym sezonie po rójce.
Można gdybać sobie o różniastych możliwościach do sprawdzenia pod mikroskopem czy nawet w labolatorium(feromony, genom itd.) czy nie mamy do czynienia z jakimś nowym gatunkiem na danym terenie itd... nie powiem, że to JEST L.flavus - powiem tak - na 99,99% uważam, iż prawdopodobieństwo, że idzie o inny gatunek jest znikome - właśnie tak w 0,01%
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”