Polistes sp. - nietypowo?

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzisiaj koledzy zauważyli takie "pszczoły" wlatujące do metalowego profilu poręczy. Dosyć typowe miejsce na budowę gniazda? Czy raczej nietypowe dla klecanek?
Załączniki
Polistes_20180430_144543.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.95 KiB)
Polistes_20180430_144940.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.05 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: Brachytron »

Typowe to jest raczej na otwartej przestrzeni, przyczepione do roślinności. Natomiast trudno ocenić jak często wykorzystują takie miejsca jak to, które daje dużo korzyści - osłona przed deszczem i wiatrem, zwierzętami, wyższa termika... Mi przez 3 lata z rzędu ulokowały się pod okapikiem drewnianego okna, kształt i rozmiar przestrzeni wymusił listewkowy kształt gniazda. Ważne, że było ciepło i sucho.
9885
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 19 listopada 2010, 23:48

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: 9885 »

Wygląda na to, że to Polistes dominula, a w jej przypadku to raczej dośc czesto spotykany typ gniazdowania: nagrzewające sie blachy, dachowki, metalowe rurki, itp :smiech: Z tego co wiem, w łodygach roślin gustują raczej Polistes nimpha :smiech: U mnie juz od lat Polistes dominula regularnie gniazdują pod blachami i dachówkami, w stalowych rurkach :smiech:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: Brachytron »

W łodygach??? Swoją drogą ciekawe jak dominula gniazdowała gdy nie było dachówek i stalowych rurek :coto:
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: Marek Miłkowski »

Czy to też Polistes? Gniazdo w skrzynce elektrycznej, południowa wystawa im nie przeszkadza...
Załączniki
W rozdzielni elektrycznej_EB19_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.94 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak Marku, gdybyś pokazał twarz to mógłbym określić gatunek, ale może kolegom to zdjęcie wystarczy.
Oczywiście wszyscy pamiętamy, że kiedyś nie było środowisk antropogenetycznych. Ale teraz są i zwierzęta w nich żyją. Tak więc pamiętając, że P.dominula jako gatunek jest starsza niż konstrukcje stalowe, to może z nich korzystać mniej lub bardziej chętnie. Jeżeli korzysta chętnie, to chyba możemy to określić jako jedno z zachowań typowych?
Widać uznałem, że na poziomie mojego pytania użycie określenia "typowe" nie będzie mylące. "W łodygach" ja rozumiem, że przytwierdzone do łodyg, a nie do drzew, czy powierzchni ziemi.
Gdyby snuć dalsze rozważania, to można by pytać jaki typ gniazda jest dominujący w środowiskach łąk i pół, a jaki w terenach zabudowanych. Albo które z tych środowisk i jakie miejsce na gniazdo poszczególne gatunki wybierają chętniej, może są w nich dominujące lub rzadkie?
No i zapewne blaszane dachy, skrzynki elektryczne i stalowe profile nie są warunkiem koniecznym występowania P.dominula w Polsce. Jeszcze nie :)
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: Marek Miłkowski »

Dziękuję Jacku! Niestety nie mam zdjęcia twarzy. Rzeczywiście, ciekawe jaki typ gniazda dominuje w terenach niezabudowanych...
sagit
Posty: 136
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2017, 09:00
Gender: women
UTM: DC98

Re: Polistes sp. - nietypowo?

Post autor: sagit »

Cześć,
Żeby nie zakładać nowego wątku podpytać w tym.
Od jakiegoś czasu przylatuje do mnie, a właściwie do kocimiętki, Polistes dominula. Spędza na zielski sporo czasu, jest spokojna i wręcz pozuje do fotografii, ale nie mogę rozgryźć, co ją tam najbardziej interesuje - kwiaty, mszyce, czy spadź? Bo przeszukuje pędy dosyć systematycznie i powoli, ale nie widać żeby na czymś wyjątkowo długo się koncentrowała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OSOWE (Vespiformes)”