Małe gniazdka os/ szerszeni

olala-87
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 23:42
Gender: women

Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: olala-87 »

Dzień dobry,
Dopiero co opisałam szeroko mogą "sprawę" jednak coś mnie wywaliło, dlatego może przejdę do rzeczy.
Około miesiąc może dwa wokół drewnianego domku na działce latały szerszenie (prawdopodobnie). Po kilka sztuk 2, 3. Mąż przetrząsnął szopkę, nic nie znalazł. Czy owady latały nadal- może tak przy słonecznej pogodzie, ale nie przybywało ich. Wczoraj znaleźliśmy kilka mini gniazdek doczepionych do dachu- sufitu od wewnątrz. Mąż wypsikal gaśnica. Dzisiaj owadów żadnych nie ma. Gniazdka wiszą. Załączam zdjęcia.
Czy ktoś z Państwa może powiedzieć co to mógł być za rodzaj? Nam się wydawało że szerszenie ale tak jakby trochę małe, od osy zdecydowanie większe. Nie wiemy czy możemy spać spokojnie, dlaczego nie zbudowały sobie jednego porządnego gniazda tylko takie "kupki". Było tego około 6 sztuk takich gniazdek.
Woj wielkopolskie, pod Poznaniem.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje w tej sprawie i pozdrawiam serdecznie :-)
Załączniki
1
1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (279.92 KiB)
IMG_20190520_170512.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (226.5 KiB)
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: AJW »

gniazda te zrobiła klecanka - rodzaj (Polistes). Większy od osy i żądli mocniej...
olala-87
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 23:42
Gender: women

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: olala-87 »

Dziękuję za informację!
Wszystko by się zgadzało, że nie latają "stadami".
Mam nadzieję, że gaśnica zadziałała raz na zawsze... :-O
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: AJW »

:okok:
olala-87
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 23:42
Gender: women

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: olala-87 »

Dziś wytropiłam kolejne gniazdo.. :-O Tym razem pod listwą przy balkonie, ale domu, nie szopki na narzędzia.. Obawiam się, że to może być taka zabawa w kotka i myszkę. Jedno gniazdo zniszczymy, obok zrobią kolejne. Ehh.
Czytałam gdzieś, że one jakoś na jesień same giną. Czy to prawda? Może nie ma co się nimi zbytnio przejmowac? Jak Państwo sądzą? Będę wdzięczna za wszelkie rady. Pozdrawiam! :-)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: Dark »

Ja bym przestał się przejmować i zostawił klecanki w spokoju. To są chyba najmniej agresywne, społeczne osy jakie znam.
Wielokrotnie miałem okazję kręcić się tuż obok gniazda, a nawet ruszać je palcami. Zostałem użądlony tylko raz, gdy już "pojechałem po bandzie" i wziąłem gniazdo do ręki. Owszem, boleśnie, ale niewiele się to różniło od ukąszenia typowej osy.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: AJW »

Co do tego, że rzadko kłują to zgoda! Ale jak łapałem materiał na zajęcia, to "dziabła" zdecydowanie mocniej od osy :laugh:
olala-87
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 23:42
Gender: women

Re: Małe gniazdka os/ szerszeni

Post autor: olala-87 »

Ok, czyli dopóki nie będą sprowadzać sobie koleżanek to damy sobie spokój.. chyba, że na nowo się do nas wprowadzą w liczniejszej gromadzie.. to wtedy będę do Was pisać hehe. Dzięki i pozdrawiam raz jeszcze! :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”