Formica

alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Formica

Post autor: alon »

Cechy kluczowe mrówek mogą być mylące przy określaniu ze zdjęć (matowe/z połyskiem - zależy od oświetlenia, obecność włosków - jeśli widać to ok, ale jeśli nie, to bez perfekcyjnej jakości zdjęcia i tak nie wiadomo). Mimo to chciałbym spróbować, najwyżej wniosek będzie: gatunek nie oznaczalny. Może ktoś opatrzony z mrówkami potrafi wskazać jaki to gatunek.
Najbardziej pasuje mi F. rufibarbis (ubarwienie, wielkość ~6 mm), choć nie do końca. Zdjęcia robione 12.07.2009 w Szczecinie, na polanie.
Załączniki
DSCF8647.jpg
DSCF8647.jpg (72.71 KiB) Przejrzano 1452 razy
DSCF8649.jpg
DSCF8649.jpg (90.17 KiB) Przejrzano 1455 razy
DSCF8645.jpg
DSCF8645.jpg (108.68 KiB) Przejrzano 1452 razy
Orn
Posty: 3
Rejestracja: środa, 21 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Orn »

Na drugim zdjęciu, po obróbce Gimpem, widzę na łusce stylika coś co mogłoby być włoskami. To by potwierdzało, że jest to Formica rufibarbis. Bez tych włosków to może być Formica Cunicularia. Więcej zdjęć mogłoby pomóc w oznaczeniu(zwłaszcza łuski od boku i głowy od przodu i/lub góry). Ewentualnie linki do tych zdjęć w wersji surowej mogłyby się przydać.
Pozdrawiam.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Niestety nie mam innych ujęć, a to co wrzuciłem to kadry ze zdjęć oryginalnych w oryginalnej wielkości - nic się więcej nie wyciśnie. Ale przynajmniej wiem, że to jeden z tych dwóch gatunków :wink: - dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”