Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: avidal »

Sezon na Bembixy i Bembecinusy w pełni. Najbogatsze łódzkie stanowisko nie zawodzi, zwłaszcza B.tridens są wręcz setki, nigdy tylu na raz nie obserwowałem, nawet w chyba bardziej sprzyjających terenach na wschodzie i południu kraju. Z pojawem związane są dwie ciekawostki zilustrowane poniższymi fotografiami. "Opalająca" się na plecach wardzanka, która po odwróceniu silnie dygotała - czyżby przegrzanie ciała? I agregacje kilku do kilkunastu osobników B.tridens przy norkach ( a do tego kolejne osobniki latające wokół i co rusz dołączające do skupisk) - czy to normalne?
Załączniki
B rostarta.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (209.9 KiB)
B tridens.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (213.05 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: Jacek Kurzawa »

A może pierwsza została czymś porażona np grzybem, pasożytem? Warto byłoby ją odłowić i zobaczyć czy jej przejdzie.
Jest jeszcze inna możliwość - że właśnie umierała śmiercią naturalną. W ostatnich minutach życia owad może mieć przykurcze mięśni, drgawki, przewraca się, nie potrafi już chodzić. Dzisiaj jednemu samcowi z rodziny Cerambycidae skróciłem życie, bo właśnie zaczął się tak zachowywać i już było widać, że to jego ostatnie minuty.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: Jacek Kurzawa »

avidal pisze:I agregacje kilku do kilkunastu osobników B.tridens przy norkach ( a do tego kolejne osobniki latające wokół i co rusz dołączające do skupisk) - czy to normalne?
Sama obserwacja nie należy raczej do normalnych, bo w Polce nie obserwuje się jednocześnie aż takich ilości wardzanek, a jeszcze rzadziej zdarza się, by ktoś to opisywał (tu jest miejsce dla blogów i for, na których można dzielić się takimi obserwacjami). Wygląda mi to na normalną statystyczną sytuację - wiele samców próbuje jednocześnie osiągnąć sukces z samiczką, więc jest duża konkurencja. Ta agregacja może być po prostu przegęszczenia populacji - może być wynikiem dużej ilości samców na stanowisku.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: avidal »

Wardzanka nie wyglądała na moje oko na porażona grzybem czy innym patogenem, ani na taką u schyłku życia - ale kto wie?
W każdym razie po kilku minutach w cieniu, w który ja przeniosłem, zaczęła jakby wracać do formy. Drgawki stawały się mniej gwałtowne, a ona przeszła kawałek do przodu. Nie wiem co było dalej, czas gonił.
Z tym drugim gatunkiem może również mieć rację - tutaj przydałaby się umiejętność rozróżniania płci.
Vutris
Posty: 237
Rejestracja: piątek, 25 listopada 2011, 21:43

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: Vutris »

Jeśli nie pomyliłem się z identyfikacją - w dn. 2019-06-08 około godz. 18.33 kilkanaście a może i więcej osobników grupowało się na ścianie hałdy żwiru.
Było gorąco, a miejsce to wyglądało, jakby było wilgotne - na pewno różniło się wyglądem (ciemniejszym kolorem) od reszty otoczenia.

Miejsce obserwacji - Filipów ul. Olendry pow. suwalski [FF00].
Załączniki
2019-06-08 18.33.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (267.57 KiB)
2019-06-08 18.36.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (353.07 KiB)
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: red45 »

O, pięknie, widzę że koniecznie trzeba się wybrać na Brus :-) Byłem wczoraj tylko przelotem i kilka trzyszczy i niżbików udało się trafić. A żeby coś wnieść do wątku, to foto z dzisiejszymi zalotami B.rostrata z Łódzkiego Ogrodu Botanicznego.
Załączniki
Bembix.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (203.61 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: Brachytron »

Posiedzieć w spokoju trochę dłużej, a nuż Parnopes przyleci?
Co do agregacji to u żądłówek samce często pojawiają się wcześniej, tak więc pierwsze samice maja amantów w bród :mrgreen:
Obserwacja fajna :ok:
Samce 7, samice 6 tergitów.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wardzanki i wardzaneczki - obserwacje

Post autor: avidal »

No to już będę wiedzieć jak opisać przyczynę tych miniagregacji u siebie na blogu. Za złotolitką od wardzanek cały czas wypatruję oczy, ale jak znam życie to pewnie Ryszard wrzuci fotke na forum ni stąd ni zowąd, a ja obejdę się :tak: smakiem
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”